Skautům v Brdech vyhořela přes 100 let stará chata, ve sbírce žádají peníze na obnovu

Michal Polák Michal Polák
10. 7. 2019 19:21
Skauti se snaží vybrat milion korun na obnovu vyhořelé hájovny Na Dědku v Brdech, kterou svépomocí 27 let opravovali. Požár vypukl v hájovně ve čtvrtek v době, kdy měl tábořiště od skatů pronajaté jiný provozovatel. Celý tábor - třicet dětí a pět dospělých - musel být evakuován, nikdo z nich nebyl zraněn. Kromě budovy shořela většina vybavení a zázemí. Požár hasilo sedm hasičských jednotek, jeho příčinou byla podle vyšetřování hasičů nedbalost při vaření.
Hájovna na Dědku
Hájovna na Dědku | Foto: Aleš Haluska

"Účastníci byli okamžitě evakuováni do bezpečí a dorazil za nimi také psycholog, který zjišťoval, jestli jsou děti v pořádku také po psychické stránce," informoval Aktuálně.cz vedoucí místního skautského střediska Vítězslav Doležal. Podle něj nešlo o skupinu skautů, ale externí pronájem veřejnosti.

Další nasmlouvané pobyty skauti nezrušili, protože se jim ještě během víkendu podařilo místo požáru zabezpečit a postavit provizorní jídelnu a kuchyň pro děti. "V sobotu by měl dorazit další tábor dětí z Plzně a naši skauti tady budou také tábořit od 21. července," popisuje Doležal.  

Hájovna Na Dědku. Foto: Aleš Haluska
Hájovna Na Dědku. Foto: Aleš Haluska | Foto: Aktuálně.cz

Budova hájovny sice byla pojištěná, ale podle vyjádření mluvčí hasičů Vladimíry Kerekové pro Aktuálně.cz požár vznikl kvůli nedbalosti při vaření.

"V tuto chvíli nevíme, jak to dopadne. Žijeme teď v nejistotě, jestli nám pojišťovna pojistku vyplatí," říká Doležal. Skauti se proto obracejí také na veřejnost, aby pomohla s rychlou obnovou základny. Na serveru Darujme se Skaut pokouší vybrat milion korun.

Ani v případě úspěchu sbírky jim však peníze na celou obnovu stačit nebudou. Hasiči vyčíslili škodu na 4 milionu korun. V současné době se skautům podařilo vybrat téměř 300 tisíc korun a příspěvky je možné posílat až do poloviny září. "Je to odhad, kolik by nám mohlo stačit na úvodní práce," vysvětluje cílovou částku sbírky Doležal. 

"Ta stavba je stará více než 100 let. My se obáváme, že vhledem k použitým materiálům je možné, že celý zbytek hájovny bude muset k zemi," říká smutně Doležal a dodává, že zbytek dřevěné budovy zatím neviděl statik. 

Skautům se podařilo získat objekt zchátralé hájovny v roce 1992. Od té doby ji postupně opravovali. Za tu dobu se stala oblíbeným cílem na okraji Brd. Podle Skautu sloužila výhradně k prospěšným aktivitám práce s mládeží, jezdily do ní místní i přespolní spolky pracující s dětmi a mládeží.

Pohnutá historie hájovny Na dědku za protektorátu

Hájovna Na Dědku se za války stala partyzánskou základnou pro odbojovou skupinu působicí v lesích jižní části Brd. Činnost odbojové skupiny spočívala, kromě opatrování zbraní, v ukrývání uprchlých zajatců Sovětské armády a občanů kterým, hrozilo zatčení. V letech 1943-44 jich bylo tolik, že pro ně bylo vybudováno v třemšínských lesích kolem patnácti úkrytů. Jenom v okolí této hájovny, podél Závišínského potoka, byly takové úkryty čtyři. Jejich vybudování řídil hajný z této hájovny František Königsmark. 

V říjnu 1944 byl náhodně objeven jeden z úkrytů u Radošic. Po následném zatýkání a výsleších se Němci dozvěděli o častých schůzkách odbojové skupiny v hájovně Na Dědku. Před svítáním, dne 26. října 1944, byla hájenka obklíčena speciálním oddílem Němců vycvičených pro boj s partyzány. V té době byli v hájovně hajný František Königsmark, jeho manželka a devatenáctiletý syn František. Když otec zjistil, že není z obklíčení úniku, sám sebe těžce zranil a na následky těžkého zranění zemřel v příbramské nemocnici. Manželka byla odvlečena do koncentračního tábora. 

 

Právě se děje

před 37 minutami

Bolivijský prezident obhájil mandát, opozice hovoří o volebním podvodu

Dosavadní prezident Evo Morales patrně obhájil mandát již v prvním kole prezidentských voleb v Bolívii. Podle agentury AP to na základě sečtení 95 procent hlasů uvedl bolivijský volební soud. Učinil tak poté, co na téměř den pozastavil zveřejňování informací o sčítání hlasů.

Opoziční kandidát Carlos Mesa prozatímní výsledek neuznal a hovoří o volebním podvodu. Na několika místech země vypukly nepokoje.

před 1 hodinou

Bílý dům mě připravil už o pět miliard dolarů, tvrdí Trump

Americký prezident Donald Trump službou vlasti v Bílém domě přišel až o pět miliard dolarů (115 miliard korun). Řekl to novinářům s tím, že kdyby měl možnost se znovu rozhodnout, nezaváhal by ani chvilku a opět si vybral práci pro Spojené státy, napsala agentura Reuters.

Odhad Trumpova jmění se podle Forbesu či Bloombergu pohybuje okolo tří miliard dolarů (68 miliard korun), přesná částka ale známa není.

"Jestli tratím dvě miliardy dolarů, pět miliard dolarů, nebo méně, to je úplně jedno. Je mi to jedno," řekl Trump. "Dělám to pro tuto zemi, dělám to pro lidi," dodal.

Další zprávy