Žalobkyně z Prahy odmítla konstrukci kolegy Ištvana

Karel Hrubeš
5. 1. 2014 17:20
Pražská žalobkyně Jana Hercegová reaguje na dokument pro Ústavní soud.
Foto: Vojtěch Marek

Praha - Pražská žalobkyně Jana Hercegová a někdejší poradce ministra zemědělství Tomáš Jindra jsou dalšími lidmi, kteří odmítli konstrukci vyšetřovatelů kolem případu Jany Nagyové.

V dokumentu pro Ústavní soud ji popsal olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan a mimo jiné uvedl, že Tomáš Jindra jako blízký spolupracovník lobbisty Ivo Rittiga nabízel v létě 2012 Janě Hercegové post vrchní státní zástupkyně.

„Sledováním Tomáše Jindry bylo zjištěno, že v situaci, kdy byl definitivně z funkce vrchního státního zástupce odvolán Vlastimil Rampula, se Jindra v červnu a červenci 2012 opakovaně osobně sešel s městskou státní zástupkyní v Praze Janou Hercegovou, které uvolněnou funkci nabízel," sdělil Ištvan v dokumentu, který před Vánocemi zveřejnil týdeník Euro.

Ištvan uvedl historku jako doklad, kam až sahal vliv lobbisty Rittiga a lidí na něho napojených, když Ústavnímu soudu vysvětloval, proč kauzu Nagyové a spol. dozorují návladní v Olomouci. Kvůli údajné nezákonné delegaci případu z Prahy na Moravu se totiž na soud obrátil zpravodajec Ondrej Páleník.

Spolužák Jindra

Jana Hercegová však v pátečním vydání deníku Insideru řekla, že o žádnou nabídku od Jindry nešlo. "Pouze jsem v té době čelila dotazům svých známých, jakož i kolegů státních zástupců, zda bych případně neuvažovala o uvolněném postu vrchního státního zástupce v Praze. To jsem odmítla, protože takovou ambici jsem nikdy neměla," uvedla.

Tomáše Jindru řadí mezi své známé, přičemž mluvčí městského zastupitelství Štěpánka Zenklová tento vztah upřesnila: „Doktor Jindra je její spolužák z právnické fakulty a znají se přes třicet let."

Slova Hercegové potvrdil i sám Jindra, další podrobnosti však odmítl uvést.

Rittigovy zlaté žíly

Role tohoto právníka a někdejšího poradce ministrů Petra Bendla a Martina Kuby je podle žalobce Ištvana ve vyšetřovaném případu zásadnější.

„Jindra byl v té době (v létě 2012 - pozn. red.) také v osobním a telefonickém kontaktu s Janou Nagyovou, která ho mimo jiné informovala o obsahu zpráv Bezpečnostní informační služby, které by se mohly týkat aktivit podezřelých," píše soudu bez dalších podrobností Ištvan. Není tak zřejmé, o jaké informace se mělo jednat.

Petr Bendl a Tomáš Jindra, přátelé z golfu i z úřadu.
Petr Bendl a Tomáš Jindra, přátelé z golfu i z úřadu. | Foto: www.1golf.cz

Podle olomouckého vrchního žalobce se Jindra zúčastnil také jednání, na kterých se probírala strategie přístupu ke státním zakázkám na jednotlivých resortech.

„Dne 27. 3. 2012 se Ivo Rittig sešel s Tomášem Jindrou a Davidem Michalem a probírali spolu, že si neumějí poradit se čtyřmi „zlatými žilami", mezi kterými zmínili ministerstvo zemědělství a Pozemkový fond České republiky," popisuje Ištvan.

Tomáš Jindra byl jedním z terčů červnové policejní razie, která zahájila kauzu „Nagyová". Z jeho bytu v Hrusicích u Prahy si detektivové odnesli například fotografie z golfu a několik telefonů, které podle Jindry patřily dříve jeho dětem. „Jsou jen dvě možná vysvětlení. Buď jde o tragické nedorozumění, nebo o záměrnou snahu získat kompromitující materiály na lidi z mého okolí," řekl krátce po razii Jindra deníku Právo.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy