Praha - Soud vynesl tresty v případu, díky němuž se veřejnost dozvěděla, jaké zákulisní hry doprovázely v roce 2008 zvolení Václava Klause prezidentem republiky.
Potrestal bývalého pracovníka rozvědky Petra Bakeše a expolicistu Jiřího Dvořáka. Ty obžaloba vinila z toho, že kvůli nim se dostalo na veřejnost video, které zachytilo, jak se v salonku v hotelu Savoy sešli kancléř prezidenta Jiří Weigl s lobbistou Miroslavem Šloufem.
Přestože lobbista i hradní úředník původně tvrdili, že šlo jen o přátelské setkání, na němž mimo jiné přál Šlouf Weigelovi k narozeninám, v průběhu vyšetřování pak sám Weigl uvedl, že jednali také o prezidentské volbě.
Při výslechu u státního zástupce totiž pod přísahou přiznal, že se Šloufem krom jiného probíral to, zda by na Klausovu podporu měl vystoupit expremiér Miloš Zeman.
Právě kvůli možnosti, že prezidentův spolupracovník hledal u kontroverzního lobbisty pomoc pro Klausovo zvolení, zveřejnilo v roce 2008 záznam schůzky Aktuálně.cz
Pokuty a zákazy
Soud trestním příkazem rozhodl, že Bakeš musí zaplatit sto tisíc korun a Dvořák 40 tisíc korun. Podle ČTK Dvořák navíc dostal roční zákaz činnosti u všech složek policie, Bakeš dostal dvouletý zákaz činnosti.
Soud podle advokáta rozhodl už 16. června, trestní příkaz se mu ale dostal do rukou až dnes.
Obvodní soud muže uznal vinnými z trestných činů zneužívání pravomoci veřejného činitele a neoprávněného nakládání s osobními údaji.
Rozhodnutí je zatím nepravomocné a lze proti němu podat takzvaný odpor. Soud by pak musel nařídit hlavní líčení.
"Určitě proti rozhodnutí podáme odpor," řekl k tomu Aktuálně.cz Dvořákův advokát Bronislav Šerák s tím, že na podání opravného prostředku má osm dnů.
Pokutu dostala i novinářka
Policisté nejsou jediní, kdo byl potrestán. Pokutu 20 tisíc korun už musela zaplatit novinářka Sabina Slonková, a to za to, že odmítla prozradit zdroj, který jí nahrávku poskytl.
Hotel Savoy zase dostal od Úřadu pro ochranu osobních údajů pokutu ve výši 80 tisíc korun za nezákonné využívání kamerového systému.