Praha - V Česku se uplácí o něco méně než v minulých letech.
Transparency International (TI) zveřejnila takzvaný Index vnímání korupce CPI 2007. Na žebříčku sto osmdesáti zemí se Česká republika dělí o 41. příčku s Itálií.
Oproti roku 2006 poskočilo o pět míst. Loni se dělilo o čtyřicátou šestou příčku s Kuvajtem a Litvou.
Česko má letos index 5,2 (na stupnici 10-0, kde hodnocení 10 označuje zemi téměř bez korupce a hodnocení 0 zemi s vysokou mírou korupce).
"Česko si oproti loňsku polepšilo o 0,5 bodu, což je podle TIC dáno zejména postupným zkvalitňováním institucionálního prostředí," píše v tiskové zprávě ředitelka české pobočky Transparency International Adriana Krnáčová.
Jak to vidí Transparency
Co se povedlo
- Založení Nejvyššího správního soudu a fungování správního soudnictví obecně
- Aktivnější přístup ÚOHS k problematice veřejných zakázek a ochraně hospodářské soutěže
- Zvolení cílevědomého a silného prezidenta NKÚ
- Přijetí zákona o střetu zájmů (projev snahy o sebeomezení politiků a veřejných funkcionářů)
- Postupná profesionalizace veřejné správy na všech úrovních
Co se nedaří
- Veřejné zakázky (neefektivní plánování veřejných výdajů, neúčinná kontrola, obcházení otevřených soutěží...)
- Veřejné rozpočty (nepřehlednost výdajové části, nedostatečná kontrola, sněmovní "porcování medvěda")
- Vyšetřování korupce "bílých límečků"
- Korupce v podnikatelském sektoru (dosud takřka nediskutované téma)
- Korupce v médiích (vztah k PR, tlaky inzerentů, nezájem vlastníků o kvalitu médií, nízká kvalita investigativní žurnalistiky)
Návrat do roku nula
Podle ní prošla země za posledních deset let zajímavým vývojem. Několik let se vnímání korupce zhoršovalo. Letos se ale vrátilo na úroveň roku 1997.
"Pokles v indexu byl podle našeho názoru způsoben dozvuky 90. let, zejména neodpovědným přístupem k přechodu na tržní hospodářství, politickou opoziční smlouvou, zanedbaným rozvojem institucí a ignorováním reformy veřejné správy. Dnes se nám negativní trend podařilo zvrátit a vracíme do roku nula. Je to ideální příležitost přistoupit k dalším nutným reformám, které budou korupci dále omezovat," vysvětluje Transparency International (TIC) Adriana Krnáčová.
Podle odborníků je za mírně pozitivním vývojem korupce v Česku dobrá ekonomická situace, vstup Česka do EU i práce nevládních organizací a obecně občanské společnosti.
"Členství v EU s sebou nese i pozitivní očekávání ohledně dalšího vývoje, a tím zpětně ovlivňuje povědomí o korupci," říká ředitel CERGE EI Lubomír Lízal. K dispozici jsou i některé konkrétní údaje. Například podle výsledků 'Doing Business' klesla doba potřebná k založení firmy ze 40 dní v roce 2005 na 24 dní v současnosti.
Ovšem toto zlepšení je jedno z mála. "Například v posledních údajích WCY je vidět mírné zhoršení měřítek efektivity vlády nebo transparentnosti. Zde platíme za loňský rok předvolebních i povolebních tanečků a lze předpokládat, že se tento stav promítne do příštího hodnocení CPI," dodává Lízal.
Ředitelka české Transparency International bloguje na Aktuálně.cz |
Jak index vnímání korupce vzniká?
Index vnímání korupce (Corruption Perception Index; CPI) vydává každoročně mezinárodní nezisková organizace Transparency International. Index vyjadřuje míru korupce, jaká podle názoru představitelů podnikatelské sféry a analytiků panuje mezi politiky a veřejnými představiteli v příslušné zemi. CPI je složený index, který pro hodnocení roku 2007 čerpá ze 14 různých průzkumů mínění provedených nezávislými institucemi v období 2006-2008. Letošní index zahrnuje 180 zemí, přičemž pro zahrnutí země do žebříčku CPI je nezbytné, aby ji hodnotily alespoň tři nezávislé zdroje.