Při explozi v dole na Karvinsku zemřelo 13 lidí, většina z nich jsou polští horníci

ČTK ČTK
Aktualizováno 21. 12. 2018 18:02
Výbuch metanu v dole ČSM na Karvinsku ve čtvrtek nepřežilo 13 horníků, z toho 12 Poláků a Čech. Dva zranění zůstávají v nemocnici, jeden z nich je v kritickém stavu. Polsko vyhlásilo na neděli státní smutek, v Česku se v sobotu v poledne rozezní sirény. Místo tragédie v pátek navštívili premiéři obou zemí, Mateusz Morawiecki a Andrej Babiš (ANO), podle kterého by bylo spravedlivé odškodnit rodiny zemřelých bez ohledu na národnost. Před branami dolu lidé zapalují svíčky, peníze pro pozůstalé se sbírají na dvou bankovních účtech.
V dole na Karvinsku explodoval metan. Neštěstí si vyžádalo několik lidských životů | Video: Associated Press

Příčiny neštěstí, které patří k největším tragédiím, které se na území republiky staly od roku 1990, zatím nejsou známy. Vyšetřování povede Obvodní báňský úřad v Ostravě. Podle Českého báňského úřadu je však evidentní, že v dole musela být koncentrace metanu proti předpisům minimálně 4,5násobná. Moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák uvedl, že žádné z tamních čidel zvýšené koncentrace metanu nehlásilo. Plyny ale mohou do důlních prostor proniknout náhle a velkou rychlostí takzvanými průtržemi, řekl Zdeněk Kaláb z Ústavu geoniky Akademie věd ČR.

Vedení těžební společnosti OKD odmítlo obvinění, že čidla na metan v dolu ČSM byla záměrně nefunkční. Podle otce jedné z polských obětí výbuchu se čidla úmyslně zakrývala, aby vyšší koncentrace plynu neomezovaly těžbu.

"Nic takového nemáme potvrzeno. Zjišťovali jsme to u horníků, kteří fárají desítky let. Proč by horníci takto dobrovolně ohrožovali svou bezpečnost?" řekl mluvčí OKD Ivo Čelechovský.

V době neštěstí pracovalo v podzemí 23 horníků, většina spadala pod zprostředkovatelskou agenturu. Deset horníků bylo zraněno, tři z nich byli hospitalizováni. Jednoho v pátek propustila karvinská nemocnice, dva zůstávají na klinice popálenin Fakultní nemocnice Ostrava, jeden z nich má podle mluvčí nemocnice Nadi Chattové popáleniny na polovině těla.

Z 13 mrtvých horníků je na povrchu zatím jedno tělo, ostatní zůstávají v podzemí. Záchranáři se k nim ve čtvrtek sice dostali, takže je jasné, že nikdo nepřežil, nebezpečné podmínky znemožnily jejich vyproštění. Kdy to půjde, zatím není jasné. Po výbuchu museli záchranáři uzavřít v dole několik kilometrů dlouhý úsek, aby zamezili šíření ohně a mohli ho uhasit. Na chlazení prostoru budou používat dusík, potrvá to několik týdnů. Teprve poté bude možné vyprostit těla a dopravit je na povrch.

Českým záchranářům pomáhají polští kolegové, s technikou budou podle Morawieckého na místě, dokud bude třeba. Zásah komplikuje horko v podzemí, je tam až 200 stupňů Celsia a v místě požáru ještě více, uvedl polský premiér. Podle bývalého náměstka polského ministra hospodářství Jerzyho Markowského chybí vedení OKD "sociální instinkt". Uvedl, že ho překvapila nízká úroveň informací o neštěstí v dole ČSM.

Důl je nyní uzavřený, 800 zaměstnanců ze dvou směn zůstalo doma, kde budou nejméně do neděle, než se podaří zasažený prostor zatarasit. Pobírají plnou mzdu, jde totiž o překážku na straně zaměstnavatele.

S rodinami zemřelých horníků, kterým bylo od 25 do 53 let, je společnost OKD v kontaktu a podle Babiše má navrhnout, jak bude pozůstalým kompenzovat ztráty. Za spravedlivé by český premiér považoval, aby polští horníci byli odškodněni stejně jako mrtvý Čech. Kdyby kompenzace nemohla vyplatit OKD, zapojí se podle Babiše stát, který firmu vlastní prostřednictvím státního podniku Prisko.

Podle kolektivní smlouvy českých horníků by měl každý člen nejbližší rodiny, vdova a případně nezletilé děti, dostat odškodné 240.000 korun. Polské horníky by měla odškodnit agentura, která je zaměstnala.

Kondolence vyjádřila OKD, premiéři i prezident Miloš Zeman, který zaslal i kondolenční telegram polskému prezidentovi Andrzeji Dudovi. Soustrast vyjádřil předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker i Evropské rady Donald Tusk a zástupci církví. Mezi nimi pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka. Čeští poslanci uctili oběti v úvodu páteční sněmovny minutou ticha. V sobotu jejich památku připomene víc než 8000 sirén nepřerušovaným tónem trvajícím 140 sekund, uvedla mluvčí hasičů Nicole Zaoralová.

Hornická obec Stonava na Karvinsku vyvěsila smuteční vlajku a starosta vyzval obyvatele, aby nadcházející Vánoce trávili spíše tichým rozjímáním, bez petard a ohňostrojů. Před důlní závod v pátek celé dopoledne přicházeli současní i bývalí horníci zapalovat svíčky, objevily se i květiny. Přišli také muži, kteří s oběťmi neštěstí pracovali v jedné směně, v době výbuchu ale měli volno.

Přispět rodinám usmrcených horníků mohou lidé na dva účty. Nadace OKD přijímá finanční dary na účtu 342342342/0800, spolek svatá Barbora pomáhající hornickým sirotkům na účtu 1657156389/0800.

 

Právě se děje

Další zprávy