V boji proti korupci musíme vyřešit otázku whistleblowingu, tvrdí Babiš

ČTK ČTK
20. 10. 2015 12:51
V rámci boje proti korupci se musí začít řešit i otázka whistleblowingu - upozorňování na porušování pravidel. Řekl to v úterý ministr financí Andrej Babiš. Ten dále podotkl, že nedostatečné oznamování korupčního jednání souvisí i s atmosférou ve společnosti. Z nedávného průzkumu poradenské společnosti EY vyplývá, že až šest z deseti českých podnikatelů se setkalo s možností získat úplatkem výhodu pro své podnikání. Čtyři z deseti byli přímo vyzváni úplatek poskytnout.
Ministr financí Andrej Babiš
Ministr financí Andrej Babiš | Foto: Economia

Praha - Jedním ze zásadních problémů v boji proti korupci v ČR je, že zatím není řešena otázka takzvaného whistleblowingu, tedy upozorňování na porušování pravidel.

V rámci mezinárodní odborné konference Vývoj trendů v boji proti korupci, praní špinavých peněz a navracení majetku z trestné činnosti v Evropě to v úterý uvedl ministr financí Andrej Babiš (ANO).

"Naši spoluobčané, kteří mají odvahu ukázat na korupci, tak mívají problémy ze strany státní správy i zaměstnavatelů. Hraničí to s ochranou lidských práv. Bohužel není u nás pro to pravidlo," řekl ministr.

Špatná atmosféra ve společnosti

Babiš dále podotkl, že nedostatečné oznamování korupčního jednání souvisí i s atmosférou ve společnosti. "V minulosti jsme měli oznamovatele a ten člověk se dostal do pozice, že je udavač. A pokud nezměníme tu atmosféru, kdy se podnikatelé chválí, že nezaplatili daně nebo že upláceli, tak je to špatně," prohlásil.

Náměstek ministra Ondřej Závodský, který v minulosti sám jako whistleblower upozornil na podezřelé smlouvy v Zařízení služeb pro ministerstvo vnitra, dodal, že pokud někdo v současnosti jde proti systému rozkrádání veřejných peněz, čelí mimořádnému tlaku. "Stojí proti němu zaměstnavatel, který se na tom podílí. Bojuje proti tomu, který se přisál na veřejné rozpočty a bojuje proti další korporacím, které mohou ty strany využívat," popsal.

V Česku neexistuje komplexní předpis, který by whistleblowing upravoval. Ochranu oznamovatelů částečně řeší trestní řád či zákoník práce. Závodský připomněl, že na úřadu vlády začíná vznikat návrh zákona, který by měl ochranu whistleblowerů ošetřit. "Toužebně očekáváme, v jaké legislativní podobě vzejde," podotkl.

Tvorbu zákona má v gesci ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD). Nedávno uvedl, že návrh alternativ legislativního řešení by měl být připraven do konce letošního roku. Prosazení právní ochrany whistleblowerů je součástí programového prohlášení vlády.

Šest z deseti podnikatelů se setkalo s možnou korupcí

Z nedávného průzkumu poradenské společnosti EY vyplývá, že až šest z deseti českých podnikatelů se setkalo s možností získat úplatkem výhodu pro své podnikání. Čtyři z deseti byli přímo vyzváni úplatek poskytnout. Omezení korupce podnikatelé zařadili mezi tři hlavní priority, na které by se česká vláda měla v nadcházejících dvou letech soustředit.

Kampaň za přijetí zákona pro whistleblowery nedávno spustila i nezisková organizace Transparency International. Do chystaného právního předpisu prosazuje ochranu whistleblowerů v soukromých firmách i ve veřejné správě bez ohledu na jejich pozici, ochranu oznámení učiněných v dobré víře a ve veřejném zájmu či ochranu identity whistleblowerů, tedy například možnost anonymních podání.

Okruh nekalého jednání, na které by se whistleblowing vztahoval, by pak mělo být širší než trestné činy. Za významnou považuje organizace také dostatečnou pracovněprávní ochranu oznamovatelů a jejich přístup ke stálému a specializovanému právnímu poradenství.

 

Právě se děje

Další zprávy