reklama
 
 

V Afghánistánu zemřel třetí Čech, další bojuje o život

1. 5. 2008 14:00
Celkem bylo při útoku zasaženo pět vojáků

Praha - V den, kdy poslanci schválili vyslání stovky českých vojáků do Afghánistánu, tam zemřel další český voják.

Podle informací Generálního štábu Armády České republiky ve středu odpoledne afghánského času auto s příslušníky rekonstrukčního týmu najelo na výbušninu. Vojáci se vraceli z plnění operačního úkolu 23 km jihovýchodně od základny PRT SHANK v Afghánistánu v provincii Logar.

Sněmovna rozhodla:
Čeští vojáci odjedou do Afghánistánu. Poslanci jsou pro

Při výbuchu bylo zraněno celkem pět vojáků: dva utrpěli těžká, dva středně těžká zranění, jeden byl zraněn lehce. Vojákům byla na místě poskytnuta první pomoc a následně byli vrtulníkem transportováni do vojenské nemocnice v Bagramu.

Blogeři o Afghánistánu

Blogeři o Afghánistánu

Po převozu jeden z nich, osmadvacetiletý rotný R.V., svým zraněním podlehl. Tři další vojáci jsou mimo ohrožení života, čtvrtý byl po mnohačetných poraněních operován a leží na jednotce intenzivní péče v americké vojenské nemocnici v Bagrámu, uvedl server České noviny.

Podle nejnovějších informací se jeho stav zhoršil. Musel být znovu dvakrát operován a bojuje o život na jednotce intenzivní péče v Bagrámu.

"Voják utrpěl mnohočetná poranění a musel se dopoledne podrobit operaci. Nyní leží na jednotce intenzivní péče americké vojenské nemocnice," potvrdila stav mluvčí generálního štábu Jana Růžičková.

Rodiny vojáků už o neštěstí byly vyrozuměny. Za dobu působení českých vojáků v Afghánistánu je to už třetí oběť.

Ostatky zemřelého vojáka a ranění vojáci budou v nejbližším možném termínu převezeni do České republiky, napsal v tiskovém sdělení náčelník generálního štábu Vlastimil Picek.

Vyznamenán in memoriam

Rekonstrukční tým se na východě Afghánistánu podílí na opravách zdravotnických zařízení, škol, nebo zavlažovacích zařízení. V provincii Logar působí od poloviny března. Tvoří ho pět civilních odborníků a na 200 vojáků.

Přečtěte si reportáž:
Češi na východě Afghánistánu staví novou kliniku

Před rokem zahynul voják, jehož vůz smetl sesuv půdy ze srázu. V polovině března letošního roku zemřel na jihu Afghánistánu při útoku sebevraha člen speciální jednotky vojenské policie SOG. Při stejném incidentu byli zraněni ještě dva další čeští příslušníci vojenské policie.

Čtěte podrobnosti: Parkanová povýší in memoriam vojáka z Afghánistánu

autor: redakce DOM | 1. 5. 2008 14:00

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama