V pražské zoologické zahradě se narodilo mládě luskouna, je první v Evropě

ČTK ČTK
2. 2. 2023 13:24
V pražské zoologické zahradě se ve čtvrtek brzy ráno narodilo mládě luskouna krátkoocasého. Jde o prvního luskouna narozeného v Evropě, uvedl ředitel zahrady Miroslav Bobek. Luskouni krátkoocasí patří mezi kriticky ohrožená zvířata. Přirozeně žijí v Asii od Nepálu přes Myanmar a jižní Čínu až po Tchaj-wan. Zoo Praha je teprve druhou zoo v Evropě, která luskouny chová.
Mládě luskouna krátkoocasého.
Mládě luskouna krátkoocasého. | Foto: ČTK

Mládě vážící 135 gramů porodila samička Run Hou Tang ve čtvrtek před 4:00. "Ze všeho nejvíc připomíná smrkovou šišku," popsal nový přírůstek trojské zoo její ředitel. Pár luskounů získala zoo loni v dubnu z tchajpejské zoologické zahrady díky partnerské smlouvě mezi Prahou a tchajwanskou metropolí.

Luskounů existuje osm druhů. Část z nich žije v Asii, další v Africe. Šupinám, které chrání jejich tělo, se v tradiční čínské medicíně připisuje léčivý účinek. Proto luskouni patří mezi nejvíce pašované savce, uvádí pražská zoo. Keratinové šupiny těmto nočním tvorům poskytují ochranu před predátory. V případě ohrožení se luskouni stočí a nechráněné části těla, tedy hlavně břicho a hlavu, skryjí uvnitř klubka.

Luskouni přivádějí na svět vždy jedno mládě, které se dlouho vozí na ocasu matky. Při narození jsou šupiny mláďat měkké a světlé. Během několika dní však ztmavnou a ztvrdnou. Na světě jsou pouze dvě zahrady, kde se tato zvířata daří rozmnožovat, uvádí pražská zoo na webu.

Chov luskounů je poměrně náročný, hlavně kvůli zajištění dostatečného množství vhodné potravy. V přírodě luskouni používají při získávání potravy silné drápy, jimiž rozhrabávají mraveniště a termitiště. Kořist pak vybírají lepkavým jazykem. V zoo denní krmná dávka pro jednoho luskouna obsahuje mimo jiné 100 gramů včelích larev, moučné červy, směs pro hmyzožravce, jablko, žloutek, zeminu a další přísady.

Video: S dopadením hlavy pašeráckého gangu nám pomáhali i bývalí pytláci, říkají ochránci (25. 5. 2022)

Dopadnout hlavu pašeráckého gangu trvalo asi čtyři měsíce. Spolupracovali jsme s vyjednavačem, místní policií i s bývalými pytláky. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy