Rittig a Nečasová obviněni kvůli úniku tajných zpráv BIS

Karel Hrubeš Radek Nohl Karel Hrubeš, Radek Nohl
Aktualizováno 4. 3. 2014 18:40
Jde o další obvinění Ivo Rittiga. Lobbista je stíhán také za praní špinavých peněz.
Lobbista Ivo Rittig.
Lobbista Ivo Rittig. | Foto: ČTK

Praha - Lobbista Ivo Rittig a podle serveru Novinky také bývalá šéfka kabinetu premiéra Jana Nečasová (dříve Nagyová) byli obviněni z dalšího trestného činu. Stíháni jsou nově z úniku utajovaných informací Bezpečnostní informační služby.

"Kvůli tomu, že se jedná o utajované informace, nebudeme poskytovat další informace," řekl Aktuálně.cz vrchní žalobce Ivo Ištvan.

Rittig je od poloviny února obviněn také za praní špinavých peněz. Jde o kauzu pražského dopravního podniku, která souvisí s výrobou jízdenek. Nagyová čelí obvinění v kauze Vojenského zpravodajství a takzvaném případu trafik pro trojici exposlanců ODS.

Podle serveru Lidovky.cz, který na stíhání upozornil, souvisí nové obvinění zřejmě s podezřením, že Nečasová Rittigovi předávala některé materiály tajných služeb.

O obvinění Nečasové však její obhájce Eduard Bruna nemá informace. "Nic o tom nevím, ale předpokládám, že kdyby byla obviněna, tak se mi ozve, což neudělala," řekl Bruna deníku Aktuálně.cz.

Přes Poula a Jindru

Rekonstrukci, jakým způsobem se zprávy BIS k Rittigovi měly dostat, nastínil ve svém dopise Ústavnímu soudu návladní Ivo Ištvan.

Bezpečnostní prověrku měla Nečasova sekretářka jen na nejnižší stupeň, tedy "vyhrazené". K utajovaným materiálům tak neměla přístup. Podle dosavadních informací se k jejich obsahu dostala díky Lubomíru Poulovi, bývalému řediteli Úřadu vlády, který je nedostatečně zabezpečil. 

Jana Nagyová.
Jana Nagyová. | Foto: Ludvík Hradilek

Prostředníkem mezi Nagyovou a lobbistou Rittigem měl být Rittigův známý, právník Tomáš Jindra. "Jindra byl v té době také v osobním a telefonickém kontaktu s Janou Nagyovou, která ho mimo jiné informovala o obsahu zpráv Bezpečnostní informační služby, které by se mohly týkat aktivit podezřelých," shrnul v dopise Ištvan.  
 
Jindra však tvrdí, že žádné utajované informace od Nagyové nezískal. Prý si rovněž od policie nepřevzal ani žádné obvinění. "Nic mi nepřišlo," řekl deníku Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

Další zprávy