Trefili mě vajíčkem do hlavy, šlo zřejmě o příznivce Volného bloku, uvedl Babiš

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 7. 8. 2021 20:19
Premiér Andrej Babiš (ANO) uspořádal na náměstí v Průhonicích předvolební setkání s voliči, rozdával zmrzlinu a podepisoval svou knihu. Policie musela na akci řešit konflikt s odpůrci vládních opatření, kteří zaútočili na premiéra vejci. Lidé ze spolku Milion chvilek zase ráno na zdejší dlažbu namalovali bílé kříže jako připomínku na nezvládnutou pandemii.
Premiér Andrej Babiš během sobotní kampaně v Průhonicích.
Premiér Andrej Babiš během sobotní kampaně v Průhonicích. | Foto: ČTK

Policisté dnes odpoledne zadrželi v Průhonicích u Prahy dva lidi, zřejmě odpůrce premiéra Andreje Babiše (ANO). Jsou podezřelí, že se během jeho autogramiády v Průhonicích dopustili přestupku. Na místo přijela i policejní pořádková jednotka, potvrdil ČTK policejní mluvčí Zdeněk Chalupa.

Kolem poledne bylo na náměstí několik desítek lidí. Později ale na místo podle informací Seznamzpravy.cz dorazila skupina odpůrců vládních opatření a očkování. "Jeden z účastníků měl igelitku plnou vajec, která vysypal na premiéra při podpisu knížky, kterou Andrej Babiš přijel do Průhonic prezentovat," uvedl server. 

Na videu zveřejněném na Facebooku je vidět, jak na náměstí za hlasitého troubení přijížděla auta s odpůrci vládních proticovidových opatřeních. Vzápětí se protestující natlačili k podpisovému stánku s premiérem a hlasitě ho kritizovali. Poté někdo z davu zvolal: "Teď to začne. Mají tu na něj vajíčka." Za pár okamžiků skutečně jedno z vajec dopadlo na Babiše, kterého okamžitě strhla ochranka ze židle, obestoupila ho a urychleně s ním zaběhla do nedaleké cukrárny.

Zde si premiér otřel potřísněný oděv a vydal se znovu ven. Mezitím těžkooděnci zadrželi útočníka a museli bojovat s jeho zastánci, kteří skandovali "Pusťte ho!" Ochranka proto předsedu vlády znovu odvedla dovnitř cukrárny. Protestující premiéra vyzývali: "Andreji, vylez, než tě zakážou!" Jeden z odpůrců vládních opatření proti covidu napadl policistu a srazil ho k zemi. Když  muže naložila policie do auta, demonstranti si před vůz sedli, aby nemohl odjet. Situace trvala asi půl hodiny do příjezdu těžkooděnců.

"Dorazili zřejmě příznivci Volného bloku, tedy lidé, kteří stojí proti očkování a opatření. Byli stále agresivnější a vyvrcholilo to tím, že začali házet vajíčka. Mě trefili do hlavy. A kelímek s pivem dostala jedna mladší slečna," řekl Babiš televizi CNN Prima News.

Dělá, jako by se nic nestalo, vadí kritikům

Babiš, který v Průhonicích bydlí, zde v sobotu uspořádal předvolební setkání s voliči a autogramiádu své knihy. Brzy ráno dobrovolníci Milionu chvilek pro demokracii pomalovali náměstí, kde se mítink konal, kříži připomínajícími lidi zemřelé na covid-19.

Křížky na náměstí chce hnutí ukázat realitu Babišovy vlády v kontrastu s jeho kampaní, sdělila mluvčí Milionu chvilek pro demokracii Hana Strašáková. Premiér Babiš ČTK řekl, že zaplatí úklid náměstí, akci Milionu chvilek ale nechtěl komentovat.

"Stejně jako značná část veřejnosti jsme znechuceni kampaní pana premiéra. S úsměvem od ucha k uchu se předvádí, jako by se nikdy nic nestalo. Přitom má on a jeho vláda na svědomí nezvládnutou pandemii, při které zemřelo přes třicet tisíc lidí," řekl k dnešnímu happeningu místopředseda Milionu chvilek Jiří Jakub Zévl.

Příznivci spolku Milion chvilek malují kříže na dlažbě průhonického náměstí.
Příznivci spolku Milion chvilek malují kříže na dlažbě průhonického náměstí. | Foto: Petr Zewlakk Vrabec

Podle policejního mluvčího Zdeňka Chalupy policie prověřuje okolnosti, které nastříkání křížů křídovou barvou skupinkou lidí provázelo. "Osoby byly na místě ztotožněny a podle výsledků probíhajícího šetření a prověřování všech skutečností bude ve věci stanoven další postup," řekl Chalupa. 

Na sítích se objevily fotografie, jak dlažbu s kříži čistí hasiči. A také příspěvky odsuzující Babiše za šlapání po křížích a bezstarostnou kampaň po tragickém průběhu pandemie v Česku.

Kříže připomínající oběti covidu byly také v březnu na pražském Staroměstském náměstí. Celkem zde dobrovolníci namalovali na dlažbu 25 000 bílých křížků. I tehdy se jednalo o iniciativu Milionu chvilek, připojila se i řada zástupců veřejnosti.

 

Právě se děje

Další zprávy