Berlín trhy otvírá, Brod je radši zavřel. Na opevnění náměstí chyběly panely, zůstali jen kapři

Radek Dragoun Radek Dragoun
22. 12. 2016 17:55
Sedmnáctitisícový Uherský Brod ve Zlínském kraji sáhl v souvislosti s berlínským útokem k přísnějším bezpečnostním opatřením než Praha či Brno. Zatímco jiná velká města posilují policejní hlídky nebo postaví betonové zábrany, tamní radnice vánoční trhy rovnou zrušila. Policie městu totiž doporučila, aby náměstí buď obehnalo betonovými panely, nebo stánkařům prodej na náměstí zakázalo. Radnice se vzhledem k velkému množství panelů, které by musela použít, rozhodla trhy uzavřít. Na náměstí však i nadále probíhá prodej kaprů, u kterého se během čtvrtečního dopoledne tvořila fronta, jak dokazují fotky z webkamery.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Jakub Plíhal

Uherský Brod – Zřejmě nejradikálnější bezpečnostní opatření v reakci na pondělní teroristický útok v Berlíně zavedl v Česku sedmnáctitisícový Uherský Brod ve Zlínském kraji. Zatímco v Praze či Brně policie posílila hlídky či postavila betonové zátarasy, ve slováckém městě vánoční trhy na Masarykově náměstí rovnou zrušili. Radnice vysvětluje, že od policie dostala na výběr – buď celé rozlehlé náměstí obežene betonovými zátarasy, nebo trhy zavře.

Místostarosta Petr Vrána Aktuálně.cz řekl, že obvodní oddělení dostalo od policejního prezídia instrukce "ochránit větší shromáždění, nebo zabránit nějakým větším shromážděním".

"My jsme to neřešili zábranami, protože to naše náměstí je v podstatě bezbariérové, takže to bychom ho museli obehnat celé betonovými panely," řekl Vrána. Město podle něj ani nevědělo, kde by potřebný počet panelů sehnalo. 

"Měli jsme tam čtyři pět stánků, tak jsme to řešili tím, že jsme odvolali trhovce a domluvili se s nimi, aby tam teď kromě dvou stánků na prodej ryb žádné další nebyly," dodal místostarosta.

Mluvčí policie Zlínského kraje Petr Jaroš uvedl, že se na opatření dohodla policie s představiteli města. "Po událostech v Německu a poté, co se v celé České republice zpřísnila bezpečnostní opatření, se sešli zástupci k jednání krizového štábu. Vzhledem ke všem okolnostem, například vzhledem k tomu, že tam byly asi tři stánky na náměstí, tak jsme dali obci doporučení k ukončení stánkového prodeje minimálně do konce roku, což město udělalo," řekl policejní mluvčí, který však rázně odmítá, že by se jednalo o nařízení policie. "Bylo to doporučení, nikoliv příkaz, je to výsledek společného jednání," zdůraznil.

Zdaleka nejpřísnější bezpečnostní opatření v souvislosti s berlínským útokem bylo tak zavedeno v sedmnáctitisícovém městě, které se nejeví jako typický cíl teroristů. Navíc mnohem větší města včetně Prahy zvolila mírnější formu opatření, či dokonce do chodu vánočních trhů nezasahovala vůbec.

Fronta na Masarykově nádraží v Uherské Brodě během čtvrtečního dopoledne.
Fronta na Masarykově nádraží v Uherské Brodě během čtvrtečního dopoledne. | Foto: ub.cz/info/webkamera

Na velikosti nezáleží

"Tam nejde o to, jak je velké město, ale jak je náměstí strukturované, jestli tam lze dojet po hlavní silnici, nebo jestli tam je nebezpečí, že tam vjede automobil z hlavní silnice a tak podobně," zdůvodnil policejní mluvčí, proč zrovna v Uherském Brodě policie vydala takové doporučení.

Na náměstí však i nadále probíhá prodej kaprů, u kterého se během čtvrtečního dopoledne tvořila fronta, jak dokazují fotky z webkamery.

V reakci na berlínský útok, při němž zřejmě tuniský terorista najel kamionem do stánků na vánočním trhu a zabil 12 lidí, podnikají i další česká města bezpečnostní opatření. Zdá se však, že jsou mnohem důkladnější než v zasaženém Německu. "Co jsem zatím viděl, tak vánoční trhy v Mnichově jsou plné lidí, a nezdá se, že by je narušovaly nějaké cisterny nebo samopalníci," říká Josef Šlerka, který v Mnichově pracuje pro tamní pobočku české firmy Socialbakers. Ve čtvrtek se otevřely už i trhy na berlínském Breitscheidplatz, kde k pondělnímu útoku došlo.

Zvýšená bezpečnostní opatření na vánočních trzích v Česku po útoku v Berlíně, kde neznámý pachatel vjel do lidí kamionem, jsou zřejmá. | Video: Rádio Svobodná Evropa
 

Právě se děje

před 15 minutami

Vláda sníží DPH u ubytovacích služeb i vstupného na kulturní akce

Daň z přidané hodnoty (DPH) by měla u ubytovacích služeb, vstupného na kulturní akce a sportovní události, vstupného na sportoviště, jízdného na vleky a vstupného do saun a dalších podobných zařízení klesnout z 15 na 10 procent. Dále by měla klesnout o čtvrtinu silniční daň u nákladních aut nad 3,5 tuny. V rámci daňového balíčku, který by měl firmám pomoci s následky šíření koronaviru, to v pondělí schválila vláda. Informovalo o tom ministerstvo financí.

Podle schváleného návrhu firmy budou moci také uplatňovat daňovou ztrátu zpětně a obce zřejmě získají oprávnění osvobozovat od daně z nemovitostí kvůli mimořádným událostem. Zemědělcům by se mohla zkrátit lhůta pro vrácení přeplatku spotřební daně u tzv. zelené nafty z 60 na 40 dnů.

Balíček navrhuje ministerstvo financí projednat v Parlamentu ve zrychleném režimu v rámci stavu legislativní nouze.

Zdroj: ČTK
před 16 minutami

Vláda se s Lufthansou dohodla na několikamiliardové pomoci

Letecká společnost Lufthansa se s německou vládou rámcově dohodla na několikamiliardové státní pomoci. S odkazem na zdroje z německé vlády to dnes uvedla agentura DPA. Lufthansa těžce doplácí na koronavirovou krizi, dohoda je podle zdrojů v rámci záchranného plánu, který připravila vláda. Ještě ji ale musí schválit řídící výbor německého státního fondu ekonomické stabilizace, řídící orgány Lufthansy a Evropská komise (EK).

Podle vládního plánu by největší letecká společnost v Německu měla od spolkové vlády získat podporu v objemu devíti miliard eur (245 miliard Kč). Německý stát by pak na jejím základě měl v Lufthanse získat 20procentní podíl. Neměl by tedy možnost blokovat důležitá firemní rozhodnutí.

před 39 minutami

Parkurová série Global Champions se vrátí až příští rok

Jezdci se naposledy na kolbišti představili na začátku března v Dauhá. Od té doby vedení soutěže kvůli šířící se nákaze a zaváděným opatřením v jednotlivých zemích závody odkládalo. A přestože se postupně omezení ruší, není podle představitelů série reálné mezinárodní soutěž obnovit.

"Musíme se řídit pravidly vlád a zdravotních úřadů, která se neustále mění, a to v rychlém sledu, což má zásadní dopad na mezinárodní plánování," uvedli zástupci Global Champions Tour na webu.

Připomněli, že omezení cestování se v různých částech světa liší, takže by všichni jezdci nemohli závodit. "Navíc je tu riziko druhé vlny na podzim, léčba nebo vakcína neexistuje, což logistické plánování dál komplikuje," doplnili.

před 58 minutami

Mistry pěvce norimberské ve Státní opeře nahradí Tristan a Isolda

Listopadové uvedení opery Richarda Wagnera Mistři pěvci norimberští, které mělo být vrcholem sezony v pražské Státní opeře, nahradí Tristan a Isolda. Důvodem jsou stávající hygienická opatření, která velkým divadlům komplikují zkoušení mnohočlenného orchestru a sboru, stejně jako omezení mezistátní dopravy a nepřítomnost zahraničních umělců. "Karanténou způsobené zpoždění neumožňuje odpovědně nastudovat očekávaný operního opus," vysvětluje ředitel Národního divadla Jan Burian. Na programu místo toho bude jiný, méně výpravný a také pro sbor méně náročný Wagnerův titul Tristan a Isolda. Ten uvede Státní opera 26. listopadu. Předprodej vstupenek začne 1. června.

Zdroj: ČTK
Další zprávy