Babiš: Bartošek zkopíroval návrh zákona od hazardní lobby

ČTK ČTK
16. 10. 2015 20:22
Šéf hnutí ANO Andrej Babiš dnes na svém blogu napsal, že místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek ve své novele hazardního zákona převzal návrh, který údajně zpracovala Asociace provozovatelů kursových sázek (APKURS). Bartoškův návrh i návrh zpracovaný údajně APKURS na svém blogu rovněž zveřejnil a podle zjištění ČTK se oba texty liší jen v několika odstavcích. Výkonný ředitel asociace Marek Herman však Babišovo tvrzení zpochybnil - podle něj zveřejněný materiál Asociace nezpracovávala. Bartošek spolupráci s hazardní lobby už v úterý popřel.
Andrej Babiš
Andrej Babiš | Foto: Martin Svozílek

Praha - Místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek prý ve své novele hazardního zákona převzal návrh lobbistické skupiny. Na svém blogu to dnes napsal předseda hnutí ANO Andrej Babiš.

Babiš v článku zveřejnil Bartoškův návrh i materiál, který údajně zpracovala Asociace provozovatelů kursových sázek (APKURS). Oba více než dvacetistránkové texty jsou až na několik odstavců totožné. Výkonný ředitel asociace Marek Herman na dotaz ČTK Babišovo tvrzení zpochybnil. Bartošek spolupráci s lobbisty v úterý popřel.

Babiš dnes napsal, že návrh APKURS jeho autoři chtěli prosadit přes poslance ANO Jana Volného nebo náměstka ministerstva financí za KDU-ČSL Ondřeje Závodského. Ani jeden z nich prý předlohu nepřijal.

Opačně se podle Babiše zachoval Bartošek. "Vzal kompletní návrh APKURS, přidal k němu tři své odstavce a tento 'svůj' návrh poslal nejdříve jako samostatnou novelu a později i jako pozměňovací návrh k novele pana Volného. Jeho návrh dorazil do Sněmovny 10. července," tvrdí Babiš.

Texty zveřejněné na odkazech v blogu se podle zjištění ČTK liší jen několika odstavci, jak to píše Babiš. Podle Hermana nicméně asociace materiál nezpracovávala. "Náš návrh jsme zasílali celé řadě institucí a veřejných činitelů - věříme, že jsme sestavili velmi kvalitní a komplexní předlohu, z níž může výsledná legislativa plně vycházet," uvedl ve vyjádření pro ČTK.

"Po prvním letmém přečtení se domnívám, že materiál, který teď pan ministr Babiš zveřejnil na svém blogu, tak kvalitní není a některými důležitými otázkami se nezabývá," podotkl.

Herman dodal, že Asociace byla připomínkovým místem a vytvořila několik verzí zákona o hazardu. Nemá tudíž přesnou představu, zda a kdo je využil.

Bartošek už v úterý na tiskové konferenci po zasedání předsednictva lidovců uvedl, že novela, kterou předložil, je jeho a nevychází z návrhu, který by mu poskytl Herman. Prý se spolu asi jednou nebo dvakrát v životě krátce potkali, ale konkrétní návrh asociace prý nezná, protože mu ho nikdo nepředstavil.

Výměnu názorů mezi Babišem a Bartoškem odstartovalo Babišovo pondělní prohlášení, že Bartošek a poslanec ČSSD Ladislav Šincl jsou pod vlivem hazardní lobby. Kvůli tomu podle ministra financí Babiše zdržovali minulý týden ve Sněmovně projednání návrhu poslance ANO Volného na vyšší zdanění hazardu.

Šincl i Bartošek Babišova slova odmítli a žádali po něm omluvu. Postavili se za ně i jejich straničtí kolegové včetně předsedů Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL) a Bohuslava Sobotky (ČSSD).

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Airbus reorganizuje výrobu, ve Francii závody spojí, v Německu naopak rozdělí

Evropský výrobce letadel Airbus ohlásil největší reorganizaci svých výrobních závodů ve Francii a Německu za více než deset let. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž Airbus výrobu uskupí do tří celků. Ve Francii výrobu sloučí, v Německu rozdělí. O provozu ve Španělsku se vede debata.

Ve Francii výrobce letadel spojí výrobu aerostruktur do jednoho subjektu. Závody v Saint-Nazaire a Nantes, kde se montují trupy letounů, se tak sloučí s divizí Stelia s globální působností.

V Německu Airbus rozdělí divizi Premium Aerotec. Část z ní sloučí se závody ve městech Stade a Hamburk, z části vznikne samostatná divize, která se bude zabývat výrobou detailních součástek v omezeném množství.

"Posuzujeme různé vlastnické struktury s cílem najít to nejlepší řešení," uvedl mluvčí společnosti ohledně naposledy zmíněné divize. Ta produkuje jak jednoduché součástky za pár dolarů, tak i ty složitě obráběné, co stojí desítky tisíc dolarů. Spadat by pod ní měla i část továrny v Augsburgu a rumunský závod v Brašově.

Šéf podniku Guillaume Faury před dvěma měsíci označil výrobu aerostruktur, do nichž se řadí i trupy letadel, za hlavní předmět podnikání Airbusu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy