Školky se chystají zrušit plavání i další kroužky. Nutí je k tomu školní inspekce

Markéta Hronová Markéta Hronová
10. 5. 2016 19:00
Od září se budou muset mateřské školy řídit novým stanoviskem České školní inspekce. Neměly by podle něj nabízet placené kroužky v době, kdy se děti mají společně vzdělávat. "Nadstandard" mohou školky poskytovat jen odpoledne, dopolední aktivity musí být pro všechny bezplatné. Problém je hlavně u plavání, které odpoledne zorganizovat nejde a školky nemají peníze na to, aby ho dětem platily.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Isifa/Thinkstock

Praha - Děti v mateřské škole Pastelka v Jablonci nad Nisou mohou chodit na tancování, keramiku, jógu i plavání. Od září bude školka zřejmě muset všechny tyto aktivity zrušit. Důvodem je stanovisko České školní inspekce k poskytování kroužků. V něm se doporučuje, aby se kroužky konaly až v odpoledních hodinách.

Ředitelka školky Ivana Novotná tvrdí: "Školní inspekce nám vyčetla, že není prostor na to, aby si děti jen tak hrály a učily se to, co podle školního vzdělávacího plánu mají."

Rodiče s chystanou změnou nesouhlasí. Nejvíce jim záleží na zachování plavání, které je v celé republice velmi oblíbené. "Máme schůzku s regionální školní inspektorkou. Budeme se s ní snažit dohodnout, abychom nějak tyto hodiny mohli zachovat," popisuje ředitelka Novotná.

Čím později, tím lépe

Kroužky v mateřských školách inspekce kritizovala i dříve, především v případech, kdy jich školka organizovala moc. V dubnu inspekce vydala prohlášení, ve kterém jasně specifikuje, za jakých podmínek může školka tyto doplňkové činnosti nabízet.

Má v podstatě dvě možnosti. Napsat, že plavání nebo třeba základy angličtiny jsou součástí vzdělávání, a pak je dětem musí poskytovat bezplatně. Nebo tyto aktivity nabízet pouze jako placený kroužek. V takovém případě ho musí vést externí lektor, ne pedagožka ze školy. Musí být zřejmé, že je kroužek dobrovolný, a konat se musí až v odpoledních hodinách, kdy skončí společný program dětí. Na dotaz, zda je to v jednu hodinu, či ve čtyři, odpověděl náměstek vrchního školního inspektora Ondřej Andrys: "Čím později, tím lépe."

Školky tak narychlo přehodnocují své plány. Některé už oznámily, že kroužky zruší, jiné v nich zatím budou pokračovat.

Inspekce argumentovala tím, že není možné, aby část dětí odcházela na placené kroužky a zbytek ve třídě čekal, až se vrátí a společně se zase budou moci vzdělávat. "Pokud školka napíše, že děti seznamuje se základy angličtiny, nemůže to být formou placeného kroužku," říká Andrys.

Plavání nedáme

"Ne každý rodič má o kroužek zájem, různou nabídkou kroužků se školky nějak profilují. Je to služba rodičům," míní Dana Moravcová, ředitelka Mateřské školy Čtyřlístek z Prahy a předsedkyně Českého výboru Světové organizace pro předškolní výchovu. Po konzultaci s regionální inspektorkou Moravcová kroužky nechává, protože se konají odpoledne a nenarušují jim vzdělávací program. Nehodlá ale rušit ani plavání, kam jezdí děti dopoledne a platí se za něj.

"Na jednu stranu máme podporovat pohybové aktivity dětí a na druhou stranu nám inspekce takto hází klacky pod nohy. Uvidíme, jak na to bude kontrola reagovat, ale jsem připravená si to obhájit," míní Moravcová.

Pokud by se zrušilo školní plavání, vadilo by to i matce čtyřletého syna Zdeně Vlachovské z Kolína. "Osobně bych zvládla přesunutí výuky na odpoledne a vyzvedla si dítě přímo na stadionu. Aby se však plavání úplně zrušilo, to bych nechtěla," říká.

Školky teď moc nevědí, co mají dělat. Konkrétně k výuce plavání inspekce napsala tolik podmínek, že je pro ředitele velmi obtížné je dodržet. "Nesmí v žádném případě narušovat vzdělávací plán, ani odchodem na kroužek. Nesmí prostorově omezovat děti, nesmí narušovat poměr organizovaných činností ve třídě a spontánního hraní. Nesmí omezit pohyb dětí venku, čas na odpočinek a jídlo," upozorňuje inspekce na plavání v podobě kroužku.

Předseda České unie školního plavání Ladislav Botek však tvrdí, že plavání by všechny školky měly poskytovat jako součást vzdělání, protože v nařízení ministerstva školství se píše, že by se dítě ve školce mělo naučit pohybovat ve vodě. Jenže školky na pronájem bazénu, instruktora a dopravu peníze nemají. Botek pro školy našel řešení. "Poradili jsme jim, aby rodiče dávali školám peníze na plavání dětí formou sponzorského daru nebo přispívali do různých rodičovských fondů a unií, ze kterých by se plavání hradilo," vysvětluje Botek.

Dostatečně pestrý program

Andrys ujišťuje, že vydáním prohlášení chtěla České školní inspekce situaci ve školkách zpřehlednit a uvést na pravou míru. To ale vyjádření ředitelek mateřských ani plaveckých škol nedokládají. Spíše se jí povedlo vyvolat zmatek. Ani Andrys sám není schopen říci, jak to tedy školky mají s bezplatným plaváním udělat. "Ještě se na to podíváme, třeba si to zaslouží zpřesnění. Pravda je, že jsme v pracovní skupině řešili, jestli nevydáme ještě nějaké dovysvětlení. Pracujeme na něm, ale určitě nebude v rozporu s tímto stanoviskem," vysvětluje Andrys.

S omezením přemíry kroužků, které nahrazovaly společný program, ředitelky problém nemají. "Já rušení kroužků plně podporuji. Pak to vypadá, že učitelky nic nedělají. Pokud rodiče chtějí děti na kroužek dát, ať je tam vozí sami," míní Pavla Pácová z Mateřské školy Svojetice. Omezit plavání ale nechce, stejně jako její kolegyně.

Zkušenosti rodičů ukazují, že poptávka po kroužcích se odvíjí i od toho, jak pestrý program je školka schopna zařídit. "Naše předchozí školka žádný speciální program nepřipravovala a nechtěla zařídit ani placené kroužky. Nová školka nabízí každý den nějaký program. Dcera se naučila hrát na xylofon, ve školce vařili, měli sportovní odpoledne. To je podle mě správná cesta," říká Dana Křivková z Prahy.

 

Právě se děje

Další zprávy