Vandal poničil už druhý radar, který firmě z každého přestupku vynáší 290 korun

Jakub Heller ČTK Jakub Heller, ČTK
14. 3. 2019 11:40
V noci ze středy na čtvrtek poničil neznámý pachatel radar na měření rychlosti ve Varnsdorfu na Děčínsku. Jde už o druhý takový incident, v polovině února poškodil zřejmě stejný vandal jiný radar. V obou případech měl údajně použít pyrotechniku. Radary patří soukromé firmě, od které si je město pronajímá. Za každý přestupek, který zaznamenají, náleží pronajímateli 290 korun. Podle ministerstva nezákonně.
ilustrační snímek
ilustrační snímek | Foto: Aktuálně.cz

"Mohu potvrdit, že k tomu dnes v noci skutečně došlo. Na případu aktuálně pracujeme," říká mluvčí litoměřické policie Pavla Kofrová. Další podrobnosti však odmítla uvést. Stejně tak podle ní policisté stále pokračují v prošetřování prvního případu, ke kterému došlo v polovině února. Tehdy majitel vyčíslil škodu na 390 tisíc korun.

Ani mluvčí Varnsdorfu Tomáš Secký nemá o noční události o mnoho více informací. "Víme jen, že se to stalo dnes v noci. Údajně byl radar, stejně jako v prvním případě, poškozen pyrotechnikou," říká. Policie použití trhaviny nechtěla komentovat.

Radary jsou v obci v provozu od loňského jara a jsou celkem tři. Obec kvůli nim má však problémy s ministerstvem vnitra. Tomu se nelíbí smlouva o jejich pronájmu, díky které soukromému majiteli radarů připadá z každého zaznamenaného přestupku odměna 290 korun.

Takový způsob úhrady je podle ministerstva v rozporu se silničním zákonem. Při posuzování zákonnosti smlouvy města a soukromé firmy vycházelo z rozhodnutí Nejvyššího správního soudu. Podle něj není přípustné, aby třetí osoba měla jakýkoli hmotný zájem na výsledcích měření stacionárního zařízení.

"Obec si tak může pronajmout od soukromých subjektů měřicí zařízení, nicméně částka placená za pronájem těchto zařízení nesmí být odvozena od výsledků měření stacionárního zařízení," řekl mluvčí ministerstva vnitra Jiří Korbel.

Pokud by město nezjednalo v dané věci nápravu, bylo by podle něj ministerstvo vnitra nuceno přistoupit k podání návrhu na zrušení usnesení o umístění radaru příslušnému správnímu soudu.

Pokud je soukromý subjekt hmotně zainteresován na výsledcích měření stacionárního zařízení, může tato skutečnost podle rozhodnutí Nejvyššího správního soudu vytvářet i pochybnost o zákonnosti celého přestupkového řízení, upozornilo ministerstvo vnitra.

Secký k tomu dodává, že město má v plánu situaci napravit a už vypsalo nové výběrové řízení na dodavatele radarů.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy