Zpochybňování restitucí je čirý populismus, napsal čtenářům exministr Herman

Domácí Domácí
30. 9. 2018 22:54
Do Senátu se chce dostat i bývalý ministr kultury, někdejší šéf Ústavu pro studium totalitních režimů a katolický kněz Daniel Herman. Herman do horní komory kandiduje za KDU-ČSL v Chrudimi. Herman by chtěl v Senátu pokračovat v podpoře sociálních služeb, lékařské péče nebo kultury a vzdělání. Herman byl jednou z klíčových postav v kauze neudělení vyznamenání Jiřímu Bradymu, jehož je vzdáleným synovcem. Prezident Miloš Zeman Hermanovi údajně řekl, že Bradyho nevyznamená pokud se sejde s dalajlámou. Herman se s dalajlámou sešel a Zeman následně expremiérovi Sobotkovi dal seznam vyznamenaných, na kterém Brady již chyběl. Daniel Herman odpovídal na dotazy čtenářů Aktuálně.cz.
Rozhovor s Danielem Hermanem
Dotazovaný právě odpovídá
Daniel Herman bude odpovídat od 10 hodin.
Přejít k dotazům
Vnímal jsem tlak ze strany čínského velvyslanectví. Prezident se prý ptal, jak setkání s velvyslankyní proběhlo, říká ministr Herman. | Video: Daniela Drtinová

Rozhovor s Danielem Hermanem

Dotazovaný právě odpovídá
Daniel Herman bude odpovídat od 10 hodin.
Aktualizovat reportáž
1. 10. 2018
Ptá se: Jan Vondráček

Pane Hermane, lžete. V otázce Transgasu jste zastavil přezkumné řízení, vila J. Šaldy - 7.5.2017 jste podepsal rozhodnutí atd....

Odpovídá: Daniel Herman

Nikoli. Mluvím pravdu! NPÚ se nikdy nevyslovil proti doporučení Rozkladové komise. Zjistěte si skutečné informace.

1. 10. 2018
Ptá se: Tereza

Kdo by byl lepším primátorem Prahy? Pan Čižinský nebo pan Pospíšil?

Odpovídá: Daniel Herman

Moji podporu má koaliční kandidátka, v jejímž čele stojí Jiří Pospíšil.

1. 10. 2018
Ptá se: Jarda

Dobrý den pane Hermane, opravdu jste se v připomínkovém řízení zákona a v plénu PS PČR nesetkal s argumentem, že zákonem o restitucí některých křivd církvi po 25.únoru 1948 je nastolena nerovnost v možnosti uplatnňování nároku a ve výpočtu náhrad, že jste odpověděl "Před zákonem panuje rovnost. Pokud došlo k nějaké nesrovnalosti, je třeba se obrátit na soud. Nevím, co máte konkrétně na mysli.ů ?
Děkuji Vám za odpověď.

Odpovídá: Daniel Herman

Ne, s tímto jsem se nesetkal.

1. 10. 2018
Ptá se: Eva

Dobré dopoledne, moc si Vás vážím. Volit Vás nemohu, nejsem ve Vašem volebním obvodu, ale držím Vám palce! :-)

Odpovídá: Daniel Herman

Děkuji!

1. 10. 2018
Ptá se: Denisa

Kdu 4 roky vládla s hnutím ANO. Poté řekla, že už s ním vládnout nebude a odešla do opozice. Podle posledních průzkumů by se nedostala ani do Sněmovny. Bylo to správné rozhodnutí? Lidé vás přece volí, abyste vládli. Myslíte, že občané pochopili, proč 4 roky s hnutím ANO to šlo a pak najednou ne?

Odpovídá: Daniel Herman

Průzkumy jsou jednou takové, jindy onaké. Jedině skutečné volby jsou autentickým referendem o smýšlení společnosti. Situace se od dob naší koaliční vlády (leden 2014 - prosinec 2017) dosti proměnila. Za současných okolností nevidím pro KDU-ČSL jiné místo, než v opozici.

1. 10. 2018
Ptá se: Anežka Niklová, Chrudim

Co jste udělal pro náš region?

Odpovídá: Daniel Herman

Získání dotace 120 milionů korun (většina z evropských fondů) na obnovu zámku a zahrad ve Slatiňanech.
Podpora Muzea loutek v Chrudimi a zapsání českého loutkářství na seznam UNESCO.
Podpora významných pracovišť NPÚ - skanzen Veselý Kopec a Betlém Hlinsko.
Péče a podpora Památníku Ležáky (nejen z pozice MK, ale již z předchozí pozice ředitele ÚSTR).
Dotační podpora na opravy památek (např. Stará radnice Havl. Brod, kostel Hlinsko, kostel v Kočí atd.)

1. 10. 2018
Ptá se: Alena Hrachová, Chotěboř

Náš kraj je hodně zemědělský, co chcete v této oblasti podporovat a hájit?

Jak chcete zvýšit důvěryhodnost senátu?

Odpovídá: Daniel Herman

Chci podporovat lokální řemeslnou výrobu a pomoci řemeslníkům v boji s přebujelou byrokracií. Mám s tím zkušenosti již ze své pozice na MK (podpora řemesel).
Nekompromisně podporuji potravinovou soběstačnost naší země a tím i podporu zemědělské výroby a vztahu k půdě. Např. v bramborářství jsme jednou z velmi významných zemí i v oblasti vědy a výzkumu (viz. Výzkumný ústav v Havl. Brodě)
Důvěryhodnost Senátu chci zvýšit především poctivou a zodpovědnou prací, odborností a schopností spolupráce s dalšími subjekty, s nimiž je možné nalézat shodu. Tedy nikoli vyhledávání konfliktů, ale naopak spolupráce. Kultivovaná a profesionální politika proti aroganci a neodpovědnosti.

1. 10. 2018
Ptá se: Pavel Karpaš

Proč bych měl volit právě vás?

Odpovídá: Daniel Herman

Odvaha a zkušenost. 4 úspěšné roky ve vládní funkci, s odpovědností za 6,5 tisíce zaměstnanců v resortu, jsou dobrým předpokladem k odpovědnému výkonu senátorského mandátu. Vím, na koho se na centrálních úřadech obrátit, aby moje funkce byla efektivní.

1. 10. 2018
Ptá se: Zdeněk Cvrček

Co říkáte tomu, že do Senátu kandidují někteří sportovci?

Odpovídá: Daniel Herman

Politika je řemeslo. Sportovních výkonů kandidátů si vážím, ale jako bych já nemohl bez praxe vykonávat jejich práci, mám pochybnosti o jejich profesionalitě v politice.

1. 10. 2018
Ptá se: Anežka Niklová

1)Ve Vašich novinách jsem viděla množství lidí, kteří Vás podporují. Proč to dělají?

2)Četla jsem tam, že Jiří Strach bude možná točit Anděla Páně 3. Vypadá to, že k Vám má Jiří Strach blízko. Nechtěl byste si v tom filmu zahrát?

Odpovídá: Daniel Herman

1) Jsou to moji přátelé, kteří mě znají a věří mi. Vážím si toho, že jejich podpora je nezištná a upřímná.
2) Ano, Jiří Strach to na jednom našem setkání řekl, že o natáčení Anděla Páně 3 vážně uvažuje. Zahrát si ve filmu? No, to mě zatím nenapadlo, ale děkuji za impulz k přemýšlení:-)

1. 10. 2018
Ptá se: Václav Hlávka

Co byste v případě zvolení udělal jako první?

Odpovídá: Daniel Herman

Poděkoval bych svým voličům a postavil dobrý tým svých spolupracovníků.

1. 10. 2018
Ptá se: Jan Vondráček

Jaké máte vztahy s developery? Otázka souvisí s Vašimi rozhodnutími v pozici ministra kultury, v nichž jste šel proti názoru památkářů a Vaším podpisem vlastně zničil řadu staveb, například budovy Transgasu, historického domu na rohu Opletalovy, Perníkářka, hotel Thermal, vila Jiřího Šaldy, kauza garáží na Václavské náměstí…..

Odpovídá: Daniel Herman

Nemáte správné informace. Nikdy jsem proti názoru památkářů nešel. Můžete si to ověřit u vedení NPÚ nebo u příslušného náměstka pro památkovou péči MK. V médiích se nepublikovaly pravdivé informace. Pro korektury se však již většinou prostor nenašel.

1. 10. 2018
Ptá se: Lukáš Melichar

Dobrý den, pane Hermane,
děkuji, že jste se sešel s Dalajlámou a oficielně jako člen vlády.

Každopádně se chci zeptat, jestli budete první kandidát na senátora, který slíbí jen to co může a tedy to že bude hlasovat v senátu pro návrhy z PS a maximálně vždy hlasovat proti změně ústavy? Jelikož víc než to pro lidi dělat nemůžete.

Automaticky vylučuji předkládání zákonů ze senátu, je jich historicky málo a navíc jste opoziční kandidát, takže smysl to moc nemá.

Odpovídá: Daniel Herman

Děkuji za Vaše slova podpory, kterých si vážím. Oficiální setkání s tibetským dalajlámou si velmi vážím a jsem hrdý na to, že jsem tohoto nositele Nobelovy ceny míru mohl na ministerstvu přijmout.
Chci svůj mandát senátora vykonávat s maximální odpovědností a hájit demokratickou a právní stabilitu naší země se stejnou důrazností, jako v předešlých pozicích.

1. 10. 2018
Ptá se: Zuzana

Jste hrdý na to, jak jste prosadili církevní restituce? Podle výzkumů veřejného mínění by je chtělo zrušit cca 55 % občanů, pro zdanění je až 70 % občanů. Neměla by taková významná věc být prosazena ve společenském konsensu a nikoliv převahou jednoho hlasu, navíc odsouzeného poslance Pekárka z ODS? A neodpovídejte větami o společenském významu církví, charitě atd., když pan kardinál Duka se odmítl vyslovit pro přijetí sirotků ze Sýrie. Pokud by církev dostala miliardy a postarala se o sirotky, tak OK, ale takhle?

Odpovídá: Daniel Herman

V době, kdy příslušný zákon byl ve Sněmovně schválen, KDU-ČSL ve Sněmovně zastoupena nebyla, tudíž se prosazení tohoto zákona dělo bez naší přímé účasti. Já jsem v té době pracoval na Ministerstvu kultury, v kabinetu ministra Jehličky. Široký společenský konsensus jsem tehdy doporučoval. Souhlasím s Vámi, že je chyba, že k němu nedošlo.
Souhlasím s Vámi i v tom, že prioritou církve by měla být solidarita s potřebnými.

1. 10. 2018
Ptá se: Daniel Kajpr

Proč bych měl volit Vás a ne někoho místního, třeba starostu nebo radního?

Mluvíte hodně o hodnotách, které máte na mysli?

Odpovídá: Daniel Herman

Protože si zachovávám nadhled a dokážu pomáhat všem napříč regionem, nemám zde takové vazby, abych někoho preferoval, nebo mu nadržoval. Navíc mám spoustu zkušeností a kontaktů z vysoké politiky, které se nyní hodí k otevírání těch správných dveří. Chci být co nejvíce nápomocen a napomáhat na svět dobrým projektům.

K hodnotám: nejdůležitější je zachovávat lidskou důstojnost, osobní odpovědnost, svobodu, solidaritu a subsidiaritu.

1. 10. 2018
Ptá se: Helmut

Koliks dostal za to, že nás máš prodat sudeťákům?

Odpovídá: Daniel Herman

S hulváty nekomunikuji a odpovídám jen na solidní dotazy.

1. 10. 2018
Ptá se: Zdena Šindelářová

Dobrý den,
jaký máte názor na působení pana kardinála Duky v poslední době?

Odpovídá: Daniel Herman

Řadu let jsem pracoval jako tajemník pana kardinála Vlka. Vím tedy, že pozice pražského arcibiskupa není lehká a musí se snažit hledat mnohdy úzkou pěšinku mezi spoustou tlaků, kterým čelí. Ale mám pocit, že pan kardinál Duka je někdy více politikem, než duchovním pastýřem.

1. 10. 2018
Ptá se: Helmut

Zase chceš ňejakou funkci? Cos předved jako ministr? Akorát si dal náš majetek těm nenažranym biskupům a jeptiškám!!!!

Odpovídá: Daniel Herman

S hulváty nekomunikuji.

1. 10. 2018
Ptá se: Monika

Před 14 dny vyzvala paní Šojdrová z KDU-ČSL vládu, aby přijala 50 syrských sirotků. Premiér Babiš ji vyzval, aby předložila jmenný seznam těchto sirotků. Už ho vaše stranická kolegyně má? Nebo kde se to zaseklo? Přece pokud tam ti sirotci jsou, tak mám druhý den seznam na stole.

Odpovídá: Daniel Herman

Tuto konkrétní informaci nemám. Paní poslankyni Šojdrovou znám mnoho let, je to poctivá a věrohodná politička. Mám plnou důvěru v její profesionalitu i v tomto případě.

1. 10. 2018
Ptá se: Viktor

Co konkrétně chcete udělat pro kulturu a vzdělání?

Odpovídá: Daniel Herman

Chci pokračovat v úspěšné politice, která je dosud za mnou. Podařilo se mi zvýšit rozpočet resortu kultury o 43 procent a zvednout platy o 35 procent. Do svého volebního obvodu jsem přivedl stovky miliónů korun (Slatiňanský zámek, Veselý Kopec, Betlém Hlinsko, Památník Ležáky, Stará radnice Havl. Brod atd.). V této podpoře chci pokračovat i jako senátor. Navštěvuji školy různého typu. Povolání učitele pokládám za jedno z nejdůležitějších vůbec (studoval jsem kdysi na Pedagogické fakultě a 7 roků jsem učil na Policejní akademii v Brně). Chci se zasadit o spravedlivé ohodnocení pedagogů.

1. 10. 2018
Ptá se: Mirka Mencová

Proč kandidujete na Chrudimsku a ne v Praze?

Odpovídá: Daniel Herman

Byl jsem ke kandidatuře pozván okresními organizacemi KDU - ČSL z Chrudimi i Havlíčkova Brodu, abychom se pokusili zopakovat úspěšný senátní mandát Petra Pitharta. Tento region znám z doby svého působení na MK. A moje maminka přežila válku jako ukrývané židovské děvčátko v Chotěboři, takže to pokládám i za jakési splacení rodinného dluhu.

1. 10. 2018
Ptá se: Mgr. Jan Kopal

Nestydíte se paktovat se sudetskými Němci a přitom se ucházet o podporu občanů Českých občanů? Byl jste se poklonit památce československých občanů, kteří zahynuli rukou ordnerů a dalších fanatických přisluhovačů nacismu?

Odpovídá: Daniel Herman

80 let po podepsání Mnichovského diktátu již žádní tzv. "sudetští Němci" neexistují. Jejich potomci jsou občany demokratické SRN, která se obdivuhodným způsobem dokázala vyrovnat se svou temnou nacistickou minulostí. Naše vláda uzavřela se SRN strategické partnerství, jehož součástí je i dialog s našimi bývalými krajany a jejich potomky. Moje návštěva krajanského sdružení byla tedy součástí zahraniční politiky ČR.

1. 10. 2018
Ptá se: Jiří Schnabl

Dobrý den pane Hermane,
jak chcete zvýšit vzdělanost a kulturu? Jako ministr kultury se Vám to nepovedlo? Kdo Vám házel klacky pod nohy!
Děkuji!

Odpovídá: Daniel Herman

Pod nohy mi nikdo klacky neházel.Podařilo se mi zvýšit rozpočet resortu o 43 a platy o 35 procent. Ani kultura a vzdělanost nemohou žít "z vůně květin". I zde jsou finance zásadním faktorem. Pokládám svou ministerskou misi za úspěšnou a chci na dobré zkušenosti navazovat.

1. 10. 2018
Ptá se: Roman Š.

Dobrý den, jak kauza Brady změnila váš pohled na prezidenta republiky? Není podle vás podobnými činy ohrožena demokracie v ČR?

Odpovídá: Daniel Herman

Potvrdila mi důvody, proč jsem ho nevolil. Demokracii ohrožují především nedemokraté mezi voliči i politiky.

1. 10. 2018
Ptá se: Amálie

Dobrý den, jak konkrétně byste se chtěl zasadit o rozvoj a zlepšení kultury? Děkuji

Odpovídá: Daniel Herman

Chci navázat na dobré zkušenosti, které jsem jako ministr kultury učinil. Zvedl jsem rozpočet resortu o 43 procent, platy v resortu o 35 procent. Přivedl stovky miliónů z evropských fondů do opravy památek, podpory českého filmu atd. To se týká i mého volebního obvodu (Zámek Slatiňany, Veselý Kopec, Betlém Hlinsko, Muzeum loutek Chrudim, Památník Ležáky, Stará radnice v Havl. Brodě atd.)

1. 10. 2018
Ptá se: Pavel Koubek

Krásný den pane Hermane, spousta lidí o sobě v dnešní době obzvlášť na internetu při debatách o migraci říká, že jsou vlastenci. Kdo je podle vás v dnešních dnech vlastenec? Děkuju za odpověď a držim palce, protože lidi jako jste vy, je v senátu moc potřeba.

Odpovídá: Daniel Herman

Vlastenec je ten, kdo je právem hrdý na svou vlast, zná své dějiny a nemá potřebu se nepřátelsky vymezovat proti vlastencům jiných zemí, ale staví s nimi mosty přátelství. Vlastenec podporuje např. rozvoj řemesel a brání je proti přebujelé byrokracii, podporuje potravinovou soběstačnost své země i vztah k půdě, tradicím a hodnotám.
Děkuji za Vaše slova podpory, kterých si vážím.

1. 10. 2018
Ptá se: Lucie

Dobrý den, jak se stavíte k církevním restitucím?

Děkuji

Odpovídá: Daniel Herman

Církevní restituce jsou součástí našeho právního řádu. Jejich zpochybňování pokládám za čirý populismus.

1. 10. 2018
Ptá se: Petr Zahradník

Dobrý den a sbohem.

Odpovídá: Daniel Herman

I vám dobrý den.

1. 10. 2018
Ptá se: Kamil

Jak se má pan Brady? Komunikujete s ním?

Odpovídá: Daniel Herman

Můj strýček Jiří Brady oslavil v únoru své devadesátiny a má se úměrně věku dobře. Jsme v častém telefonickém a skypovém kontaktu.

1. 10. 2018
Ptá se: Jarda

Dobrý den pane Hermane,
máte odpověď pro ty osoby, kteří nerovností před zákonem neměli stejné možnosti a podmínky uplatnit nárok na restituci některých křivd komunistického režimu po 25.únoru tak, jako ustanovil zákon pro církve ?
Děkuji Vám za odpověď.

Odpovídá: Daniel Herman

Před zákonem panuje rovnost. Pokud došlo k nějaké nesrovnalosti, je třeba se obrátit na soud. Nevím, co máte konkrétně na mysli.

1. 10. 2018
Ptá se: Květa Hromková

Proč politici tak neradi odcházejí z politického života, střídají sněmovnu, senát případně europoslanectví a pokud jsou vyhozeni dveřmi, vracejí se oknem? Proč ve státě, kde demokracie je státní zřízení, kde vládní moc náleží lidu a je jím vykonávaná zprostředkovaně (zastupitelská demokracie), jsou politici, kteří nejsou prostředníky lidu, ale posluhují cizím státům a jejich zájmům, prosazuji věci, které jsou proti zájmům občanů a dokonce působí v různých spolcích či organizacích, kde zastupují zájmy těchto spolků a organizací, ne občanů, kterými byli zvoleni.

Odpovídá: Daniel Herman

Děkuji za vyjádření vašeho názoru.

1. 10. 2018
Ptá se: Daniel Herman

Proc se mi ze sebe sameho udelalo spatne?

Odpovídá: Daniel Herman

Nerozumím?

 

Právě se děje

před 49 minutami

Neznámí ozbrojenci v Bagdádu postříleli nejméně 15 lidí, 60 dalších zranili

Ozbrojenci v autech na bagdádském náměstí Chilání v pátek zastřelili nejméně 15 lidí včetně nejméně dvou policistů a 60 dalších zranili. Kdo za útokem stojí, zatím není jasné. S odvoláním na sdělení bezpečnostních složek a zdravotníků o tom informovala agentura AP.

Incident se stal v místě, kde se konají protesty. Lidé v panice začali před střelbou utíkat na nedaleké náměstí Tahrír a do blízkých mešit.

Střelba se odehrála ve chvíli, kdy demonstranti zablokovali tři důležité mosty v Bagdádu, které vedou k takzvané zelené zóně, kde sídlí vláda. Nejmenovaný demonstrant agentuře AP sdělil, že se protestující na mostě Sinak ocitli pod palbou a na místě jsou mrtví a zranění.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Fotbalisty Watfordu povede Pearson, bude třetím koučem v sezoně

Fotbalisty Watfordu povede ve zbytku sezony trenér Nigel Pearson, který se poslední celek tabulky pokusí zachránit v anglické lize. Na lavičce nahradí odvolaného španělského kouče Quiqueho Sáncheze Florese.

Šestapadesátiletý Pearson, bývalý trenér Leicesteru, bude už třetím koučem Watfordu v tomto ročníku. Mužstvo vstoupilo do ligy pod vedením Javiho Gracii, ten ale ve funkci vydržel jen do začátku září. Flores byl po špatných výsledcích odvolán v neděli.

Watford z patnácti ligových zápasů vyhrál jen jeden. Od udržení ho v současné době dělí sedm bodů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy