Po kouření způsobuje nejvíce rakovin. Nadměrné pití alkoholu trápí celou Evropu

V Česku právě vrcholí iniciativa Suchej únor, která vyzývá k měsíc trvající abstinenci. S přílišnou konzumací alkoholu však bojuje celá Evropská unie, kontinent se potýká s vysokým počtem pacientů s rakovinou, kterou nadměrné pití způsobuje.
Brusel představil plán na snížení počtu Evropanů závislých na alkoholu. Podívejte se, v čem spočívá. | Video: Jakub Zuzánek, Martin Krepindl

Spojení pití alkoholu a nádorových onemocnění není příliš známé, přesto je po kouření druhým nejvýznamnějším faktorem pro vznik rakovin, například dutiny ústní, prsu, tlustého střeva nebo konečníku. Nadměrné pití také přispívá k zánětu slinivky břišní, cirhóze jater, onemocnění srdce nebo mozku. Negativně se podepisuje i na psychickém zdraví. 

Alkoholu lze přičíst také zvýšený počet úmrtí či nehod na silnicích, pádů z výšek nebo utonutí. V důsledku užívání alkoholu ročně na celém světě zemře 3,3 milionu lidí, v Česku průměrně šest a půl tisíce. V obou případech to představuje kolem šesti procent všech úmrtí. 

O snížení počtu Evropanů závislých na alkoholu se snaží nová iniciativa Evropské komise s názvem Evropský plán boje proti rakovině. Komise jej představila v únoru a investuje do něj čtyři miliardy eur (téměř 130 miliard korun). Jeho součástí je lepší prevence a léčba, včasná diagnostika a péče o pacienty. 

Konkrétně pro alkohol se uvažuje o úpravě daně a lepším značení složení a škodlivých účinků, které má konzumace na lidské zdraví. Evropská unie zároveň vyzve jednotlivé členské státy, aby omezily dostupnost reklamy na alkoholické výrobky a zvýšily povědomí veřejnosti o zdravotních rizicích a možném vzniku rakovinových onemocnění. 

Cílem komise je snížení nadměrné konzumace alkoholu v Evropě do roku 2025 nejméně o deset procent.

Evropský plán boje proti rakovině

Plán Evropská komise představila letos 3. února. Stojí na čtyřech pilířích: prevenci, včasném odhalení, diagnostice a léčbě a zlepšení kvality života nemocných lidí i jejich blízkých. Na boj proti rakovině chce Komise vyčlenit 4 miliardy eur (téměř 130 miliard korun). Financovat chce nejen osvětovou kampaň, ale také výzkum rakoviny. Vzniknout by mělo nové znalostní onkologické centrum, které má na úrovni EU koordinovat vědecké i technické iniciativy související s rakovinou.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy