V kauze úniků BIS obviněni advokáti Jindra a Michal

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 6. 3. 2014 15:26
Dalšími obviněnými jsou Ivo Rittig a Jana Nečasová, všichni proti obvinění podali stížnost.
Tomáš Jindra na archivním snímku spolu s Ivo Rittigem a bývalým ministrem Petrem Bendlem.
Tomáš Jindra na archivním snímku spolu s Ivo Rittigem a bývalým ministrem Petrem Bendlem. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Kvůli úniku informací z Bezpečnostní informační služby byli obviněni čtyři lidé. Kromě lobbisty Iva Rittiga a Jany Nagyové (nyní Nečasové) je mezi nimi podle deníku Právo i Rittigův obchodní partner a právní poradce Tomáš Jindra.

Žalobce Pavel Komár z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci, které případ vyšetřuje, řekl, že podezírá čtveřici lidí z trestného činu ohrožení utajované informace.

Čtvrtým obviněným je podle serveru Lidovky.cz advokát David Michal, který je spolu s Rittigem obviněn i v kauze dopravního podniku. Všichni proti obvinění podali stížnost. Zatím nebyli vyslechnuti.

"Dvojice obviněných působila jako návodci k trestnému činu ohrožení utajované informace, jedna osoba spáchala čin jako takový a jedna byla obviněna podle druhého odstavce tohoto zákona - tedy přísnějším možným trestem," řekl deníku Aktuálně.cz Komár.

Z Komárových slov vyplývá, že zatímco právníkům a Rittigovi hrozí sazba maximálně tříletá, Nagyová by mohla být odsouzena až na osm let, a to proto, že měla bezpečnostní prověrku (byť na nejnižší stupeň vyhrazené), tudíž věděla, že se jedná o tajné informace.  

Vyšetřování by nyní mělo pokračovat výslechy, termíny ale podle Komára naplánované zatím nejsou. Měli by je provádět kriminalisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, se kterými žalobci na případu spolupracují. Komár také odmítl potvrdit, zda se případ týká úniku informací z Bezpečnostní informační služby ani zda je počet obviněných v kauze konečný.

Rekonstrukci, jakým způsobem se zprávy BIS k Rittigovi měly dostat, nastínil už dříve ve svém dopise Ústavnímu soudu olomoucký vrchní žalobce Ivo Ištvan.

Po ose Nagyová - Jindra

Nečasová měla bezpečnostní prověrku jen na nejnižší stupeň, tedy "vyhrazené". K utajovaným materiálům tak neměla přístup.

Podle dosavadních informací se k jejich obsahu dostala díky Lubomíru Poulovi, bývalému řediteli Úřadu vlády, který je nedostatečně zabezpečil.

Jindra měl být údajně prostředníkem mezi Nagyovou a lobbistou. "Jindra byl v té době také v osobním a telefonickém kontaktu s Janou Nagyovou, která ho mimo jiné informovala o obsahu zpráv BIS, které by se mohly týkat aktivit podezřelých," shrnul v dopise Ištvan.

Samotný Jindra však tvrdí, že žádné utajované informace od Nečasové nezískal.

Role druhého advokáta - Davida Michala - není v Ištvanově přípisu objasněna.

 

Právě se děje

Další zprávy