V době krize zbaví Heger sloužící lékaře odpovědnosti

Domácí Radek Nohl Domácí, Radek Nohl
14. 2. 2011 15:42
Doktory, kteří neodejdou a budou sloužit i po 1. březnu, chce ministerstvo chránit
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Přípravy krizového plánu pro hromadný odchod pokračují i v pondělí, kdy se ministr zdravotnictví Leoš Heger zúčastnil jednání bezpečnostní rady státu a o pár hodin později zasedl se zdravotními rady krajů.

Bezpečnostní rada státu nenavrhne vládě vyhlášení krize nebo nouze kvůli hromadnému odchodu lékařů.

Po dopoledním jednání to uvedl premiér Petr Nečas.

Ministr zdravotnictví na odpoledním brífinku dodal, že lékaři, kteří budou po 1. březnu pokračovat v práci, neponesou trestněprávní či jinou odpovědnost kvůli případnému přetížení a obtížným podmínkám, za nichž by museli pracovat.  

Premiér i ministr zdravotnictví Leoš Heger po jednání bezpečnostní rady státu znovu potvrdili, že všechna opatření jsou preventivní a pevně věří v dohodu s lékaři.

Podle Petra Nečase se řešení krizové situace neodrazí na státním rozpočtu. Ministerský předseda také dodal, že pokud by k odchodu lékařů došlo, stát je na krizovou situaci připraven a neobává se, že by ji nezvládl.

Heger však zdůraznil, že opatření státu pro případ krize musí být hotova tento týden. "Příští týden je poslední celý před tím, než by eventuální problémy mohly k 1. březnu vypuknout," připomněl.

Vláda víc peněz odborům nedá

Premiér uvedl, že vláda lékařům nenabídne lepší podmínky nežli doposud.

"Kvůli eskalujícím požadavkům jiných zaměstnanců veřejného sektoru, musí být lékařskému odborovému klubu jasné, že manévrovací prostor vlády se prudce zúžil," uvedl Nečas.

Připomněl tak hrozbu policistů a hasičů, kteří uvažují o tom, že napodobí protest "Děkujeme, odcházíme" a podají hromadné výpovědi.

Bezpečnostní rada státu projednávala krizový plán již minulý týden s hejtmany. V případě exodu doktorů vypomůže s péčí také armáda a záchranná služba.

Akutní případy by v rámci možností měly ošetřit fakultní nemocnice a to bez ohledu na spádovost. Nemocnice začnou od druhé poloviny února zvyšovat kapacitu lůžek na úkor případů, které se dají odložit.

Ministerstvo bude mít své koordinační středisko, většinu spolupráce bude podle Hegera ale potřeba zvládnout na úrovni krajů a dispečinků tamních záchranných služeb. "Ministerstvo vnitra bude připraveno s administrativními věcmi, které se týkají případných vyhlášení krizových stavů v jednotlivých krajích," podotkl Heger.

Lékaři budou zbaveni odpovědnosti

Ministerstvo se chystá lékaře, kteří by po 1. březnu převzali péči, chránit a dát jim záštitu. Vydá pokyn a na svém webu také vysvětlí, v jakém případě by doktoři byli odpovědní za své činy.

Pokud by si na ně pacienti stěžovali a chtěl jít třeba i k soudu, ministerstvo by doktorům poskytlo právníky. Hájili by je tak odborníci na zdravotní právo.

Podle ministra je v příslušném zákoníku to, že pokud lékař poskytne třeba pomoc v nouzi na ulici, také za výsledek nebývá stíhán nebo pak u soudu neprohraje. Pracoval totiž v mimořádných podmínkách.

Odbory a ministr se shodli na přípravě dohody

Ministr zdravotnictví Leoš Heger bude s lékařskými odbory a komorou jednat v pondělí odpoledne. Obě strany se v pátek shodly na přípravě dohody, která by měla hromadnému odchodu lékařů zamezit.

Sporným místem nadále zůstává otázka platů. Odbory žádají přidání o 8000 až 12 tisíc korun měsíčně. Ministr mluvil o 5000 až 8000 korun. Slíbil, že by na zvýšení příjmů zdravotníků měly putovat dvě miliardy.

Tři čtvrtiny částky by připadly doktorům, zbytek sestrám a personálu. Odbory to odmítly a chtěly celou sumu. Zdravotnické odbory pak souhlasily s tím, aby si slibované dvě miliardy rozdělili jen lékaři.

V odborářské protestní akci "Děkujeme, odcházíme" podalo výpověď 3800 z asi 20 tisíc nemocničních lékařů. Od března tak hrozí v některých nemocnicích omezení péče a někde i uzavření celých oddělení. Kraje už začaly připravovat krizové scénáře, jak by se ošetření pacientů dalo zajistit.

 

Právě se děje

Další zprávy