V Česku unikát: Chtěli ho uplatit, on je udal

Sabina Slonková
28. 6. 2011 10:50
Policie vyšetřuje kvůli úplatkářské kauze firmu s exnáměstkem zlínského primátora

Brno - Podle všech statistik i průzkumů je to v Česku unikát: právník odmítl přijmout úplatek za účast na finančních machinacích a pomohl policii korupční jednání zdokumentovat.

Takový je čerstvý příběh brněnského právníka Petra Dokládala. Díky němu policie rozplétá kauzu zlínské společnosti Square Transaction, v jejímž čele stojí bývalý tamní náměstek primátora a člen krajského výboru ČSSD Martin Janečka.

Minulý týden policie zatkla právníka této firmy Radka Dvořáka a obvinila jej z úplatkářství. Podle policejní verze uplatil Petra Dokládala coby insolvenčního správce firmy Arching Group, která v konkurzu vymáhala po Square Transaction 30 milionů korun. 

Policie na dotaz Aktuálně.cz oficiálně potvrdila, že v této kauze padlo obvinění. "Byl obviněn právník jisté společnosti pro podezření z úplatkářství ve výši 750 tisíc korun," uvedl mluvčí policejního prezidia Jaroslav Ibehej.

Oč v příběhu jde?

  • policie stíhá advokáta Radka Dvořáka pro podezření z korupce
  • podle obvinění předal 750 tisíc korun insolvenčnímu správci Petru Dokládalovi
  • ten do protokolu vypověděl, že Dvořák po něm chtěl snížit o 24 milionů částku, kterou v konkurzu vymáhal
  • policie schůzky obou mužů monitorovala, Dokládal je pro ni nahrával
  • po předání peněz policie právníka Dvořáka zatkla
  • nyní policie prověřuje, zda Dvořák jednal na vlastní pěst

Policie schůzky nahrávala

"Advokát Dvořák mě oslovil a nabídl mi, že pokud z těch 30 milionů uděláme šest, bude z toho pro mě 750 tisíc bokem. Jako úplatek," sdělil v rozhovoru pro Aktuálně.cz insolvenční správce Petr Dokládal.

Totéž uvedl do policejního protokolu. Na policii se obrátil před několika týdny a další schůzky s Dvořákem už probíhaly v její režii.

Rozhovory obou mužů zaznamenávalo policejní nahrávací zařízení. Poté, co na poslední schůzce minulý týden v brněnském komplexu Platinium na Veveří ulici správce Dokládal převzal obálku, právníka Dvořáka policie zatkla.

"Když se to pak na policii přepočítalo, v obálce bylo skutečně 750 tisíc korun, jak mi sliboval. Rozhodně to nebyla třeba žádná půjčka, jak je teď v módě tvrdit. Byl to prostě úplatek a na tom já se podílet odmítám," uvedl Dokládal.

Obviněný právník Dvořák není k zastižení, v úterý dopoledne svůj mobilní telefon nezvedal a na zaslanou SMS nereagoval.

Verzi o úplatku podle Dokládala potvrzuje kromě nahrávek i skutečnost, že spolu s Dvořákem těsně před předáním peněz a opět s vědomím policie podepsali dohodu o narovnání, během níž se z dlužných 30 milionů mělo stát šest. "Těch šest milionů nakonec skutečně přišlo na účet společnosti Arching Group a tyto peníze policie také zajistila," dodal správce Dokládal.

Jaká byla role exnáměstka?

Policie pro korupci stíhá jen právníka Dvořáka. Insolvenční správce Dokládal ale tvrdí, že z kontextu celého příběhu vyplynulo, že o Dvořákově postupu musel vědět bývalý zlínský náměstek primátora za ČSSD a šéf představenstva firmy Square Transaction Martin Janečka.

"Z těch nahrávek a kontextu celé věci je zřejmé, že to minimálně musel vědět. On je předseda představenstva společnosti Square Transaction. Dvořák na jedné z nahrávek říká, že Janečka ty peníze shání, čímž dle mého názoru myslí těch 6 milionů i 750 tisíc bokem, pochybuji, že by se jednalo o peníze Dvořáka…" uvedl Dokládal.

Janečka to ale považuje za absurdní a Dokládalovo tvrzení striktně popřel. "Slyším to od vás poprvé. Pan doktor Dvořák s námi měl uzavřenu smlouvu o právní pomoci, že byl obviněn, o tom vůbec nic nevím," prohlásil Janečka.

Rozhodně odmítá, že by Dvořáka za insolvenčním správcem poslal on: "To je naprosto vyloučeno."

Policie se zatím oficiálně k případné roli Janečka v případu nevyjádřila.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy