V květnu nadále chyběl penicilin, ale i některá další antibiotika. Nově například žádané širokospektré nosní kapky Pamycon, které mohou užívat i kojenci. Ministr zdravotnictví se znovu odvolával na počasí. "Celková situace s antibiotiky by se měla zklidnit ve druhé polovině května se zlepšením počasí," opakoval Válek. Kromě antibiotik chyběl v Česku několik měsíců také onkologický lék Litaril.
Ministr tvrdil, že jedná s farmaceutickými firmami o navýšení výroby léků v Česku, a sliboval novelu zákona, která situaci pomůže. "Na podzim by měla vstoupit v platnost novela zákona o léčivech, kterou mimo jiné donutíme dodavatele, aby dodávali hrazené léky ještě dva měsíce po nahlášení výpadku," nastínil.
Opozice Válka v té době vyzvala k rezignaci. Odmítl ji s tím, že by to nic nevyřešilo. A znovu ujistil, že dělá vše pro to, aby léky byly. "Problémem zůstávají dětské sirupy. A to je věc výrobce, který má monopol a prostě je odmítá dodávat. Hledáme proto jiné výrobce," popsal ministr.
Trh s farmaceutickými produkty se podle něj dostal do situace, která je naprosto nepochopitelná a neakceptovatelná. "Jsme v situaci, kdy si nemůže lék objednat vláda, ale výrobce rozhoduje o tom, kolik komu dodá," dodal.
Válek nicméně tvrdil, že se situace s léky zlepšuje a do konce května by mohl být vyřešen nedostatek většiny přípravků pro malé děti. "Jsem si na sto procent jistý, že na podzim budeme mít situaci pod kontrolou," sdělil Válek.