V třídění odpadu jsou Češi mistři i učedníci

Pavel Baroch
19. 6. 2007 16:13
Vytřídíme nejvíce plastů, ale jen minimum baterií
Kontejnery pro převoz komunálního odpadu.
Kontejnery pro převoz komunálního odpadu. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - V třídění PET lahví a dalšího plastu nemají Češi v Evropě konkurenci. Každý Čech vloni vytřídil více než 43 kilogramů, takže k recyklaci mohla jít zhruba polovina všech použitých plastových obalů.

Pokud jde ovšem o vysloužilé televizory či počítače, drží se Češi zatím na konci tabulek. Se dvěma kilogramy starého elektrozařízení na osobu je země daleko za evropským průměrem, který se blíží k deseti kilogramům. A třeba ve Švédsku odevzdá k recyklaci každý občan na patnáct kilogramů fénů, počítačů nebo mixérů.

Jak je takový rozdíl v třídění různého odpadu možný?

Elektroodpad má zpoždění

Společnost EKO-KOM, která má od státu licenci na organizování sběru, třídění a recyklace použitých obalů, začala s prvními pilotními projekty už v roce 1997, takže barevné kontejnery na plast, papír a sklo jsou teď už prakticky v každé vesnici. V novinách i televizi se navíc objevilo několik reklamních kampaní, které nabádaly lidi k třídění.

Na rozdíl od plastů, papíru a skla ovšem na další odpad - televizory, žárovky či vybité baterie - došlo až před několika lety, takže se systém sběru a recyklace postupně buduje.

"Na západě je také přísnější legislativa," upozornil Petr Kratochvíl, jednatel společnosti ECOBAT, která od roku 2002 zajišťuje sběr a recyklaci baterií.

Na skládkách končí většina baterií
Na skládkách končí většina baterií | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Z jedné baterie musí být tři

Vloni odevzdal každý občan k recyklaci jednu baterii. To znamená, že se k ekologickému zpracování dostalo jen sedm procent. Z poloviny zemí Evropské unie, kde se vybité baterie sbírají, je to jeden z nejhorších výsledků. O jedno procento horší jsou jenom Řekové.

Naprostým šampiónem v této kategorii je Belgie, kde se zpátky vrací 58 procent baterií. V Rakousku to je padesát procent, v Německu 38 a Holandsku 35 procent.

Aby Česko splnilo přísné bruselské požadavky, musí každý občan odevzdat do roku 2012 k recyklaci minimálně tři baterie. "Musíme podstatně přidat," konstatoval Petr Kratochvíl z ECOBATu.

Češi jsou ve třídění čím dál lepší

Experti, kteří se zabývají sběrem a recyklací odpadu, jsou přesvědčeni o tom, že Česko si s evropskými limity poradí. Vycházejí ze statistik, které dokládají, že se Češi v třídění a odevzdávání všech druhů odpadu rok od roku výrazně zlepšují, i když za západními státy ještě zaostávají.

Například společnost ASEKOL, která se stará o sběr a recyklaci vysloužilých televizorů nebo počítačů, vybrala za pět měsíců letošního roku 3,3 tisíce tun nepotřebného elektrozařízení, což je o 187 procent víc než vloni.

Elektronický odpad
Elektronický odpad | Foto: Greenpeace / Natalie Behring

Aby Česko splnilo evropskou kvótu, musí do příštího roku vybrat od každého občana čtyři kilogramy elektroodpadu oproti dvěma kilogramům v loňském roce.

Jan Vrba, jednatel ASEKOLu, věří, že se to splní. "Pokud budou i ostatní systémy navyšovat množství zpětně odebraných elektrozařízení, je reálné, že této kvóty dosáhneme," tvrdí Vrba.

Filip Geerts, prezident evropské asociace WEE Forum, které sdružuje národní "elektro-odpadové" společnosti, Česko za jeho výsledky při třídění a recyklaci pochválil. "Se systémem zpětného odběru elektrozařízení se v České republice začalo poměrně nedávno. Důležité je, že jsou vidět pokroky a že si občané začínají uvědomovat svoji zodpovědnost k životnímu prostředí," řekl Geerts.

 

Právě se děje

Další zprávy