Renč se omluvil Němcovi za výroky o "zapšklém staříkovi"

ČTK ČTK
3. 11. 2014 11:32
Režisér obdržel od prezidenta Miloše Zemana 28. října medaili Za zásluhy. Němec následně vrátil své vyznamenání, které dostal od prezidenta Václava Havla.
Filip Renč.
Filip Renč. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Režisér Filip Renč se omluvil Janu Němcovi za výroky, které o něm pronesl v souvislosti s vrácením vyznamenání na Pražský hrad. Výrazy o "hlupákovi a vrtošivém staříkovi" označil za neuvážené a neadekvátní, režiséra Němce si prý váží. S vrácením vyznamenání ale nesouhlasí.

Uvedl to v otevřeném dopise, který Němcovi zaslal. Na dopis upozornil server iDnes.cz.

Mediální štvanice, brání se Renč

Renč obdržel od prezidenta Miloše Zemana 28. října medaili Za zásluhy. Němec následně vrátil své vyznamenání, které dostal od prezidenta Václava Havla.

Svým činem protestoval proti tomu, že podle něj Zeman vyznamenává některé umělce jen na oplátku za jejich podporu v politice. Renč Němcovo gesto kritizoval a označil ho za hloupého a zapšklého staříka.

Nyní ho požádal, aby za tyto výrazy přijal omluvu. "Zajisté si nemyslím, že jste hlupák nebo zapšklý stařík. Vážím si Vás a při studiích na FAMU jsme pozorně analyzovali Vaše filmy i názory," uvedl Renč v dopise. Neuvážené výroky prý použil v mediální štvanici, která se na oceněné strhla.

Bez protekce na Hradě

"Mrzí mě však též, že jste tak teatrálně a uražen vrátil na Hradě za přítomnosti dostatečného počtu médií svoje vyznamenání od bývalého prezidenta Havla," píše Renč zároveň.

Vyznamenání, které mu podle Renče patří a zaslouží si ho, prý Němec vrátil na protest, že ho dostali lidé, kteří někdy něco pro Zemana udělali nebo ho podpořili.

"Tím jste, podle mého názoru, dal najevo, že máme na Hradě 'protekci' a žádné umělecké výsledky hodné ocenění za námi nejsou," pokračuje Renč. "Ale Vy jste byl také sympatizant - dovolím si říct, že i přítel - pana Havla. Tak v čem je mezi námi rozdíl? Prezidenti oceňují asi umělce, které mají osobně v oblibě, ale za kterými je logicky zároveň kus práce a dílčí úspěchy," dodal s tím, že existují desítky lidí, kteří by si medaili zasloužili více.

Ocenění vracet nebude

"Osobně se domnívám, že státní vyznamenání by měli dostat spíš neznámí lidé, kteří ve svých nemedializovaných oborech něčeho výrazného docílili, než umělci. Umělecké ceny budou vždy rozporuplné, subjektivní a do jisté míry nespravedlivé," napsal Renč.

"Já svoje vyznamenání od prezidenta republiky vrátit nehodlám. Je to pro mne významné ocenění," dodal.

Němec vrátil medaili Za zásluhy II. stupně, kterou převzal v roce 2002 od tehdejšího prezidenta Václava Havla.

"Současná hlava státu postavila do stejné řady zachránce židovských dětí či státníka, který se významně osobně podílel na porážce Adolfa Hitlera, s filmovými tvůrci, kteří nikterak nepřispěli k československé státnosti. Pouze ve své profesi přímo či nepřímo pomohli jednotlivé osobě k politické kariéře," uvedl Němec ke svému protestu.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Uzdravený Harden pomohl v NBA Brooklynu k výhře nad San Antoniem

Basketbalista James Harden se po dlouhé pauze vítězně vrátil do sestavy Brooklynu. K výhře 128:116 nad San Antoniem pomohl 18 body, sedmi doskoky a 11 asistencemi.

Harden kvůli zranění vynechal osmnáct zápasů a proti Nets začal jako náhradník, což se mu v NBA stalo poprvé od roku 2012. Na palubovce strávil necelých 26 minut. Nejlepším střelcem Brooklynu byl Landry Shamet, který trefil pět trojek a nasbíral 21 bodů.

Brooklyn nakonec dokráčel k pohodlné výhře, přičemž spolehnout se mohl hlavně na úspěšnost střelby. Téměř 61 procent z pole a 43 procent za tři body.

Nets táhlo osm dvouciferných střelců a v průběhu zápasu měli náskok až 19 bodů. S Hardenem, jenž vynechal 20 z posledních 21 utkání, dosáhli bilance 28-7 a na první Philadelphii ztrácí na východě jen 1,5 zápasu. "Jsme rádi, že je zpět. Dnes jsme ho taky řádně přivítali," těšilo Shameta.

Další zprávy