V nové mapě jsou tisíce zamořených míst

6. 12. 2005 11:40
Brno, Praha Sedm tisíc míst se starou ekologickou zátěží, zamořenými vodami nebo skládkou si lidé mohou najít na mapě, zveřejněné ministerstvem životního prostředí.
Foto: Ministerstvo životního prostředí

Databáze, kterou odborníci vytvářeli pět let, byla dosud přístupná pouze úřadům. Nyní si na mapě může najít znečištěná místa kdokoliv. Stránky najdete ZDE.

Jako základ do mapy sloužily údaje Fondu národního majetku, ministerstva životního prostředí a regionálních úřadů.

Na mapě se tak například dají najít všechny skládky evidované krajskými úřady. "Mapu budeme postupně doplňovat, ale ta hlavní data tam už jsou. Počítáme, že už nyní budou lokality přibývat spíše jednotlivě," uvedl Jan Gruntorád z ministerstva životního prostředí.

Velká města vedou

Nejvíce znečištěných míst je v okolí velkých měst jako je Praha, Ostrava, Ústí nad Labem nebo Olomouc. Naopak nejlépe je na tom celá Vysočina nebo příhraniční oblasti na jihu Čech a Moravy.

Do odstraňování starých ekologických zátěží jdou stále miliardy korun. Například chemička Spolana nyní chystá rozsáhlou sanaci kontaminovaných podzemních vod ve svém areálu. Podle hrubých odhadů začne sanace asi za dva roky, bude stát řádově 500 milionů až 600 milionů korun a potrvá zřejmě asi 15 let.

Problémy jsou i u menších podniků nebo míst v některých obcích. Například radnice v Benešově chce do poloviny příštího roku zlikvidovat studnu kontaminovanou DDT v místní části Bedříč. Používání DDT jako pesticidu bylo v tehdejším Československu zakázáno v roce 1974 a s jeho výrobou se skončilo v roce 1983. I přes zákaz ho ale na území republiky používala sovětská armáda.

Mapa znečišťovatelů už také funguje

Ve středních Čechách byla kontaminace DDT zjištěna například i v obci Pátek na Nymbursku. V areálu společnosti Carborundum Electrite v Benátkách nad Jizerou bude stát likvidace znečištění do roku 2013 přibližně 143 milionů korun.

V podniku je zamořená zemina a podzemní vody v souvislosti s úniky hydraulických olejů a chlorovaných rozpouštědel při lisování a úpravě brusných kotoučů. V nedalekém pomocném závodě způsobily znečištění nadzemní nádrže lehkých topných olejů.

Ministerstvo životního prostředí už koncem září spustilo registr znečištění, ve kterém si může každý zjistit, jaké nebezpečné látky vypouštějí firmy v jeho okolí. (stránky ministerstva ZDE)

Největšími znečišťovateli jsou podle ekologického hnutí Arnika, které z registru sestavilo pořadí, společnosti ČEZ, Mittal Steel Ostrava a Spolana Neratovice. Například energetickému kolosu ČEZ působí největší problémy tepelné elektrárny Chvaletice a Prunéřov.

 

Právě se děje

Další zprávy