V Boleticích bude mezinárodní vojenské cvičení pěti zemí

ČTK ČTK
20. 3. 2015 11:58
Vojenského cvičení se zúčastní vojáci z Česka, Slovenska, Litvy, Maďarska a USA.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: ČTK

Boletice (Českokrumlovsko) - Více než čtyři stovky vojáků z pěti zemí se na přelomu června a července zapojí do velkého mezinárodního cvičení v újezdu v Boleticích na Českokrumlovsku. Taktické přípravy s názvem Tobruq Legacy 2015 se zúčastní jednotky pozemní a protivzdušné obrany.

Poprvé se na území České republiky v jeden den uskuteční společné střelby z protiletadlových kompletů krátkého dosahu z výzbroje čtyř armád. Cvičení bude řídit strakonický protiletadlový pluk, řekla jeho mluvčí Jana Samcová.

Cvičení je v plánu od 22. června do 3. července. Zúčastní se ho vojáci z Česka, Slovenska, Litvy, Maďarska a USA. "Jedním z hlavních cílů je sladit činnost jednotek pozemní protivzdušné obrany v rámci mnohonárodnostního úkolového uskupení a zvýšit úroveň interoperability mezi koaličními jednotkami při vedení společné pozemní a protivzdušné operace," uvedl velitel 25. protiletadlového raketového pluku ze Strakonic Vladimír Barca.

Vojáci budou cvičit s několika typy palebných prostředků, které k navádění raket na cíl využívají různé principy. Kombinace takových systémů výrazně snižuje možnosti protivníka, aby na ně dokázal účinně reagovat. Česká armáda při tom bude využívat protiletadlové raketové komplety RBS-70.

Stejný systém, ale staršího provedení, budou mít k dispozici i Litevci. Slovenští a maďarští vojáci budou používat komplety na principu optoelektronického samonavádění. Zástupci USA budou zabezpečovat přenos dat ze střediska řízení a uvědomování ve Staré Boleslavi do hlavního místa velení cvičících jednotek v Boleticích.

Vrcholem taktické přípravy pak bude střelba z protiletadlových systémů. "Jedinečnost spočívá i v tom, že bude využita celá škála cílů, které jsou schopny imitovat široké spektrum soudobých prostředků vzdušného napadení včetně například aktuálních dronů," uvedl Jaroslav Repko z oddělení logistiky strakonického útvaru.

 

Právě se děje

před 50 minutami

Senát chce zvýšit kompenzační bonus na 667 korun denně

Příspěvek podnikatelům, kteří byli omezeni opatřeními kvůli epidemii koronaviru, by se měl podle Senátu zvýšit z 500 na 667 korun denně. Důvodem je snaha nahradit živnostníkům odvody na sociální a zdravotní pojištění. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) se zvýšením nesouhlasila. Podle ní by Sněmovna, která návrh dostane k projednání, měla dnešní senátní úpravu odmítnout.

Senát přes nesouhlas ministryně rozhodl také o tom, že nárok na takzvaný kompenzační bonus by měli mít i podnikatelé bez provozoven, jejichž činnost byla opatřeními omezena z alespoň 80 procent. Patří mezi ně podle lidovců někteří kadeřníci, kosmetičky, maséři nebo fotografové.

Horní komora rovněž schválila návrh, podle něhož by vláda měla doplatit obcím a krajům výpadek příjmů, o který byly připraveny v důsledku výplaty kompenzačních bonusů. Schillerová to odmítla, návrh je podle ní "nesplnitelný", neboť ve státním rozpočtu na to nejsou peníze.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Prezident Zeman označil holokaust za největší zločin lidských dějin

Prezident Miloš Zeman označil holokaust za největší zločin lidských dějin. Myslí, že jeho hlavním faktorem je závist vůči úspěšnějšímu národu nebo rase. Po zdrojích a faktorech holokaustu je podle něj nutné pátrat. Prezident to řekl v projevu na dnešním on-line česko-izraelském setkání, které se konalo u příležitosti dne památky obětí holokaustu a předcházení zločinům proti lidskosti a které na Facebooku přenášelo ministerstvo zahraničí. Hlava státu zároveň uvedla, že Evropská unie je striktně pro Palestinu, která je proteroristická. Írán podle Zemana hovoří o vyhlazení Izraele z mapy, což považuje za jinou podobu holokaustu. Český překlad prezidentova projevu v angličtině na webu zveřejnil Hrad.

Zdroj: ČTK
Další zprávy