V Česku je pití národní sport. Abstinující alkoholik to tady má těžké, říká Duffková

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
13. 3. 2021 18:49
Michaelu Duffkovou (29) proslavil blog Zápisník alkoholičky, za nějž získala cenu Magnesia Litera 2019. Před rokem vyšla stejnojmenná kniha, pro svou otevřenost oceňovaná odbornou veřejností. Nyní autorka přichází s knihou Zápisník abstinentky, která ukazuje, jak složité je abstinovat v Česku, kde je pití společenskou normou. Kromě toho dokončuje přípravy léčebného a komunitního centra Alkos.
Michaela Duffková.
Michaela Duffková. | Foto: archiv Michaely Duffkové

Michaela Duffková je maminkou pětileté Isabelky a devítiměsíčního Šimona, který se loni koncem července narodil po zdárném překonání všech rodinných dramat - od zdárné léčby závislosti po zažehnání rozpadu manželství.

Vypadalo to na definitivní happy end. Jenže jak Michaela velmi upřímně pro veřejnost odhaluje v blogu na Facebooku a nyní i v nové knížce, překonáním závislosti na alkoholu vše teprve začíná. "Každý z nás si musel život bez alkoholu nějak nastavit. Pro každého jsou důležitější jiné věci. Ale všichni máme společné jedno. Nikdo už do těch 'sra*ek' nechceme nikdy spadnout," píše v úvodu novinky.

Michaela zdárně abstinuje již téměř tři roky, ale jak říká, vyhráno nebude mít nikdy. Jak v nové knize vysvětluje, uvnitř ní stále existuje šuplík alkoholičky, který se kdykoliv může pootevřít. Třeba když je toho na ni moc a přestává zvládat péči o domácnost, děti a práci. Nebo když se dostaví úzkost, strach, zvláštní pocit, že nemůže dýchat a srdce jí buší. Říká, že úzkostmi nikdy netrpěla, ale "úspěšně" se k nim propila a ani abstinencí se jich nezbavila.

V koronavirové době se tyto stavy dostavovaly ještě častěji, protože se bála o rodinu, aby se nenakazila, a také ji zmáhala finanční nejistota v době protipandemických opatření. "Tenhle stav jsem v minulosti zapíjela. A teď tu byl zase. A spící šuplíček se otevřel a říkal: 'Když se napiješ, hned tě ten stav přejde'. To mě vyděsilo ještě víc."

Léčeným alkoholikům radí, že jí k překonání takových okamžiků pomáhá ještě více spánku, zdravé stravy, vitamínů, pravidelné cvičení či jakákoliv fyzická aktivita, odreagování a také citlivé vnímání sebe sama. Varuje, že šuplíček se "snadným řešením" se může otevřít kdykoliv. Třeba i po deseti letech abstinování, většinou v nejméně vhodnou dobu, kdy je člověk nejslabší. A zkrátka je třeba ho co nejdříve zavřít. Na to pomáhá uvědomit si, co všechno alkohol člověku vzal a jak plnohodnotné dny jsou bez něj.

V Zápisníku abstinentky rovněž upozorňuje, že změnit se musí nejen člověk po léčbě, ale i celá jeho rodina, protože těžko může člověk žít v domácnosti, kde všichni popíjejí pivo a večer si posedí u vína. "Žít jako abstinující alkoholik v zemi, kde je pití alkoholu téměř národním sportem, je opravdu těžké," říká Duffková. V Česku zkrátka alkohol teče proudem, tak nějak patří ke každé "pořádné" oslavě či k setkání a české děti vídávají takové chování dospělých vzorů odmalička.

Lidé po léčení tak musejí neustále odrážet pobídky jako "Teď už si s námi můžeš dát skleničku, ne?" a vysvětlovat, že nemohou, protože by se pravděpodobně celý kolotoč rozjel nanovo. V případě, že dotyčný ví, že nabízí sklenku člověku, který absolvoval léčbu, je to podle Michaely Duffkové "vrchol drzosti a neúcty".

Za první lahví často stojí stres a pocit selhání 

Maminkám, které stejně jako ona kombinují náročnou péči o malé děti a domácnost s prací, radí, aby se nenechaly semlít nekonečným seznamem povinností a včas daly najevo, že něco nezvládají, popovídaly si o tom s manželem a rozdělili si spolu povinnosti. Stres a pocit vlastního selhání totiž často stojí u prvního otevření lahve vína.

Varuje také před zklamáním, které se může po úspěšné léčbě dostavit. Všichni očekávají, že od té chvíle bude život krásný a bez problémů. Jenže ještě dlouho trvá, než se dotyčnému srovná psychika, sebevědomí nebo než mu začne okolí důvěřovat. Jelikož se nic z toho nedostaví hned, mnoho lidí kvůli tomu spadne zpět k pití. Přijde jim totiž celá dosavadní snaha zbytečná.

Proto Michaela Duffková zakládá léčebně-preventivní centrum Alkos, které má otevřít letos 1. června, ale jak upozorňuje, možnost objednat se na úvodní konzultaci nebo na léčbu samotnou je už od 1. dubna prostřednictvím webových stránek. Vyznačuje se unikátním terapeutickým plánem, který se chce lišit od klasických léčebných programů v Česku. Léčbu totiž bere pouze jako začátek, terapeuti pak mají provázet klienty na dalších krocích zpět do normálního a svobodného života bez závislostí, a to nejen alkoholických. Součástí léčby jsou také podpůrné programy pro klienty, které jim pomohou zorientovat se ve svém životě a v tom, co chtějí dokázat do budoucna a jak se ke všemu postavit.

"Vzhledem k tomu, že jsem sama prošla stacionární léčbou a dennodenně se dostávám k příběhům jiných klientů, ať už ústavního nebo stacionárního léčení, jsem přesvědčená, že jednou z hlavních příčin, proč lidé často zrelapsují (opakovaně poruší abstinenci) nebo zrecidivují (vrátí se v plné míře k alkoholismu), je, že nemají plán, nemají představu, co dál, a bojují s nízkým sebevědomím," vysvětluje filozofii Alkosu.

Přednosta kliniky adiktologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Michal Miovský ve své předmluvě ke knize upozorňuje, že do léčení se dostávají o celé dekády mladší ženy, než tomu bylo dříve, navíc často v životě úspěšné a plné energie. Přičítá to i nevyřešenému problému jejich postavení ve společnosti a přetrvávajícím pozůstatkům patriarchátu. Vadí mu také dvojí "morálka" společnosti.

"I přes raketový nárůst obezity, pohybových problémů, migrén či nadužívání léků se znovu právě závislosti stávají nositelem toho zlého, odsouzeníhodného i mravně pokleslého," podotýká. A dodává, že "staří zkompromitovaní muži" dávno ztratili kredit určovat, co je a není správné, jako tomu bylo naposledy třeba v Polsku, kde zakázali ženám potraty i v případě poškození plodu.

"Abstinence je úžasná, každý den střízlivosti je pro mě dnem plnohodnotným, naplněným a jsem za každý takový den vděčná. Protože závislost je tvrdý soupeř a nikdy není namístě říct - já jsem tě porazila," vzkazuje autorka čtenářům ve své nové knize, jejímiž spoluautory jsou i další lidé, kteří si prošli alkoholismem a úspěšně se léčí.

Video: Alkoholička jsem napořád, stala se ze mě troska, jen jsem přežívala, říká Duffková

Začínala jsem skleničkou, rychle jsem přešla na láhev a dvě, po roce bych se označila za člověka závislého na alkoholu, říká abstinující alkoholička | Video: Emma Smetana
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 56 minutami

Union Berlín dvěma góly ze standardních situací porazil Lipsko

Fotbalisté Unionu Berlín v generálce na čtvrteční zápas proti pražské Slavii v Evropské konferenční lize porazili v německé lize Lipsko 2:1. Úřadující vicemistr prohrál poprvé v klubové historii tři bundesligová utkání za sebou. Union skóroval ze dvou standardních situací. Skóre otevřel v 6. minutě Awoniyi, který po rohovém kopu a hlavičce Baumgartla dorazil míč podrážkou do sítě. Nigerijský útočník dal devátý gól v soutěži a je třetí v tabulce střelců. Lipsku se povedlo brzy vyrovnat, když gólman Andreas Luthe nezkrotil skákavou střelu Christophera Nkunkua z dálky. O výhře berlínského celku rozhodl v 57. minutě Baumgartl, jenž zblízka poslal do sítě odražený míč.

Před víkendovými zápasy 14. kola poskočil Union na čtvrté místo, Lipsko je osmé.

Berlínský tým hrál v sestavě Luthe - Friedrich, Knoche, Baumgartl - Khedira, Prömel - Ryerson, Giesselmann - Kruse (72. Haraguči) - Becker (80. Voglsammer), Awoniyi (80. Behrens).

před 1 hodinou

Sáblíková skončila na trojce v Salt Lake City pátá

Rychlobruslařka Martina Sáblíková obsadila páté místo na trati 3000 metrů na Světovém poháru v Salt Lake City a o jednu příčku si polepšila oproti úvodní trojce v Polsku. I třetí závod na dlouhé trati v sezoně vyhrála Nizozemka Irene Schoutenová, jež na rychlé dráze v Utahu atakovala světový rekord české reprezentantky.

Sáblíková zajela čas 3:56,719. Ve třetí rozjížďce od konce prohrála přímý duel s Norkou Ragne Wiklundovou, která nakonec skončila třetí.

Aktualizováno před 1 hodinou

V Michiganu po střelbě na střední škole obvinili také rodiče údajného útočníka

Rodiče 15letého Ethana Crumbleyho, kterého policie považuje za pachatele smrtící úterní střelby na střední škole v americkém státě Michigan, čelí obviněním ze čtyřnásobného neúmyslného zabití. Okresní prokuratura oznámila stíhání Jamese a Jennifer Crumbleyových, jejichž chování bylo podle prokurátorky Karen McDonaldové horší než pouhá nedbalost. Dvojici se nepodařilo ihned zadržet, úřady po ní pátrají.

Kvůli úterní střelbě na škole v obci Oxford severně od Detroitu přišli o život čtyři studenti, dalších sedm lidí utrpělo zranění. Strážníci na místě zadrželi údajného pachatele, který na školu také docházel. Následně byl obviněn ze čtyřnásobné vraždy, terorismu a dalších trestných činů, stíhán je jako dospělý.

Podle agentury Reuters se nestává často, aby byli v souvislosti s útoky mladých střelců na amerických školách obviněni i rodiče. Úřady v Michiganu se ale touto cestou vydaly ve světle zjištění o počínání Crumbleyových. Mimo jiné se ukázalo, že poloautomatickou pistoli použitou při útoku koupil James Crumbley minulý týden za přítomnosti svého syna. Podle prokurátorky McDonaldové byla zbraň v nezamčeném šuplíku v ložnici rodičů a jejich synovi byla podle všeho "volně dostupná".

Média ovšem podotýkají, že žádný zákon v Michiganu neukládá vlastníkům zbraní povinnost držet je mimo dosah mladistvých. McDonaldová na tiskové konferenci popisovala i další aspekty případu a hovořila o reakci rodičů na nedávné upozornění školy, že si Ethan při vyučování na mobilu vyhledával náboje do střelných zbraní. Jeho matka prý nereagovala na zprávy od vedení školy, svému synovi ale napsala: "Nejsem na tebe naštvaná. Musíš se naučit dělat to tak, aby tě nenachytali."

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Schůzka Bidena s Putinem se odehraje prostřednictvím videokonference

Nadcházející jednání prezidentů Ruska Vladimira Putina a USA Joea Bidena se uskuteční ve formátu videokonference. Na přesném termínu rozhovoru se ještě pracuje. Podle agentury TASS to dnes řekl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

Náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov ve čtvrtek řekl, že Moskva doufá, že v "nejbližších dnech" dojde na "kontakt" Putina a Bidena, ale datum ještě dojednáno není. Následně šéf americké diplomacie uvedl, že prezidenti budou o eskalaci kolem Ukrajiny "pravděpodobně" hovořit "v blízké budoucnosti".

"Přesné datum stále není dohodnuto, stále se na tom pracuje," odpověděl Peskov na otázku týkající se upřesnění informací o možném jednání šéfů Kremlu a Bílého domu. "Bude to videokonference," dodal s tím, že jeden ze zvažovaných termínů je 7. prosince.

Řekl rovněž, že zatím nepanuje přesná shoda ohledně případné účasti delegací obou zemí na jednáních. "Všechny tyto nuance musí být ještě potvrzeny," poznamenal mluvčí Kremlu. Očekává od nich "pozitivní signál o potřebě stabilizovat rusko-americké vztahy".

Zdroj: ČTK
Další zprávy