V Česku na několika místech slabě mrzlo, někde padly i teplotní rekordy

ČTK ČTK
21. 7. 2021 10:00
Na několik místech v Česku v noci na středu slabě mrzlo, někde padly i teplotní rekordy. Například na Jizerce - rašeliništi u Kořenova na Jablonecku meteorologové ráno naměřili půl stupně pod nulou, přičemž dosavadní nejnižší hodnota z roku 2013 pro tento den činila půl stupně nad nulou. Nový rekord má i Rokytská slať na Šumavě, kde teplota klesla na minus 0,2 stupně.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Stejný mráz byl i na dalších šumavských stanicích Kvilda - Perla a Březník, tady dosavadní rekordy ale překonány nebyly. Na Kvildě byl 21. července dosud největší mráz v roce 1996, teploměr tam tehdy ukázal minus sedm stupňů. Na Březníku to bylo minus 0,5 stupně v roce 2002. Na Rokytské slati středeční teplota pokořila osm let starý rekord o dvě desetiny.

Poměrně chladno bylo podle meteorologů v zemi i v úterý ráno, nicméně na Jizerce bylo o dva stupně tepleji než ve středu ráno. Meteorologové v úterý avizovali, že v noci na dnešek mohou být v údolích daleko nižší teploty a některé mrazové kotliny dostojí svému jménu a teploty tam spadnou i pod nulu. Dosud nejnižší červencová teplota v Česku je z 20. července 1996, kdy stanice Kvilda - Perla zaznamenala teplotu minus 7,6 stupně, doplnil Český hydrometeorologický ústav.

Přes den budou teploty v Česku daleko vyšší, podle předpovědi vystoupí na 20 až 24 stupňů a na jihu Moravy až k 26 stupňům. Obdobné teplo má být přes den i ve čtvrtek a o víkendu by mohly teploty místy opět překročit tropickou třicítku.

 

Právě se děje

Další zprávy