Školky sníží počet předškoláků ve třídách. Na dvouleté děti je připraví hasiči

Markéta Hronová Markéta Hronová
19. 1. 2017 12:31
Společně se změnou financování mateřských škol chce ministerstvo školství od roku 2018 začít snižovat maximální počet dětí ve třídách mateřských škol ze současných 24 na 20 dětí. Podle ministryně školství Kateřiny Valachové (ČSSD) to bude možné všude kromě velkých měst. Školky se také pořtebují připravit na příchod dvouletých dětí. Pomoci jim mají chůvy. S úpravou budovy školky, která musí být pro dvouleté děti jiná než pro předškoláky, jim poradí hasiči na speciálních školeních.
Kateřina Valachová.
Kateřina Valachová. | Foto: Jakub Plíhal

Praha – Ministerstvo školství dá na zvýšení kapacit mateřských škol 300 milionů korun na letošní a příští rok. Dalších 1,6 miliardy korun dostanou nejpostiženější obce v okolí Prahy, kde chybí nejvíce míst.

Školky se také připravují na nové povinnosti, od září 2017 budou muset povinně přijímat pětileté i čtyřleté děti, od roku 2018 tříleté a od roku 2020 dokonce dvouleté děti.

"Od září 2017 budou muset být s dětmi dvě paní učitelky minimálně dvě a půl hodiny denně. To dosud nebyl standard," uvedla ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD).

Chce rovněž snižovat i počet dětí ve třídách. "Ve velkých městech, v Praze a Brně, je situace jiná než ve zbytku republiky. Ale na 80 procentech území můžeme najít způsob, jak od roku 2018 snížit počet dětí ve třídě a zároveň zajistit plné financování," upřesnila Valachová.

Nejhůře jsou na tom s kapacitou okresy Praha, Praha-východ, Praha-západ, Kladno a Most

Hasiči poradí, jak upravit školní budovu

Už dnes je ve školkách 40 tisíc dvouletých dětí, dosud ale neměly žádnou zvláštní péči. Nyní chce ministerstvo školství z dotací zajistit peníze na chůvy, které by učitelkám s dětmi pomohly.

I jedno dvouleté dítě ve třídě nutí školku upravit prostory a únikové cesty kvůli zvýšené ochraně. Hasiči zajistí pro mateřské školy zdarma školení, jak úpravy budov zařídit. 

Dalším opatřením je snížená přímá vyučovací povinnost pro ředitelky, která platí už od letošního roku. 

"Předškolní vzdělávání bylo léta podfinancované a nikdo se o něj nezajímal. Jsme rádi, že konečně cítíme nějakou podporu, ale bude to hodně dlouhá cesta," uvedla Eva Soukalová z Českomoravského odborového svazu pracovníků školství. Připomněla, že práce učitelek v mateřských školách se ztěžuje. Školky musí zvládnout i integrované děti, je potřeba individuální péče a zároveň se zvyšují i nároky rodičů.

 

Právě se děje

Další zprávy