Na Vltavě se s rodinou převrátila malá plachetnice, matku a dítě odvezli do nemocnice

ČTK ČTK
20. 7. 2021 15:22
Na Vltavě v Praze se v neděli odpoledne převrátila s rodinou malá plachetnice. Převržení lodě způsobil silný náraz větru. Rodině se čtyřletým dítětem pomohli z vody ven lidé z jiné lodi. Prokřehlého chlapce i s matkou převezla záchranná služba do nemocnice. Policie nabádá nezkušené zájemce, aby nepřeceňovali své síly a navlékli si záchranné vesty. Tříčlenná posádka lodi je neměla.
Snímek ze zásahu policie u převržené lodi.
Snímek ze zásahu policie u převržené lodi. | Foto: Policie ČR

"Za převržením lodě stál silný náraz větru a jednostranně zatížená loď, která se následně naklonila, nabrala vodu a převrátila se. Shodou okolností pak nedošlo k velké tragédii," uvedl mluvčí pražské policie Jan Rybanský.

Loď se převrhla v neděli kolem 15:00 pod Vyšehradskou skálou. Muž a žena z lodi stojící opodál přijeli okamžitě na pomoc. "Před příjezdem policistů se jim podařilo matku se čtyřletým chlapcem vytáhnout na palubu. Nicméně otec rodiny byl stále ve vodě a snažil se loď, které hrozilo potopení, otočit zpět, což se mu nakonec podařilo," uvedl Rybanský.

Zachráněné pasažéry převzali policisté a předali je záchranářům, kteří čekali na břehu. Malou plachetnici, která byla částečně pod vodou, poříční policisté připoutali ke služební lodi a s otcem je dopravili k molu.

Teplé a větrné počasí z posledních dnů je pro plachtění ideální. Posádky těchto plavidel by ale podle apelu policistů neměly přeceňovat své síly a vždy se chovat s respektem. Měly by také sledovat předpověď počasí, zejména o síle větru. Nezkušené lidi je důležité poučit o chování při náklonech lodi. Záchranné vesty by měly být samozřejmostí pro každého, ač jsou povinné jen pro mladší 18 let.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Služba HBO Max zřejmě do Česka dorazí až příští rok

HBO možná zprovozní svou videotéku HBO Max v některých částech Evropy včetně Česka až příští rok. Firma se nyní soustřeďuje na Latinskou Ameriku, kde službu zpřístupnila 30. června. "Proto možná odložíme vstup na některé evropské trhy do začátku roku 2022," oznámil Pascal Desroches, finanční ředitel nadnárodní skupiny WarnerMedia, do které HBO náleží.

Podle webu Filmtoro.cz už česká pobočka potvrdila, že spuštění HBO Max pro zdejší zákazníky se odkládá na rok 2022. Dle dřívějšího plánu měla videotéka do Evropy dorazit ve druhé polovině letošního roku.

před 2 hodinami

Počet potvrzených obětí záplav v Německu dosáhl 180

Počet potvrzených obětí prudkých bouřek a záplav v Německu dosáhl 180, z toho 132 v západní spolkové zemi Porýní-Falc. Vyplývá to podle agentury AFP z bilance obětí po páteční aktualizaci německými úřady. Zhruba 150 lidí je nezvěstných nebo není možné je kontaktovat.

Předchozí bilance obětí záplav ze 14. a 15. července podle AFP činila 177. V nejhůře zasaženém regionu Porýní-Falc je nyní podle policie 132 potvrzených obětí na životě a 766 raněných. Dalších 149 je stále nezvěstných.

"Avšak neočekáváme, že konečný počet zemřelých se zvýší o tolik," řekl na tiskové konferenci zemský premiér Roger Lewentz s tím, že někteří lidé ze seznamu jsou na dovolené.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Kvůli obavám z transparentnosti v zemi přišlo Maďarsko o miliony eur z Norských fondů

Maďarsko tento týden formálně přišlo o přístup k více než 200 milionům eur (5,1 miliardy korun) z takzvaných Norských fondů kvůli rostoucím obavám dárců o kvalitu právního státu v zemi. Maďarsko se nedokázalo dohodnout s Norskem, Islandem a Lichtenštejnskem, které finance poskytují, na způsobu vyplacení peněz. Země se obávají, že by přerozdělování v Maďarsku mohlo podléhat politickým tlakům Budapešti. Na spor upozornil server Politico.

Při vyplácení grantů Norsko, které poskytuje 95 procent prostředků, a jeho partneři trvají na tom, aby o přidělení grantů pro občanskou společnost rozhodovaly a peníze spravovaly osoby vybrané ve veřejných soutěžích na základě kompetencí, odborných znalostí a řídících schopností. Ačkoliv maďarská vláda původně s tímto způsobem rozdělování grantů souhlasila, podle norské vlády nakonec Budapešť takto vybraného kandidáta odmítla.

Tři dárcovské země jsou členy evropského ekonomického prostoru, ale nikoliv Evropské unie. Granty vyplácené v 15 zemích mají sloužit ke snižování sociálních a ekonomických rozdílů v Evropě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy