V Česku unikát: Chtěli ho uplatit, on je udal

Sabina Slonková
28. 6. 2011 10:50
Policie vyšetřuje kvůli úplatkářské kauze firmu s exnáměstkem zlínského primátora

Brno - Podle všech statistik i průzkumů je to v Česku unikát: právník odmítl přijmout úplatek za účast na finančních machinacích a pomohl policii korupční jednání zdokumentovat.

Takový je čerstvý příběh brněnského právníka Petra Dokládala. Díky němu policie rozplétá kauzu zlínské společnosti Square Transaction, v jejímž čele stojí bývalý tamní náměstek primátora a člen krajského výboru ČSSD Martin Janečka.

Minulý týden policie zatkla právníka této firmy Radka Dvořáka a obvinila jej z úplatkářství. Podle policejní verze uplatil Petra Dokládala coby insolvenčního správce firmy Arching Group, která v konkurzu vymáhala po Square Transaction 30 milionů korun. 

Policie na dotaz Aktuálně.cz oficiálně potvrdila, že v této kauze padlo obvinění. "Byl obviněn právník jisté společnosti pro podezření z úplatkářství ve výši 750 tisíc korun," uvedl mluvčí policejního prezidia Jaroslav Ibehej.

Oč v příběhu jde?

  • policie stíhá advokáta Radka Dvořáka pro podezření z korupce
  • podle obvinění předal 750 tisíc korun insolvenčnímu správci Petru Dokládalovi
  • ten do protokolu vypověděl, že Dvořák po něm chtěl snížit o 24 milionů částku, kterou v konkurzu vymáhal
  • policie schůzky obou mužů monitorovala, Dokládal je pro ni nahrával
  • po předání peněz policie právníka Dvořáka zatkla
  • nyní policie prověřuje, zda Dvořák jednal na vlastní pěst

Policie schůzky nahrávala

"Advokát Dvořák mě oslovil a nabídl mi, že pokud z těch 30 milionů uděláme šest, bude z toho pro mě 750 tisíc bokem. Jako úplatek," sdělil v rozhovoru pro Aktuálně.cz insolvenční správce Petr Dokládal.

Totéž uvedl do policejního protokolu. Na policii se obrátil před několika týdny a další schůzky s Dvořákem už probíhaly v její režii.

Rozhovory obou mužů zaznamenávalo policejní nahrávací zařízení. Poté, co na poslední schůzce minulý týden v brněnském komplexu Platinium na Veveří ulici správce Dokládal převzal obálku, právníka Dvořáka policie zatkla.

"Když se to pak na policii přepočítalo, v obálce bylo skutečně 750 tisíc korun, jak mi sliboval. Rozhodně to nebyla třeba žádná půjčka, jak je teď v módě tvrdit. Byl to prostě úplatek a na tom já se podílet odmítám," uvedl Dokládal.

Obviněný právník Dvořák není k zastižení, v úterý dopoledne svůj mobilní telefon nezvedal a na zaslanou SMS nereagoval.

Verzi o úplatku podle Dokládala potvrzuje kromě nahrávek i skutečnost, že spolu s Dvořákem těsně před předáním peněz a opět s vědomím policie podepsali dohodu o narovnání, během níž se z dlužných 30 milionů mělo stát šest. "Těch šest milionů nakonec skutečně přišlo na účet společnosti Arching Group a tyto peníze policie také zajistila," dodal správce Dokládal.

Jaká byla role exnáměstka?

Policie pro korupci stíhá jen právníka Dvořáka. Insolvenční správce Dokládal ale tvrdí, že z kontextu celého příběhu vyplynulo, že o Dvořákově postupu musel vědět bývalý zlínský náměstek primátora za ČSSD a šéf představenstva firmy Square Transaction Martin Janečka.

"Z těch nahrávek a kontextu celé věci je zřejmé, že to minimálně musel vědět. On je předseda představenstva společnosti Square Transaction. Dvořák na jedné z nahrávek říká, že Janečka ty peníze shání, čímž dle mého názoru myslí těch 6 milionů i 750 tisíc bokem, pochybuji, že by se jednalo o peníze Dvořáka…" uvedl Dokládal.

Janečka to ale považuje za absurdní a Dokládalovo tvrzení striktně popřel. "Slyším to od vás poprvé. Pan doktor Dvořák s námi měl uzavřenu smlouvu o právní pomoci, že byl obviněn, o tom vůbec nic nevím," prohlásil Janečka.

Rozhodně odmítá, že by Dvořáka za insolvenčním správcem poslal on: "To je naprosto vyloučeno."

Policie se zatím oficiálně k případné roli Janečka v případu nevyjádřila.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 20 minutami

Libyjský maršál Haftar odstoupil dočasně z funkce, může si tím připravovat půdu pro prezidentské volby

Polní maršál Libyjské národní armády (LNA) Chalífa Haftar oznámil, že na tři měsíce odstoupí ze své funkce. Podle agentury Reuters si tak připravil půdu k možné kandidatuře v prezidentských volbách, které se mají konat v prosinci.

Haftarovy oddíly ovládají východ Libye a velkou část jižních oblastí. LNA v prohlášení uvedla, že Haftar pověřil svého náčelníka štábu, aby na tři měsíce převzal jeho povinnosti.

Vojsko maršála Haftara v minulosti bojovalo proti jednotkám libyjské armády, která stála za vládou v Tripolisu. Samotný Haftar podporoval paralelní vládu na východě země. Loni čtrnáctiměsíční boje ukončilo příměří, které také umožnilo ustavení přechodné vlády, jež má připravit prosincové volby.

Parlamentní a prezidentské volby se mají konat 24. prosince, ale jak napsala agentura AP, jejich osud je nejistý. Volební zákon, který stanoví že kandidáti na prezidenta se musejí vzdát úřadu po dobu 90 dní před volbami, vyvolal značné neshody mezi libyjskými politiky. Jeho ratifikace vedla až k odhlasování nedůvěry vládě premiéra Muhammada Dbaíby, která bude zemi do voleb řídit jako úřadující.

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Fed patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu

Americká centrální banka (Fed) patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu. Banka to oznámila po dvoudenním zasedání svého měnového výboru. Je to dříve, než prognózovala před třemi měsíci, což agentura AP interpretuje jako známku toho, že Fed znepokojují přetrvávající vysoké inflační tlaky.

Svou klíčovou úrokovou sazbu Fed ponechal v rozpětí nula až čtvrt procenta. Šéf Fedu Jerome Powell na tiskové konferenci uvedl, že banka by mohla dokončit omezování nákupu dluhopisů do poloviny příštího roku.

Pokud se bude ekonomice dařit, začne Fed omezovat nákup dluhopisů tento rok, uvedla banka v prohlášení. Cílem nákupů dluhopisů bylo snížit úrokové sazby dlouhodobých úvěrů, aby se podpořilo půjčování a utrácení. Powell dále na tiskové konferenci uvedl, že centrální banka by mohla oznámit omezení nákupu dluhopisů už na příštím zasedání v listopadu.

Plány Fedu odrážejí přesvědčení, že se ekonomika zotavila z recese vyvolané pandemií covidu-19 natolik, že banka může brzy začít omezovat svou mimořádnou podporu. S postupným posilováním ekonomiky se také zrychlila inflace na tříleté maximum, což zvyšuje tlak na Fed, aby se měnová politika zpřísnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Biden se v říjnu sejde s Macronem. Francouzský prezident také pošle svého velvyslance zpět do USA

Americký prezident Joe Biden se ve středu telefonicky spojil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem ve snaze urovnat diplomatickou roztržku vyvolanou novým bezpečnostním paktem Američanů s Británií a Austrálií. Bílý dům a Elysejský palác následně ohlásily na konec října setkání obou prezidentů, které se má uskutečnit v Evropě. Také informovaly o Macronově rozhodnutí poslat příští týden francouzského velvyslance zpět do USA.

Francie minulý týden přistoupila k bezprecedentnímu kroku a svého ambasadora povolala ke konzultacím v reakci na nové bezpečnostní partnerství mezi USA, Británií a Austrálií, jehož součástí je poskytnutí amerických jaderných ponorek australské armádě. Austrálie zároveň oznámila odstoupení od dohody o dodávce ponorek uzavřené v roce 2016 s francouzskou firmou Naval Group a francouzská vláda v reakcích neskrývala rozhořčení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy