Sobotka odmítl Babišův výrok o vině Merkelové za útok v Berlíně. Místo výkřiků hledejme řešení, řekl

ČTK ČTK
21. 12. 2016 12:05
Výroky vicepremiéra Andreje Babiše (ANO), který z pondělních útoků v Berlíně viní migrační politiku německé kancléřky Angely Merkelové, ve středu odmítl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Předseda vlády tvrdí, že Evropa by migrační krizi měla řešit jako celek. Místo výkřiků je třeba migrační krizi řešit, prohlásil.
Andrej Babiš a Bohuslav Sobotka.
Andrej Babiš a Bohuslav Sobotka. | Foto: ČTK

Praha – Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) zkritizoval výrok vicepremiéra Andreje Babiše (ANO), že vinu na pondělním teroristickém útoku v Berlíně má migrační politika kancléřky Angely Merkelové. Místo výkřiků je potřeba hledat reálná řešení, řekl premiér na tiskové konferenci.

"Místo výkřiků je spíš potřeba, abychom vyřešili migrační krizi, ochránili bezpečí občanů. Abychom přišli s reálnými koncepty, reálnými řešeními a začali je naplňovat," řekl premiér. Podle něj sice má Česko řadu výhrad k německému postupu v migrační krizi, je ale důležité hledat společné evropské řešení. Podle něj situaci reálně pomáhá dohoda s Tureckem o vracení migrantů z Řecka nebo zabezpečení hranic balkánských zemí, na němž se podílejí i čeští policisté.

Babiš v pondělí napsal na Facebooku, že vinu za útok v Berlíně má politika Merkelové. "To ona (Merkelová) dovolila, aby se migranti dostávali do Německa a celé Evropy v nekontrolovaných vlnách, bez dokladů, a tedy bez znalosti, kdo skutečně jsou," napsal. Německo podle něho nyní platí vysokou daň.

Útok se stal v pondělí večer na vánočním trhu na berlínském náměstí Breitscheidplatz, nedaleko železniční stanice Zoo. Nákladní vůz najel do lidí shromážděných kolem stánků. Při útoku zahynulo 12 lidí a dalších třicet utrpělo vážná zranění.

 

Právě se děje

Další zprávy