Václav Havel je po operaci, jeho stav je stabilizovaný

Domácí Domácí
13. 1. 2009 21:14
Jednasedmdesátiletý exprezident se s problémy potýkal i minulou zimu
Bývalý prezident Václav Havel sledoval udílení státních vyznamenání ve Vladislavském sále z první řady.
Bývalý prezident Václav Havel sledoval udílení státních vyznamenání ve Vladislavském sále z první řady. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Exprezident Václav Havel se v úterý podrobil operaci spojené se blíže nespecifikovaným "zánětlivým onemocněním".

O Havlově léčbě v pražském Motole nejsou známy detailní informace, lékaři pouze na konci dne uvedli, že presidentův stav je vážný, avšak stabilizovaný.

Televize Prima večer uvedla, že Havla operoval šéf kliniky Jan Betka. Exprezidentova manželka Dagmar pak reportérům potvrdila, že její muž byl po operaci při vědomí.

Havel je v Motole hospitalizován od pondělí. "Leží na ORL klinice a jeho zdravotní stav je stabilizovaný," řekla deníku Aktuálně.cz mluvčí zdravotnického zařízení Eva Jurinová. Rodinní příslušníci si podle ní nepřáli, aby nemocnice sdělovala médiím jakékoliv další informace.

"Víc, než že je pan Havel stabilizovaný, vám říct nemůžu," reagoval na dotaz Aktuálně.cz také Havlův spolupracovník Martin Vidlák.

Jednasedmdesátiletý Havel, který už dříve podstoupil operaci zhoubného nádoru plic, se naposledy do péče lékařů musel svěřit loni v únoru. Tehdy skončil kvůli akutnímu zánětu průdušek a srdeční arytmii v pražském IKEMu.

Nemohl se tak zúčastnit premiéry dokumentárního filmu o jeho vládnutí Občan Havel, který natočil Pavel Koutecký a dokončil Miroslav Janek.

Zdravotní problémy ale exprezidenta trápí už od devadesátých let.

Nádor plic a srdeční arytmie

V listopadu 1996 se dostal Havel se zánětem plic na chirurgickou kliniku Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Operační tým profesora Pavla Pafka mu 2. prosince téhož roku odebral polovinu pravé plíce, aby odstranil zhoubný nádor.

V polovině dubna roku 1998 se Havel, který v tu dobu pobýval v rakouských Alpách na ozdravném pobytu, podrobil akutní operaci proděravělého tlustého střeva v innsbrucké Univerzitní nemocnici. Do Prahy se vrátil 6. května a léčil se v Ústřední vojenské nemocnici.

Koncem července 1998 podstoupil v Praze druhou fázi operace tlustého střeva - zacelení vývodu. Nastaly pooperační komplikace s provzdušněním pravé plíce. Havla pak 4. srpna postihla porucha srdečního rytmu a půl hodiny byl v ohrožení života. Lékaři provedli elektrickou kardioverzi, tedy upravili rytmus srdce elektrickým výbojem.

V červnu roku 2000 lékaři odstranili Havlovi břišní kýlu - pozůstatek operací tlustého střeva.

Problémy nastaly opět 12. února 2001. Exprezidenta přijímá do péče Ústřední vojenská nemocnice se zánětem průdušek. Stalo se tak poté, co musel Václav Havel přerušit návštěvu Kuvajtu.

24. září 2001 musel Havel kvůli srdeční arytmii zrušit návštěvu Itálie. Lékaři museli opět použít elektrickou kardioverzi.

V červenci 2002 ukončil exprezident předčasně návštěvu Francie kvůli zánětu průdušek, 7. ledna 2004 -musel po třech dnech kvůli dýchacím potížím přerušil pobyt v Indii. V jihovýchodní Asii chtěl přitom strávit více než tři týdny.

25. března 2004 Havla opět trápí dýchací potíže a opět kvůli nemoci ruší program v zahraničí.

Koncem listopadu téhož roku Havel uklouzl na návštěvě na Tchaj-wanu a zlomil si krček stehenní kosti. Cestu po jihovýchodní Asii proto předčasně ukončil. Opět si nějaký čas poležel v Ústřední vojenské nemocnici.

19. ledna má Havel znovu problémy se srdcem. Kvůli srdeční arytmii byl převezen do nemocnice, začátkem února byl propuštěn domů a pokračoval v domácím léčení.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Soud v Haagu vyměřil bývalému veliteli ugandských povstalců Ongwenovi 25 let vězení

Mezinárodní trestní soud (ICC) v Haagu vyměřil bývalému veliteli ugandské povstalecké skupiny Dominiku Ongwenovi trest 25 let, žaloba navrhovala 20 let. Soud Ongwena již na začátku února usvědčil z 61 trestných činů, včetně válečných zločinů, zločinů proti lidskosti, znásilnění, vynuceného sňatku a těhotenství a používání dětských vojáků.

Ongwen sám byl ještě jako dítě unesen a vycvičen v dětského vojáka. Podle žalobce to byl důvod, proč žádat nižší sazbu, ačkoliv zločincům u ICC hrozí až třicetileté tresty, připomínají světové agentury. Obhajoba se proti trestu hodlá odvolat. Činů, za něž byl nyní odsouzen, se muž dopustil na počátku tisíciletí, kdy působil v Armádě božího odporu (LRA), která jej původně unesla. Zatčen byl v roce 2015.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Vládní strany na Slovensku chtějí snížit penze představitelům komunismu

Vládní strany na Slovensku chtějí snížit penze představitelům někdejšího komunistického režimu a pracovníkům některých jeho bezpečnostních složek. Návrh příslušného zákona ve čtvrtek v prvním čtení schválila slovenská sněmovna. Podle poslankyně nejsilnějšího vládního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti a spoluautorky předlohy Anny Andrejuvové by zákon mohl postihnout kolem 7000 lidí.

Podle návrhu se zákon bude vztahovat kromě jiných na poslance parlamentu a členy vlády v komunistickém Československu, dále na příslušníky komunistické tajné policie StB, některé řídící pracovníky v oblasti bezpečnostních služeb či členy a zaměstnance ústředního výboru Komunistické strany Československa a Komunistické strany Slovenska, a to do pádu komunismu v roce 1989.

"Má napravit hlavní nespravedlnost, že ti, kteří byli pronásledování, často umírají v chudobě a jejich pronásledovatelé z doby totality mají specifické výsady," řekl k zákonu slovenský ministr životního prostředí Ján Budaj, který byl na podzim 1989 jedním z hlavních řečníků na protikomunistických mítincích v Bratislavě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy