Po kouření způsobuje nejvíce rakovin. Nadměrné pití alkoholu trápí celou Evropu

Jana Václavíková Jana Václavíková
24. 2. 2021 17:47
V Česku právě vrcholí iniciativa Suchej únor, která vyzývá k měsíc trvající abstinenci. S přílišnou konzumací alkoholu však bojuje celá Evropská unie, kontinent se potýká s vysokým počtem pacientů s rakovinou, kterou nadměrné pití způsobuje.
Brusel představil plán na snížení počtu Evropanů závislých na alkoholu. Podívejte se, v čem spočívá. | Video: Jakub Zuzánek, Martin Krepindl

Spojení pití alkoholu a nádorových onemocnění není příliš známé, přesto je po kouření druhým nejvýznamnějším faktorem pro vznik rakovin, například dutiny ústní, prsu, tlustého střeva nebo konečníku. Nadměrné pití také přispívá k zánětu slinivky břišní, cirhóze jater, onemocnění srdce nebo mozku. Negativně se podepisuje i na psychickém zdraví. 

Alkoholu lze přičíst také zvýšený počet úmrtí či nehod na silnicích, pádů z výšek nebo utonutí. V důsledku užívání alkoholu ročně na celém světě zemře 3,3 milionu lidí, v Česku průměrně šest a půl tisíce. V obou případech to představuje kolem šesti procent všech úmrtí. 

O snížení počtu Evropanů závislých na alkoholu se snaží nová iniciativa Evropské komise s názvem Evropský plán boje proti rakovině. Komise jej představila v únoru a investuje do něj čtyři miliardy eur (téměř 130 miliard korun). Jeho součástí je lepší prevence a léčba, včasná diagnostika a péče o pacienty. 

Konkrétně pro alkohol se uvažuje o úpravě daně a lepším značení složení a škodlivých účinků, které má konzumace na lidské zdraví. Evropská unie zároveň vyzve jednotlivé členské státy, aby omezily dostupnost reklamy na alkoholické výrobky a zvýšily povědomí veřejnosti o zdravotních rizicích a možném vzniku rakovinových onemocnění. 

Cílem komise je snížení nadměrné konzumace alkoholu v Evropě do roku 2025 nejméně o deset procent.

Evropský plán boje proti rakovině

Plán Evropská komise představila letos 3. února. Stojí na čtyřech pilířích: prevenci, včasném odhalení, diagnostice a léčbě a zlepšení kvality života nemocných lidí i jejich blízkých. Na boj proti rakovině chce Komise vyčlenit 4 miliardy eur (téměř 130 miliard korun). Financovat chce nejen osvětovou kampaň, ale také výzkum rakoviny. Vzniknout by mělo nové znalostní onkologické centrum, které má na úrovni EU koordinovat vědecké i technické iniciativy související s rakovinou.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 minutami

Křeslo zbývajícího, šestého místopředsedy sněmovny zůstalo i po prvním kole úterní tajné volby neobsazené

Poslanci nezvolili nominanta ANO Karla Havlíčka ani předsedu SPD Tomia Okamuru. Oba postoupili do druhého kola, které následuje. Jeho výsledky budou vyhlášeny ve středu ráno.

Ke zvolení bylo nutných 81 poslaneckých hlasů. Někdejší vicepremiér Havlíček dostal 57 hlasů a Okamura 24 hlasů, oznámil předseda volební komise Martin Kolovratník (ANO). Komise vydala 161 hlasovacích lístků, 11 poslanců svůj hlas neodevzdalo. Volilo tedy 150 poslanců.

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

Šéfkou Klicperova divadla zůstává na dalších šest let Mikulková

Klicperovo divadlo v Hradci Králové nadále povede dosavadní ředitelka Eva Mikulková. V konkurzu porazila bývalého šéfa pražského Národního divadla Daniela Dvořáka a divadelníka Josefa Jana Kopeckého. Rozhodnutí výběrové komise v úterý schválila správní rada, která Mikulkovou potvrdila ve funkci na dalších šest let.

"Pandemie ze všeho nejvíce nepřeje kultuře a pro divadla a další kulturní instituce je to mimořádně těžká doba, proto je dobře, že tým kolem paní ředitelky bude moci pokračovat," říká náměstkyně hejtmana pro kulturu Martina Berdychová z hnutí Východočeši.

Divadlo mělo před pandemií rozpočet okolo 70 milionů korun, vloni 65 milionů. Financují jej z největší části město Hradec Králové a dále Královéhradecký kraj s ministerstvem kultury. Mikulková jej vede od roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Brankář Čiliak se po dvou letech vrací do Komety Brno

Slovenský hokejový brankář Marek Čiliak bude znovu po dvou letech chytat za Kometu Brno. Klub na svém webu oznámil, že jednatřicetiletý gólman začne ve středu s týmem trénovat. Čiliak naposledy působil v Popradu ve slovenské lize, v české nejvyšší soutěži má za sebou vedle Brna také angažmá ve Zlíně a Motoru České Budějovice.

V Brně ale působil dohromady deset let, chytal tam už v mládežnických kategoriích od roku 2005 a s Kometou vybojoval kompletní medailovou sbírku v extralize včetně titulů v letech 2017 a 2018. Spolu s play off za Kometu odchytal 276 z celkových 318 zápasů v nejvyšší soutěži.

"Pocity jsou neskutečné. Je to pro mě návrat domů. Když jsem míjel ceduli s názvem Brno, trochu jsem se v dobrém slova smyslu roztřepal," uvedl na webu Komety účastník dvou mistrovství světa. "Udělám všechno pro to, abych splatil důvěru, kterou jsem teď dostal," dodal brankář, který během kariéry také chytal za Znojmo v EBEL, Slovan Bratislava v KHL či za Nitru v nejvyšší slovenské soutěži.

Zdroj: ČTK
Další zprávy