Odstranit následky nehod u Vnorov musí osmdesátitunový jeřáb. Trať bude průjezdná až na konci září

ČTK ČTK
16. 9. 2016 17:15
Železniční trať u Vnorov na Hodonínsku bude průjezdná až na konci září. Na místě totiž stále zůstává nehodový jeřáb, který tam uvízl při odstraňování následků úterní nehody vlaku s traktorem, při níž zemřel jeho řidič. Zpátky na koleje by ho měl vrátit speciální devítinápravový silniční jeřáb. Aby se však dostal na místo, musí se tomu uzpůsobit okolní terén. Z toho důvodu zprůjezdnění trasy potrvá tak dlouho. Do té doby cestující v tomto úseku přepravuje náhradní autobusová doprava.
Foto: ČTK

Vnorovy (Hodonínsko) – Železniční trať u Vnorov mezi Veselím nad Moravou a Sudoměřicemi na Hodonínsku by měla být průjezdná nejspíš až 30. září, řekla v pátek mluvčí Správy železniční dopravní cesty Kateřina Šubová. Speciální silniční jeřáb totiž musí postavit zpátky na koleje havarovaný nehodový vlak. Pro tuto akci jsou potřeba několikadenní přípravy a po ní bude zase potřeba opravit trať.

Nehodový jeřáb jel v úterý nakolejit soupravu po srážce s traktorem, při níž zemřel jeho řidič. Vykolejil však také a nyní je nutné, aby jej na koleje dostal zpět devítinápravový jeřáb o hmotnosti 80 tun s nosností 700 tun. Zatím jej na místě stabilizuje tank drážních hasičů.

"Dnes se uskutečnilo jednání, jak upravit místo, aby tam jeřáb mohl najet. Bude potřeba odmontovat koleje a navézt štěrk. Udělá se provizorní čtyři metry široká silnice a poté se udělají vzpěry pro jeřáb. Gros přípravných prací se začne dělat v pondělí a jeřáb bychom mohli dávat na koleje koncem příštího týdne," popsala v pátek postup Šubová.

Bude nutná oprava trati

Poté bude možné odvézt kolejový jeřáb do Strážnice, kde je zatím i nehodou poškozená vlaková souprava a čeká na umožnění převozu do depa ve Veselí nad Moravou. Teprve tam bude možné určit škodu a způsob opravy. "Po nakolejení jeřábu bude zase potřeba spravit trať, aby se po ní mohlo jezdit," uvedla Šubová.

Do té doby budou cestující vozit autobusy. Nehoda zablokovala trať v úterý odpoledne na železničním přejezdu ve Vnorovech, který je chráněný výstražnou signalizací bez závor. Ve vlaku jelo asi 25 lidí, osm se lehce zranilo. Vlak po střetu vykolejil a jedna jeho část začala hořet. Nehoda způsobila škodu téměř 13 milionů korun, z toho deset milionů na vlaku a zbytek na traktoru a na trati.

 

Právě se děje

před 49 minutami

Ant Group, divize čínské Alibaby, získá z prodeje akcií až 35 miliard dolarů, nejvíce v historii

Společnost Ant Group, která je finančně technologickou divizí čínského internetového prodejce Alibaba, získá z prodeje akcií až 35 miliard dolarů (zhruba 808 miliard Kč). Bude to největší primární veřejná nabídka akcií (IPO) v historii. V pondělí to uvedl server CNBC.

Firma nabídne akcie na burzách v Šanghaji a Hongkongu. Pokud vše půjde hladce, předstihne tato nabídka loňskou nabídku akcií energetické společnosti Saudi Aramco, v té době největší na světě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy