V Česku se objevily první případy koronaviru. Všichni přijeli ze severní Itálie

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 1. 3. 2020 21:08
V České republice jsou první tři lidé nakažení koronavirem. Všichni pacienti zůstávají na klinice infekčních nemocí pražské Nemocnice Na Bulovce, jeden z nich byl převezen z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem. Jedna z nakažených je turistka, která studuje v Miláně. Všichni byli převezeni speciální infekční sanitkou a jejich nejbližší jsou v karanténě.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Testy na koronavirus byly v neděli pozitivní ve třech ze 13 případů. Výsledky přezkoumá laboratoř v Berlíně, řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

V Praze je hospitalizován Čech, ročník 1952, který byl na konferenci na univerzitě v italském Udine, a Američanka narozená v roce 1999, která studuje v Miláně. V Česku je podle ministra s kamarádkou z Ekvádoru, která vykazuje symptomy, ale její test byl negativní.

Muž, ročník 1976, který byl prvně hospitalizovaný v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem, byl s rodinou v Itálii, ve středisku Auronzo di Cadore v oblasti Benátsko. Muž byl převezen do pražské Nemocnice Na Bulovce a rodina je nyní v karanténě.

"Průběh nemocí je lehký, nehrozí žádné fatální následky," uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Muž, který se účastnil konference na univerzitě v Udine, byl s hygieniky v kontaktu od středy. Pobýval v domácí karanténě a stýkal se jen s manželkou. Itálie oznámila, že v zemi byli pozitivně testováni čtyři lidé, kteří se účastnili setkání profesorů na univerzitě v Udine, jež se konalo 20. února. Tři jsou docenti z Udine a jeden z Terstu.

Televize Nova uvedla, že jedním z nakažených v ČR je profesor z České zemědělské univerzity, což jí potvrdila i mluvčí univerzity Karla Mráčková. Podle ní škola neprodleně zavede opatření, která jí doporučí hygienici.

Hygienici mapují pohyb nakažené turistky v Praze

Hlavní hygienička České republiky Eva Gottvaldová uvedla, že v případě zahraničních turistek momentálně dohledávají další lidi, se kterými přišly do styku. Mapují taky, kde ve městě se pohybovaly před návštěvou nemocnice. 

Podle šéfky pražské hygienické stanice Zdeňky Jágrové turistky bydlely v Praze v pronajatém bytě, nikoliv v hotelu. Dodala, že nyní dávají dohromady informace o tom, kde se pohybovaly, aby zjistili míru rizika přenosu na další lidi. Zjišťují taky, jak do Česka dorazily.

Ekvádorka, která s Američankou cestovala, nyní zůstane na infekčním oddělení Nemocnice Na Bulovce minimálně 14 dní a bude bedlivě sledován její zdravotní stav. 

"Nemají horečky, nejsou dušní, nepotřebují kyslíkovou terapii. Probíhá to u těchto pacientů jako velmi mírný zánět dýchacích cest," řekla o dvou nakažených novým koronavirem na Bulovce primářka tamní infekční kliniky Hana Roháčová.

Všichni byli v Itálii

Muž z Ústí nad Labem, který pobýval na dovolené v oblasti Benátska, přijel autem společně s manželkou a čtyřmi dětmi. Příznaky měl údajně hned po návratu do Česka a původně byl hospitalizovaný na infekčním oddělení Masarykovy nemocnice. Zbytek jeho rodiny je momentálně v domácí karanténě, jsou bez příznaků a budou testováni. 

"Zatím máme informace takové, že prakticky druhý den po návratu ho manželka dovezla na infekci a že těch kontaktů tam bude minimálně, ale musíme to ještě ověřit," uvedla ředitelka Krajské hygienické stanice se sídlem v Ústí nad Labem Lenka Šimůnková.

Podle Šimůnkové je v domácí karanténě v Ústeckém kraji dalších deset lidí, kteří nemají ale žádnou vazbu na případ nemocného muže. Souvisí to podle ní s tím, že v části Ústeckého kraje byly prázdniny a řada lidí odjela na dovolenou do Itálie, která je v Evropě nejvíce zasažena novým typem koronaviru.

Rodina, která pobývala na Tenerife, koronavirus nemá

Na výsledky testu na koronavirus se čeká zhruba šest hodin a podle Pavla Březovského, ředitele Státního zdravotního ústavu, prokázal tyto tři případy přesně. Přesto byly na definitivní potvrzení poslány do Berlína. 

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch uvedl, že pracovníci infekčních oddělení, kteří přišli do styku s nakaženými, nebudou uvedeni do karantény, protože dodrželi nezbytná opatření. 

Vojtěch v neděli také oznámil, že u pětičlenné české rodiny, která se v pátek vrátila ze španělského ostrova Tenerife, kde byla několik dní v izolaci v hotelu s dalšími turisty kvůli koronaviru, se nákaza nepotvrdila.

Vyhýbat se rizikovým oblastem a dodržovat hygienická pravidla

Ministr české občany vyzval, aby nejezdili na dovolenou do rizikových oblastí, dodržovali hygienická pravidla a pravidelně a poctivě si myli ruce. Pokud člověk sám onemocní, je lepší zůstat doma (co dělat, pokud máte příznaky koronaviru, čtěte zde). Kontroly na hranicích ani karanténní opatření se podle ministra Vojtěcha neplánují, toto opatření by neodpovídalo současné situaci.

Ke karanténním opatřením by stát podle ministra přistoupil v případě, že by se virus začal po ČR šířit a infikovali se další lidé v řádu desítek či stovek. "Tyto tři případy jsou cestovatelské anamnézy," prohlásil ministr. Není proto potřeba rozšiřovat opatření, která již Česká republika v boji s nákazou zavedla. "Ta doporučení jsou stále stejná," uvedl Vojtěch.

Pokud dotyčný přicestoval z rizikové oblasti nebo přišel do styku s někým, u koho nákaza hrozí, a má obavy, české ministerstvo zdravotnictví doporučuje, aby kontaktoval svého lékaře nebo pohotovost. Rozhodně není vhodné přijít jen tak k lékaři a ohrozit tím všechny pacienty v čekárně, včetně samotného doktora.

Infolinka Státního zdravotního ústavu pro kohokoliv, kdo se potřebuje poradit v souvislosti s koronavirem, je k dispozici nonstop, 24 hodin denně a 7 dní v týdnu na číslech 724 810 106 a 725 191 367. Telefonní čísla na krajské hygienické stanice lze najít na webu ministerstva zdravotnictví

Lidé nakažení koronavirem mají kašel, zvýšenou teplotu nebo dýchací potíže. Virus může způsobit zápal plic, v nejhorším případě až selhání orgánů. Ti, kdo v důsledku nákazy zemřeli, však byli většinou senioři anebo měli chatrné zdraví.

O koronaviru bude v pondělí jednat bezpečnostní rada státu. Premiér Andrej Babiš (ANO) uvedl, že se bude řešit budoucnost některých hromadných akcí, například biatlonové závody v Novém Městě na Moravě.

Na zasedání přijdou také zástupci krajských hygienických stanic a záchranné služby. Podle premiéra bude nutné přejít na testování a odebírání vzorků u lidí s příznaky doma, a nikoli v nemocnicích. "Není důvod k obavám. Jsme připraveni," zdůraznil Babiš.

 Ministr zdravotnictví o koronaviru v DVTV:

Většina populace, pokud by tuto nemoc získala, bude mít mírný průběh podobný chřipce. Riziko je to například pro seniory nad 80 let a zdravotníky. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

před 43 minutami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy