Paříž - Jít na vysokou školu se v Česku vyplatí. Absolventi s univerzitním diplomem totiž později mnohem lépe vydělávají než jejich méně vzdělaní kolegové.
Jen v Maďarsku a Irsku jsou rozdíly v platech mezi vysokoškoláky a ostatními zaměstnanci výraznější než v Česku. Vyplývá to z obsáhlé srovnávací studie, kterou dnes zveřejnila Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD).
O 85 procent vyšší mzda
Čeští absolventi vysokých škol měli v roce 2005 v průměru o 85 procent vyšší plat než lidé s maturitou, výučním listem či základním vzděláním.
Vysokoškoláci z Maďarska, kde je platová "propast" daleko největší, vydělávají o 116 procent víc než zbytek populace, Irové o 86 procent.
Za Českou republikou, třetí co do poměru mezi vzděláním a platy, se pak umístily Spojené státy (rozdíl 83 procent), Portugalsko (79 procent) a Británie (77 procent).
Propast mezi platy, která vznikla například v České republice, podle OECD ukazuje, že "poptávka po vysoce kvalifikované pracovní síle dalece přesahuje nabídku".
Málo lidí s diplomem
Alespoň v Česku to platí dvojnásob.
Z jiných čísel zveřejněné statistiky totiž vyplývá, že u nás na vysokých školách studuje - co do poměru ke zbytku populace - stále ještě podstatně méně lidí, než v jiných vyspělých zemích v Evropě i ve světě.
Vyšší počet vysokoškolských absolventů by přitom ostatní zaměstnance bez diplomu nijak poškodit neměl.
"Naopak," říkají experti z OECD. "Pokud má ekonomika k dispozici dostatečný počet vysoce kvalifikovaných pracovníků, pak roste rychleji. A i méně kvalifikovaná pracovní síla tudíž snadněji sežene práci."