Převáděl jsem peníze na karibskou společnost, potvrdil v kauze DPP účetní Kubiska

ČTK ČTK
Aktualizováno 24. 10. 2018 15:35
Jaroslav Kubiska má v případu status spolupracujícího obviněného, obžalobě čelí spolu s dalšími šestnácti lidmi včetně bývalého ředitele firmy Martina Dvořáka nebo lobbisty Ivo Rittiga.
Jedním z klíčových svědků je účetní firmy Peskim Jaroslav Kubiska. (16. října 2018)
Jedním z klíčových svědků je účetní firmy Peskim Jaroslav Kubiska. (16. října 2018) | Foto: ČTK

Praha - Účetní z firmy Peskim Jaroslav Kubiska ve středu u Městského soudu v Praze přiznal, že se podílel na převodu peněz vyvedených z pražského dopravního podniku (DPP) na karibskou společnost Cokeville Assets. Potvrdil, že obžaloba popsala strukturu českých a zahraničních firem sloužících k vytunelování DPP pravdivě. Kubiska má v případu status spolupracujícího obviněného, obžalobě čelí spolu s dalšími 16 lidmi včetně bývalého ředitele firmy Martina Dvořáka nebo lobbisty Ivo Rittiga. Jednání s Kubiskou bude pokračovat ve čtvrtek od 9:00.

Dvořák, který dorazil k soudu osobně, se k výpovědi Kubisky nechtěl pro novináře vyjadřovat. Minulý týden řekl, že je podle něj Kubiska nevěrohodný. Rittig se středečního jednání neúčastní.

Obžaloba v rozsáhlé kauze zahrnuje tři různé zakázky DPP - nejznámější z nich je tisk jízdenek papírnou Neograph, odkud údajně putovaly peníze k Rittigovi přes Cokeville Assets. Další se týkají zajištění prodeje jízdenek firmou Cross Point a elektronické jízdenky od firmy Crowsnest. Všechny zakázky údajně záměrně zmanipuloval Dvořák.

Kubiska pracoval v účetní firmě Peskim, která spravovala portfolio Cokeville Assets. "Když jsem z té společnosti odcházel, vím, co jsem tam dělal a na čem jsem se podílel… Vím moc dobře, k čemu se doznávám," řekl Kubiska. V Peskim působil asi rok v letech 2009 až 2010. Také prohlásil, že to, co ve firmě dělal, nebylo správné a je rád, že vše mohl u soudu říct.

Kubiska trestnímu senátu popsal, jak fungovala společnost Cokeville Assets, která sloužila k fakturování provizí. Společnost podle něj neměla žádné zaměstnance, ale měla řádově stamilionové příjmy. V případě převodu peněz z Neographu do Cokeville Assets prý účetní věděl, že to byly peníze z dopravního podniku. Obdobně tomu bylo s firmami Kyrenia a Crownsnest.

Zahraniční společnosti podle Kubisky sloužily k rozdělení peněz a zastření jejich původu. V průběhu času se systém měnil a byly zakládány nové firmy a vznikaly nové projekty. To mělo mimo jiné ochránit tzv. benefitní vlastníky.

Po přestávce začal Kubiskovi klást dotazy nejdříve soudce, kterého zajímalo, jak například získal dokumenty, které předal policii, nebo co jej motivovalo tyto informace sdělit. Kubiska řekl, že si dokumenty ve firmě nahrával na flash disk. Žalobce zase zajímalo například to, kdo vydával pokyny k převodům peněz, jaké k tomu sloužily podklady a zajímal se rovněž o jednotlivé fakturace. Ptal se i na konkrétní jména a společnosti.

Skupině stíhané za sjednání výhody a za zpronevěru hrozí pět až deset let odnětí svobody. Lidem obviněným z praní peněz může soud uložit maximálně osm let vězení. Mezi obžalovanými jsou i Rittigovi právníci či Dvořákova matka, která si podle státního zástupce za vyvedené peníze pořídila dům na Madeiře.

Vedle spolupracujícího obviněného Kubisky, který se dříve přiznal i v příbuzné kauze vyvádění peněz z firmy Oleo Chemical, bude ke klíčovým svědkům obžaloby patřit někdejší obchodní ředitel Neographu Vladimír Sitta mladší. Soudy ho minulý týden pravomocně zprostily viny z tunelování papírny, přičemž muž své stíhání označil za mstu lidí kolem Rittiga.

 

Právě se děje

Další zprávy