Praha - V Česku může být podle odhadů založených na počtu obyvatel a zkušenostech z ciziny až 200 tisíc lidí s různě závažnými poruchami autistického spektra. Přesná čísla nejsou, pojišťovny evidují za čtyři roky nárůst o tisíc, školy o desetitisíce. Informovala o tom Milena Němcová z České odborné společnosti aplikované behaviorální analýzy. Loni se v Česku začaly u praktických lékařů zdarma testovat na poruchy autistického spektra malé děti.
Podle Marty Pečeňové, která se řešením životních podmínek osob s autismem v Česku zabývá, naráží rodiče či pečující neustále na předsudek, že je autistů málo, a proto řešení jejich situace není takový problém. "Statistiky nejsou, dosud reálná čísla nikoho nezajímala. Jeden z požadavků je zjistit reálná data o tom, kde tito lidé žijí a jaký mají stupeň postižení," dodala Němcová.
Podle místopředsedy zdravotnického výboru sněmovny Davida Kasala (ANO) byl mezi roky 2010 až 2014 nárůst z dat pojišťoven pouze tisíc nově diagnostikových autistů, z dat ministerstva školství to ale byly desetitisíce. Ve výkazech ministerstva školství podle Pečeňové nově už figuruje samostatná kolonka "autismus".
Odborníci očekávají další nárůst, protože od října loňského roku mají rodiče nárok na bezplatné testování dětí v 18 měsících, třech a pěti letech. Od ledna do července bylo podle dat největší zdravotní pojišťovny VZP vyšetřeno přes 20 tisíc dětí.
Nedostatek odborníků
Problémem zůstává ale nedostatek odborníků, kteří by se péči o osoby s poruchami autistického spektra věnovali. Novela zákona o vzdělávání nelékařských pracovníků platná od letošního září zavedla studijní obor aplikovaná behaviorální analýza (ABA). Od října začne podle Němcové prvních 20 navštěvovat přípravný kurz na Masarykově univerzitě v Brně. Dalších osm studuje v zahraničí.
Takzvaná ABA terapie učí pacienty s poruchou autistického spektra upraveným vzorcům chování a využívá efektivní strategie na posílení a udržení vhodných dovedností a chování. Zároveň uplatňuje postupy, které mají eliminovat nebo upravit nežádoucí projevy. Může pomoci dětem od nejútlejšího věku, ale také dospělým autistům. Je vědecky ověřená.
Podle Pečeňové jsou kvůli nedostatku terapeutů čekací lhůty na analýzu i rok. Odborná společnost proto zveřejnila český překlad projektu Simple Steps jako první pomoc pro rodiče dětí s diagnostikovaným autismem. Obsahuje kroky a rady, jak lépe porozumět chování těchto dětí. Prvních 500 je dostane zdarma, další za 1100 korun určených na další vývoj metody.
Autismus je vrozená vývojová porucha sociálního a emočního vývoje a komunikace, která ovlivňuje mnohé oblasti života a navenek se projevuje nestandardním chováním. Vývoj dítěte je narušen zejména v oblasti slovní a mimoslovní komunikace, vztahů s lidmi, vnímání a představivosti. Projevy jsou velmi různorodé, stejnou diagnózu sdílí lidé nadprůměrně inteligentní i s mentální retardací, spontánně navazující kontakt i uzavření, klidní i aktivní s poruchami chování.