Čína: Do řeky vyteklo 100 tun benzenu

Red Zah, RTR, ČTK
25. 11. 2005 10:03
Charbin - Stovky obyvatel byly evakuovány z oblasti podél řeky Sung-chua na severovýchodě Číny zamořené kvůli výbuchu v petrochemické továrně.

Čínské úřady přiznaly, že do řeky vyteklo více než sto tun benzenu. Tři miliony obyvatel Charbinu jsou už třetí den bez dodávek vody, které by měly být obnoveny nejdříve v neděli.

Osmdesát kilometrů dlouhý kus znečištěné řeky bude devítimilionovým Charbinem protékat do soboty. Až poté budou moci úřady přistoupit k jejímu vyčištění. Současná hladina benzenu v řece převyšuje desetinásobně množství, které odborníci považují za bezpečné.

Co všechno může způsobit benzenČTĚTE ZDE.

Ekologická havárie postihla miliony lidí

Čína oficiálně přiznala, že kontaminace řeky Sung-chua představuje velkou ekologickou havárii. Zároveň varovala Rusko, že se katastrofa, způsobená před dvěma týdny výbuchem v místní chemičce, může týkat i jeho. Řeka Sung-chua teče přes hranice s Ruskem a nakonec se vlévá do řeky Amur.

Úřady v Charbinu se nadále snaží dovážet do města pitnou vodu v cisternách ze sousedních oblastí. Vrtají se také nové studny. Odstávka vody má trvat nejméně čtyři dny, jen 90 procent obyvatel města si však podle čínské agentury stačilo obstarat zásoby vody alespoň na tři dny.

Čínský pár na břehu řeky Sung-chua.
Čínský pár na břehu řeky Sung-chua. | Foto: Reuters

Charbin je jedno z nejchladnějších míst v Číně, kde noční teploty tento týden klesají k minus 12 stupňům Celsia. Společnosti, které zabezpečují vytápění párou, již byly vyzvány, aby si zajistily dostatečné zásoby vody ze studní, a nepřerušily  tak dodávky tepla.

Podle agentury AP odstávka vody postihuje "pouze" město, kde žije 3,8 milionu lidí, nikoli celou devítimilionovou charbinskou aglomeraci. Mnoho obyvatel se kvůli nastalé situaci snaží Charbin opustit a letiště a železniční nádraží jsou podle svědků přeplněná. "Každý chce z Charbinu odjet, takže je velmi těžké sehnat lístky," řekl agentuře Reuters manažer místní továrny.

Nehoda se stala v továrně v Ťi-linu již 13. listopadu a úřady upozorňovali pouze na znečištění vzduchu a země, nikoliv vody. I proto Čínská národní petrolejová společnost spolu se státními úřady čelí kritice, že na nebezpečí neupozornili dříve.

Nádraží v Charbinu po uzavření vodovodních kohoutků.
Nádraží v Charbinu po uzavření vodovodních kohoutků. | Foto: Reuters

Další havárie na jihozápadě Číny

V jihozápadním městě Čchung-čching musely úřady evakuovat více než šest tisíc lidí po výbuchu v jiné chemické továrně, při kterém zemřel jeden člověk a další byl zraněn. Podle čínských médií je i tam nebezpečí zamoření benzenem.

Úřady upozorňovaly obyvatele města na soutoku řek Čchang-ťiang a Ťia-ling, aby nepoužívali vodu z řek a k tomu zavřeli dvě školy.

Dítě si v čínském Charbinu prohlíží kbelíky s vodou.
Dítě si v čínském Charbinu prohlíží kbelíky s vodou. | Foto: Reuters

Do celé situace se dokonce vložil premiér Wen Ťia-pao a osobní intervencí požadoval, aby byly zajištěny zdroje pitné vody. #reklama

 

Právě se děje

Další zprávy