V rozpočtu chybí peníze pro univerzity. Pokud se situace nezlepší, akademici zahájí protesty

ČTK ČTK
3. 6. 2016 16:25
V návrhu rozpočtu pro vysoké školy a další vzdělávání nefigurují žádné peníze navíc pro univerzity, přidáno dostal pouze sport. Vysoké školy dokonce dostaly méně než loni, deficit jejich prostředků se tak prohloubil na 1,5 miliardy korun. Proti tomu se ohradil Akademický senát Univerzity Karlovy (UK) v Praze. Pokud se situace nezmění, akademici začnou od září iniciovat protesty, uvedl mluvčí UK Václav Hájek. Podle něj je při takovém nedostatku finančních prostředků ohrožena úroveň vysokoškolského vzdělávání v ČR. Ministryně školství Kateřina Valachová požadavky akademiků podporuje, usilovat chce minimálně o miliardu korun pro univerzity navíc.
Rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima.
Rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Akademický senát Univerzity Karlovy v Praze sdílí rozhořčení České konference rektorů z návrhu rozpočtu pro vysoké školy a další oblasti vzdělávání. Pokud se nezmění, začne od září iniciovat protestní akce členů akademické obce po celé České republice, uvedl mluvčí univerzity Václav Hájek.

Ministerstvo financí v návrhu, který předložilo na pondělním jednání vlády, na vzdělávání nepřidalo prakticky žádné prostředky. Z oblastí spravovaných ministerstvem školství dostal přidáno jen sport. Vysokým školám nebyly ani dorovnány prostředky, které letos získaly od ministerstva mimo schválený rozpočet. Deficit prostředků, které mají mít na vzdělávání k dispozici, se prohloubil z letošních 1,3 na 1,5 miliardy korun.

Po rektorech se proti tomu ostře postavil i akademický senát nejstarší a největší české univerzity. "AS UK upozorňuje, že za stávajícího stavu bude vážně ohrožena úroveň vysokoškolského vzdělání studentů v ČR," uvedl. Navzdory slibům politické reprezentace zůstává školství dlouhodobě podfinancované.

Akademický senát UK žádá navýšení finančních prostředků na školství ve střednědobém výhledu počínaje příštím rokem. "AS UK současně upozorňuje na to, že pokud se situace nezmění, začne od září 2016 iniciovat protestní akce členů akademické obce v rámci celé České republiky," dodal.

Redukce výdajů podle místopředsedy ČKR pro oblast vzdělávání a rektora Masarykovy univerzity Mikuláše Beka komplikuje nynější přijímací řízení. Univerzity se obávají, že přijmou studenty, na které nedostanou peníze.

České děti vědí, co chtějí, a dobře chápou svět, ve kterém žijí. Teď jen aby jim konečně porozuměli politici, kteří se „učňovskými penězi“ marně snaží změnit něco, co změnit nelze.
1:18
České děti vědí, co chtějí, a dobře chápou svět, ve kterém žijí. Teď jen aby jim konečně porozuměli politici, kteří se „učňovskými penězi“ marně snaží změnit něco, co změnit nelze. | Video: Petr Fischer

Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) v pátek uvedla, že bude pro vysoké školy žádat minimálně miliardu korun navíc. V součtu s jejím minimálním požadavkem pro regionální školství je to dohromady téměř osm miliard navíc ve srovnání se současným návrhem.

Vysoké školy už několik let odvracejí snižování prostředků, které mají pro svou činnost. Letos jim ve srovnání s rokem 2015 chybí 260 milionů korun. Ministryně požadavky akademiků podporuje. "Zajištění stabilní výše financování je důležité i pro zajištění kvalitního fungování vysokých škol v celé republice. Vysoké školy mají nezastupitelnou úlohu nejen ve vzdělávání a výzkumu, ale hrají také klíčovou roli v oblasti rozvoje regionů v České republice," uvedla.

Ministerstvo školství zásadně nesouhlasí s návrhem rozpočtu, který předložilo ministerstvo financí. Návrh nezahrnuje ani výdaje spojené s vyšším počtem dětí ve školách a náklady na podporu dětí se speciálními vzdělávacími potřebami, což jsou zákonné nároky. Celkem se jedná o 2,4 miliardy korun. Společně s minimálně pětiprocentním růstem učitelských platů, což je pro Valachovou východisko k vyjednávání, to znamená pro regionální školství minimální navýšení 6,9 miliardy korun.

 

Právě se děje

Další zprávy