Sobotka odmítl Babišův výrok o vině Merkelové za útok v Berlíně. Místo výkřiků hledejme řešení, řekl

ČTK ČTK
21. 12. 2016 12:05
Výroky vicepremiéra Andreje Babiše (ANO), který z pondělních útoků v Berlíně viní migrační politiku německé kancléřky Angely Merkelové, ve středu odmítl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Předseda vlády tvrdí, že Evropa by migrační krizi měla řešit jako celek. Místo výkřiků je třeba migrační krizi řešit, prohlásil.
Andrej Babiš a Bohuslav Sobotka.
Andrej Babiš a Bohuslav Sobotka. | Foto: ČTK

Praha – Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) zkritizoval výrok vicepremiéra Andreje Babiše (ANO), že vinu na pondělním teroristickém útoku v Berlíně má migrační politika kancléřky Angely Merkelové. Místo výkřiků je potřeba hledat reálná řešení, řekl premiér na tiskové konferenci.

"Místo výkřiků je spíš potřeba, abychom vyřešili migrační krizi, ochránili bezpečí občanů. Abychom přišli s reálnými koncepty, reálnými řešeními a začali je naplňovat," řekl premiér. Podle něj sice má Česko řadu výhrad k německému postupu v migrační krizi, je ale důležité hledat společné evropské řešení. Podle něj situaci reálně pomáhá dohoda s Tureckem o vracení migrantů z Řecka nebo zabezpečení hranic balkánských zemí, na němž se podílejí i čeští policisté.

Babiš v pondělí napsal na Facebooku, že vinu za útok v Berlíně má politika Merkelové. "To ona (Merkelová) dovolila, aby se migranti dostávali do Německa a celé Evropy v nekontrolovaných vlnách, bez dokladů, a tedy bez znalosti, kdo skutečně jsou," napsal. Německo podle něho nyní platí vysokou daň.

Útok se stal v pondělí večer na vánočním trhu na berlínském náměstí Breitscheidplatz, nedaleko železniční stanice Zoo. Nákladní vůz najel do lidí shromážděných kolem stánků. Při útoku zahynulo 12 lidí a dalších třicet utrpělo vážná zranění.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

V centru Bratislavy zemřel po střetu s útočníkem cizinec. Podezřelý z místa neštěstí utekl

V centru Bratislavy v neděli po střetu s neznámým útočníkem zemřel cizinec. Informovala o tom slovenská média. Policie incident potvrdila, bližší údaje o oběti neuvedla, útočník z místa činu uprchl. Nejde o první podobný případ v centru slovenské metropole, například loni na jaře tam po napadení útočníkem zemřel Filipínec.

Policisté a záchranáři byli časně ráno přivoláni k osobě v bezvědomí, která se nacházela na bratislavském náměstí SNP u historického centra města. Podle televize Joj se obětí útoku stal patrně dvaadvacetiletý muž původem zřejmě z některé z balkánských zemí.

Podle policejní mluvčí Lucie Mihalíkové neznámý muž po předchozím konfliktu poškozeného fyzicky napadl a následně utekl. Televize Markíza uvedla, že útočník kopl svou oběť do hlavy. Policie vybídla svědky, aby se přihlásili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy