reklama
 
 

Rittig a Nečasová obviněni kvůli úniku tajných zpráv BIS

Aktualizováno 4. 3. 2014 18:40
Jde o další obvinění Ivo Rittiga. Lobbista je stíhán také za praní špinavých peněz.

Praha - Lobbista Ivo Rittig a podle serveru Novinky také bývalá šéfka kabinetu premiéra Jana Nečasová (dříve Nagyová) byli obviněni z dalšího trestného činu. Stíháni jsou nově z úniku utajovaných informací Bezpečnostní informační služby.

"Kvůli tomu, že se jedná o utajované informace, nebudeme poskytovat další informace," řekl Aktuálně.cz vrchní žalobce Ivo Ištvan.

Rittig je od poloviny února obviněn také za praní špinavých peněz. Jde o kauzu pražského dopravního podniku, která souvisí s výrobou jízdenek. Nagyová čelí obvinění v kauze Vojenského zpravodajství a takzvaném případu trafik pro trojici exposlanců ODS.

Podle serveru Lidovky.cz, který na stíhání upozornil, souvisí nové obvinění zřejmě s podezřením, že Nečasová Rittigovi předávala některé materiály tajných služeb.

O obvinění Nečasové však její obhájce Eduard Bruna nemá informace. "Nic o tom nevím, ale předpokládám, že kdyby byla obviněna, tak se mi ozve, což neudělala," řekl Bruna deníku Aktuálně.cz.

Přes Poula a Jindru

Rekonstrukci, jakým způsobem se zprávy BIS k Rittigovi měly dostat, nastínil ve svém dopise Ústavnímu soudu návladní Ivo Ištvan.

Bezpečnostní prověrku měla Nečasova sekretářka jen na nejnižší stupeň, tedy "vyhrazené". K utajovaným materiálům tak neměla přístup. Podle dosavadních informací se k jejich obsahu dostala díky Lubomíru Poulovi, bývalému řediteli Úřadu vlády, který je nedostatečně zabezpečil. 

Prostředníkem mezi Nagyovou a lobbistou Rittigem měl být Rittigův známý, právník Tomáš Jindra. "Jindra byl v té době také v osobním a telefonickém kontaktu s Janou Nagyovou, která ho mimo jiné informovala o obsahu zpráv Bezpečnostní informační služby, které by se mohly týkat aktivit podezřelých," shrnul v dopise Ištvan.  
 
Jindra však tvrdí, že žádné utajované informace od Nagyové nezískal. Prý si rovněž od policie nepřevzal ani žádné obvinění. "Nic mi nepřišlo," řekl deníku Aktuálně.cz.

autoři: Karel Hrubeš, Radek Nohl | 4. 3. 2014 15:45

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama