Rada Státního fondu kinematografie je kompletní

ČTK ČTK
4. 4. 2015 17:13
Poslanecká sněmovna dnes v tajném hlasování zvolila zbývající tři členy Rady Státního fondu kinematografie.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Na poslední chvíli a na několikátý pokus zvolila Sněmovna v tomto týdnu chybějící členy Rady Státního fondu kinematografie. Současné radě totiž v sobotu končí mandát.

Volba rady fondu, který rozhoduje o grantech na tvorbu nových filmů, byla očekávána filmařskou obcí. Pokud by se ji poslancům nepodařilo včas naplnit, ochromilo by to na jaře činnost fondu.

Jediné logiské vysvětlení, proč Rada Fondu pro podporu kinematografie upřednostila i Renčův film, je, že část radních prosazuje své zájmy, tvrdí šéf Asociace producentů v audiovizi Pavel Strnad.
11:57
Jediné logiské vysvětlení, proč Rada Fondu pro podporu kinematografie upřednostila i Renčův film, je, že část radních prosazuje své zájmy, tvrdí šéf Asociace producentů v audiovizi Pavel Strnad. | Video: DVTV

Při třetí volbě rozhodli poslanci v tajném hlasování o obsazení zbývajících tří volných míst v radě. Do filmového fondu byly po lednovém a únorovém neúspěšném pokusu zvoleny bývalá členka rady Tereza Brdečková a někdejší dlouholetá šéfredaktorka filmového měsíčníku Cinema Iva Hejlíčková. Doplnil je filmový historik Petr Bilík.

Od 5. dubna se tak přidají k Jiřímu Kubíčkovi a Přemyslu Martínkovi, kteří byli vybráni do rady už v lednu, a k Luboru Dohnalovi, dosavadnímu předsedovi rady Petru Vítkovi, místopředsedovi Vladimíru Sojákovi a bývalé člence rady Zuzaně Kopečkové, o jejichž volbě poslanci rozhodli v únoru.

Fond má na granty zhruba 220 milionů korun ročně z jednoprocentního odvodu z každé prodané vstupenky do kina, výnosu z autorských práv na filmy natočené v době státního monopolu a odvodů ze zisků komerčních televizí. Loni na podzim rozdělil radní spor při rozdělování grantů, kdy nejvyšší částku 15 milionů korun udělili filmu Filipa Renče o Lídě Baarové. Pět členů rady se od rozhodnutí, které je nezvratné, distancovalo.

Kandidáty na členy rady fondu navrhují zástupci profesních organizací působících v kinematografii. Jsou mezi nimi sdružení filmových profesionálů, vysoké školy, pořadatelé festivalů či vydavatelé filmových periodik. Ze 134 návrhů získalo nominaci 33 profesionálů, které fond předal ministrovi kultury již počátkem loňského listopadu.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Vedení Sněmovny a Senátu se shodla na tom, že volební novela zachová 14 krajů pro sněmovní volby a dvě vyšší hranice pro koalice ke vstupu do Sněmovny

Zdroj: ČTK
Další zprávy