V Bělorusku dnes soudí studenty, jeden uprchl do Česka

28. 5. 2007 17:10
V Bělorusku mu hrozily dva roky vězení. Uvnitř: Rozhovor
Student Aljaksej Januševski. Dnes měl bý souzen v Bělorusku za opoziční aktivity, uprchl však na poslední chvíli do Česka
Student Aljaksej Januševski. Dnes měl bý souzen v Bělorusku za opoziční aktivity, uprchl však na poslední chvíli do Česka | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Kdyby zůstal Aljaksej Januševski v Bělorusku, stál by dnes před soudem. Spolu s dalšími čtyřmi kolegy z opoziční organizace Mladá Fronta mu hrozily až dva roky vězení za členství v "neregistrované organizaci".

Devatenáctiletý Aljaksej však na poslední chvíli uprchl. Koncem dubna odjel přes Rusko, Ukrajinu a Polsko do České republiky, kde před týdnem dostal politický azyl.

Místo před soudem tak dnes stál před běloruskou ambasádou v Praze a demonstroval za své přátele, kteří se soudu nevyhnuli. Protest, který začal v devět hodin stejně jako soud v Minsku, organizuje Amnesty International a organizace Svobodné Bělorusko.

V Minsku soudí studenty, nejmladšímu je 16 let

Během dne se obě organizace pokusí předat protestní dopis běloruskému prezidentovi, večer pak plánují promítání dokumentárních filmů o perzekuci opozice v Bělorusku.

Na demonstraci před běloruskou ambasádou se podpisovaly dopisy pro běloruské aktivisty, kteří dnes mají soud
Na demonstraci před běloruskou ambasádou se podpisovaly dopisy pro běloruské aktivisty, kteří dnes mají soud | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

V dnešním procesu jsou stíháni studenti a aktivisté Mladé Fronty Nasta Palažanková, Aleks Korban, Zmicer Chvedaruk a Barys Harecký. Nejmladší z nich, Nastě Palažankové, je teprve šestnáct let. Lukašenkův režim je viní za činnost v "neregistrované organizaci", což je podle běloruských zákonů trestným činem.

Registraci může udělit jen stát, který toho často zneužívá právě k zavírání zástupců opozice. Mladá Fronta, která organizovala například protesty po prezidentských volbách v roce 2006, žádala o registraci již čtyřikrát. Vždy však byla odmítnuta.

Lídr běloruských studentů: na rok a půl ve vězení

Přesto i nadále tiskne vlastní noviny, provozuje webové stránky a pořádá demonstrace.

V poslední době už je to druhý velký proces s jejími členy. První se odehrál na podzim 2006, kdy byl k jednomu a půl roku vězení odsouzen její předseda Zmicer Daškevič.

Dnešní proces rozsudkem ještě neskončil, verdikt se očekává až ve čtvrtek.

 

Více o dnešním soudu si přečtěte v ROZHOVORU s Aljaksejem Januševským:

Přes Rusko, Ukrajinu a Polsko uprchl devatenáctiletý Aljaksej Januševski na konci dubna z Běloruska do České republiky. Nyní už má v Česku politický azyl. Kdyby zůstal doma, čekal by ho dnes soud s vyhlídkou na dva roky ve vězení.

V devatenácti letech má za sebou Aljaksej Januševski desítky zadržení a několik soudů. Je politicky aktivní a žije v Bělorusku.
V devatenácti letech má za sebou Aljaksej Januševski desítky zadržení a několik soudů. Je politicky aktivní a žije v Bělorusku. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Za co vám v Bělorusku hrozil soud?
Měl jsem jít k soudu za činnost v neregistrované organizaci, což je podle nového trestního zákoníku v Bělorusku zakázané. O registraci jsme přitom v Mladé Frontě žádali už čtyřikrát, vždy ale byla pod nejrůznějšími malichernými záminkami odmítnuta. Registraci dnes v Bělorusku můžou prakticky dostat jen provládní organizace.

Kdy jste se rozhodl, že uprchnete a proč jste se rozhodl zrovna pro Česko?
Nejdříve jsem byl v procesu veden jako svědek, pak mně převedli do statutu podezřelého a nakonec jsem skončil jako obviněný. Takže mi začalo být jasné, že se co nevidět dostanu do vězení. Odjel jsem z Běloruska 24. dubna, musel jsem přes Rusko, protože na této hranici nás běloruská KGB tolik nesleduje. Z Ruska jsem pak jel přes Ukrajinu a Polsko až do Česka, kde už od začátku 90. let žije můj otec. Takže to jen ten hlavní důvod, proč Česko.

Co chcete v Praze dělat?
Samozřejmě dál pokračovat v opoziční práci, kterou jsem dělal v Bělorusku. Odsud to půjde lépe než z vězení, do kterého bych se doma dostal. A doufám taky, že budu moct pomáhat i přátelům, kteří se z Běloruska včas nedostali.

Kdo je vlastně v procesu souzen? Kolik je Vašim kolegům let a co dělají?
Většinou je nám všem kolem dvaceti. Barys Harecký je tiskovým mluvčím Mladé Fronty, v současnosti studuje dálkově Bialostockou univerzitu v Polsku, protože z běloruských vysokých škol byl vyloučen. Další je Nasta Palažanková, které je teprve 16 let, studuje ještě střední školu. V Mladé Frontě má na starosti kontakt mezi centrální a regionálními organizacemi. Třetí kolega je Zmicer Chvedaruk, který organizuje pouliční protesty, z běloruských škol byl také vyloučen. Zajímavost je, že byl reprezentatem běloruského fotbalového týmu juniorů. Z politických důvodů z něj ale byl také vyloučen. Poslední je Aleks Korban, který je předsedou minské organizace.

Transparenty před běloruskou ambasádou
Transparenty před běloruskou ambasádou | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Byla tohle Vaše první zkušenost s běloruskou justicí a policií?
To rozhodně ne. Je to pro nás, kdo jsme v opozici, spíše denní chléb. Svoje zadržení můžu počítat na desítky. Často když jsem chodil na nějaké opoziční akce, tak mně běloruská tajná policie KGB sebrala hned před domem. Soud to také nebyl první. V březnu 2006 jsem byl například stíhaný za psaní politických graffiti. Podle soudu to bylo "zlobné chuligánství provedené se zvláštním cynismem", za které mi udělil podmínku.

Můžete se do Běloruska ještě někdy vrátit?
Do Bělorusku se teď vrátit nemůžu, protože mi tam hrozí vězení. Zvlášť poté, co jsem dostal v Česku azyl. Musím proto čekat, až Lukašenkův režim padne.

 

Právě se děje

Další zprávy