Ve filmu Lída Baarová vystupuje český neonacista Pytel

Domácí Domácí
24. 6. 2015 17:29
Jaromír Pytel byl členem jak zrušené Dělnické strany, tak její následovnice Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS).
Jaromír Pytel (vlevo) na fotografii s Filipem Renčem
Jaromír Pytel (vlevo) na fotografii s Filipem Renčem | Foto: Klub válečné historie při WPEP

Praha - V připravovaném filmu Lída Baarová režiséra Filipa Renče si vedlejší postavu jednoho z nacistů zahrál známý český neonacista Jaromír Pytel.

Fotografie Pytla a režiséra Renče se objevila na facebookovém profilu Klubu vojenské historie. Podle popisu pod fotografií klub podepsal smlouvu s produkcí, uvedl server Hrebenar.eu.

Jaromír Pytel se angažuje v uskupení W.P.E.P. (White Power European Patriots). V minulosti byl členem dnes už rozpuštěné neonacistické Dělnické strany.

Poté ve Vandasově straně DSSS působil jako tajemník českobudějovické pobočky. Pytel byl v prosinci 2011 odvolán za nevhodné veřejné vystupování jako funkcionář DSSS.

Pytel se angažoval i v násilných protiromských demonstracích v Českých Budějovicích v roce 2013, kdy šel v čele tzv. "slušných občanů".

V komparzu žádný neonacista nebyl

Režisér Filip Renč pro server Lidovky.cz řekl, že neonacisté ve filmu nevystupují. "Je to nesmysl," uvedl.

"Komparz zajišťovalo komparzní oddělení. Měli jsme stovky komparzistů a opravdu nemohu vědět, kdo je kdo. Uniformy měli jen proto, že se jedná o historický film," vysvětlil.

Renč prý identitu komparzu nikdy neřešil a v budoucnu ani řešit nebude, napsal server Lidovky.cz.

Samotný Jaromír Pytel spojení s neonacisty důrazně odmítl. "Nevím, kde to vzali. Jsme klub vojenské historie a děláme jak Němce, tak Američany," řekl Pytel.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Amazon dostal od Evropské unie pokutu 746 milionů eur za slabou ochranu osobních údajů

Americký internetový prodejce Amazon dostal od Evropské unie pokutu 746 milionů eur (19 miliard korun) za předávání osobních údajů v rozporu s pravidly pro jejich ochranu, známými pod zkratkou GDPR. Společnost to uvedla v podrobné zprávě o hospodaření, kterou veřejně obchodované firmy ve Spojených státech musejí povinně předkládat Komisi pro cenné papíry (SEC).

Lucemburský úřad pro ochranu osobních údajů (CNPD) uložil pokutu firmě Amazon Europe Core v rozhodnutí ze dne 16. července. O hrozící pokutě v červnu s odvoláním na zdroje obeznámené se situací informoval americký ekonomický list The Wall Street Journal (WSJ). Ten ale uváděl, že částka bude činit zhruba polovinu, konkrétně přes 425 milionů dolarů (více než devět miliard korun).

"Věříme, že rozhodnutí CNPD je neopodstatněné, a hodláme se v této věci energicky bránit," uvedl Amazon. GDPR vyžaduje, aby firmy uživatele před použitím jejich osobních údajů požádaly o souhlas. Jinak jim hrozí vysoké pokuty. CNPD je v oblasti ochrany soukromí hlavním regulátorem Amazonu v EU, protože podnik má evropské ústředí v Lucembursku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy