Foto: V Českém Švýcarsku shořely dvě historické chaty. Nenahraditelné, říká šéf parku

Foto: V Českém Švýcarsku shořely dvě historické chaty. Nenahraditelné, říká šéf parku
V Českém Švýcarsku hoří historické chaty
Foto: HZS Ústeckého kraje
Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 22. 5. 2020 15:34
V Národním parku České Švýcarsko shořely dvě historické chaty Na Tokáni. V lesích u Rynartic na Děčínsku zasahovalo 16 hasičských jednotek i vrtulník, hasiči vyhlásili třetí stupeň poplachu. Oheň se rozšířil do lesa ve špatně přístupném skalnatém terénu, hasiči jej před 14:00 dostali pod kontrolu.

Požár objevili revírníci parku v pátek ráno. "Vyrazili do lesa, protože z něj viděli stoupat kouř. Hledali původně lesní požár a zjistili, že hoří dvě chaty, které donedávna sloužily jako ubytovací a restaurační zařízení," řekl mluvčí parku Tomáš Salov.

Okamžitě dorazilo množství hasičů. "K požáru dvou chat a lesního porostu v Rynarticích - Na Tokáni přijelo šestnáct hasičských jednotek. Byl vyhlášen třetí stupeň poplachu. Na místě pomáhal i vrtulník s hasicím vakem," informoval mluvčí hasičů Lukáš Marvan.

Ani jednu ze dvou hořících chat se však zachránit nepodařilo. "V tuto chvíli jsou prakticky úplně vyhořelé," sdělil po deváté hodině ráno Aktuálně.cz mluvčí parku Salov.

Místo zvané Na Tokáni je oblíbeným cílem turistů v Českém Švýcarsku. Název dostalo podle srubů pro lovce tetřevů. Bývalá hájovna a skupina přilehlých srubů byly postaveny v alpském stylu rodem Kinských. Celkem jde o šest staveb, které se později staly kulturní památkou, dvě chaty shořely.

Podle informací z katastru nemovitostí je vlastníkem chat firma Bohemian outdoor sports, její zástupkyně se o situaci bavit odmítla. K poblíž stojící chatě ministerstva vnitra se plameny nedostaly. "Rekreační objekt Lovecká chata Na Tokáni, který vlastní Zařízení služeb pro ministerstvo vnitra, požár nezasáhl," řekl Aktuálně.cz mluvčí resortu Ondřej Krátoška.

Závada, nebo žhářství, říká ředitel parku

Dosavadní podoba chat pocházela z 30. let 20. století. "Budovy jsou zajímavé tím, že působí jako sruby, ale vesměs jsou to zděné stavby obložené dřevem. To lze vidět bohužel i z ohořelého torza, vystupují zdi a komíny," řekl Antonín Kadlec z Národního památkového ústavu. "Ztráta je to velká," poznamenal.

Stavby zasazené do krajiny pod pískovci jsou zvláštní právě kombinací dřeva a zdiva. "Takový typ stavby nemá v regionu obdoby," řekl Kadlec. Památkáři se na místo pojedou podívat příští týden, pořídí dokumentaci toho, co z objektů zbylo. "Patrně se zachovalo zděné torzo a budeme zjišťovat, zda zůstalo něco dalšího," uvedl.

"Jako jsou pro Beskydy chaty na Pustevnách, jsou pro nás chaty na Tokáni," uvedl ředitel Národní parku České Švýcarsko Pavel Benda v České televizi. "Je to nenahraditelné, už se to nepodaří nikdy zprovoznit takovým způsobem, aby to bylo jako dříve. Sucho s tím nemá souvislost, okolní lesní porosty nejsou zasaženy, požár byl soustředěn jen na budovy. Buď to způsobila technická závada, nebo žhářství. S počasím to nemá souvislost," upřesnil Benda.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Policisté v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po demonstraci proti rasové nespravedlnosti

Policejní těžkooděnci v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po poklidné, ale nepovolené demonstraci proti násilí bezpečnostních složek a rasové nespravedlnosti. Napsala to agentura AP poté, co se u jednoho z pařížských soudů sešly tisíce lidí v reakci na vlnu protestů v USA. Úřady předtím manifestaci zakázaly, protože kvůli epidemii covidu-19 ve Francii stále nejsou povolené akce o více než deseti lidech.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Květnová nehoda dopravního letadla v Pákistánu má další oběť, zraněním v nemocnici podlehla dvanáctiletá dívka

Květnová nehoda dopravního letadla Airbus A-320 v pákistánském velkoměstě Karáčí má další oběť. Tou je dvanáctiletá dívka, která spolu s dalšími třemi lidmi utrpěla zranění na zemi při zřícení letadla na hustě osídlenou čtvrť v blízkosti letiště. Dívka v pondělí následkům zranění podlehla.

Při pádu letadla zahynulo 97 cestujících a členů posádky, dva pasažéři nehodu přežili. Airbus narazil do několika domů ve čtvrti Model Colony blízko letiště, čtyři její obyvatelé utrpěli zranění, mezi nimi i dvanáctiletá dívka, která v pondělí zemřela na následky popálenin. Další tři zranění jsou stále hospitalizovaní. Letadlo při svém pádu zničilo nebo poškodilo nejméně 18 domů.

před 8 hodinami

Americké ministerstvo obrany kvůli nepokojům, jež vypukly kvůli úmrtí černocha George Floyda, vyhlásilo druhý nejvyšší stupeň ochrany ve svém sídle

Zdroj: ČTK
Další zprávy