V Afghánistánu zemřel třetí Čech, další bojuje o život

redakce DOM
1. 5. 2008 14:00
Celkem bylo při útoku zasaženo pět vojáků
Čeští vojáci v Afghánistánu - ilustrační foto
Čeští vojáci v Afghánistánu - ilustrační foto | Foto: Armáda ČR

Praha - V den, kdy poslanci schválili vyslání stovky českých vojáků do Afghánistánu, tam zemřel další český voják.

Podle informací Generálního štábu Armády České republiky ve středu odpoledne afghánského času auto s příslušníky rekonstrukčního týmu najelo na výbušninu. Vojáci se vraceli z plnění operačního úkolu 23 km jihovýchodně od základny PRT SHANK v Afghánistánu v provincii Logar.

Václav Bartoš si uklízí pas a nastupuje do airbusu. Není opravdovým válečníkem, v Afgánistánu bude českým vojákům vařit.
Václav Bartoš si uklízí pas a nastupuje do airbusu. Není opravdovým válečníkem, v Afgánistánu bude českým vojákům vařit. | Foto: Ondřej Besperát
Sněmovna rozhodla:
Čeští vojáci odjedou do Afghánistánu. Poslanci jsou pro

Při výbuchu bylo zraněno celkem pět vojáků: dva utrpěli těžká, dva středně těžká zranění, jeden byl zraněn lehce. Vojákům byla na místě poskytnuta první pomoc a následně byli vrtulníkem transportováni do vojenské nemocnice v Bagramu.

Blogeři o Afghánistánu

Blog, Lubomír Zaorálek

Po převozu jeden z nich, osmadvacetiletý rotný R.V., svým zraněním podlehl. Tři další vojáci jsou mimo ohrožení života, čtvrtý byl po mnohačetných poraněních operován a leží na jednotce intenzivní péče v americké vojenské nemocnici v Bagrámu, uvedl server České noviny.

Podle nejnovějších informací se jeho stav zhoršil. Musel být znovu dvakrát operován a bojuje o život na jednotce intenzivní péče v Bagrámu.

"Voják utrpěl mnohočetná poranění a musel se dopoledne podrobit operaci. Nyní leží na jednotce intenzivní péče americké vojenské nemocnice," potvrdila stav mluvčí generálního štábu Jana Růžičková.

Rodiny vojáků už o neštěstí byly vyrozuměny. Za dobu působení českých vojáků v Afghánistánu je to už třetí oběť.

Ostatky zemřelého vojáka a ranění vojáci budou v nejbližším možném termínu převezeni do České republiky, napsal v tiskovém sdělení náčelník generálního štábu Vlastimil Picek.

Vyznamenán in memoriam

Rekonstrukční tým se na východě Afghánistánu podílí na opravách zdravotnických zařízení, škol, nebo zavlažovacích zařízení. V provincii Logar působí od poloviny března. Tvoří ho pět civilních odborníků a na 200 vojáků.

Vedoucí civilní části provinčního rekonstrukčního týmu v Lógaru Václav Pecha mluví před stařešiny v Pole alam.
Vedoucí civilní části provinčního rekonstrukčního týmu v Lógaru Václav Pecha mluví před stařešiny v Pole alam. | Foto: Zdeněk Harmeník
Přečtěte si reportáž:
Češi na východě Afghánistánu staví novou kliniku

Před rokem zahynul voják, jehož vůz smetl sesuv půdy ze srázu. V polovině března letošního roku zemřel na jihu Afghánistánu při útoku sebevraha člen speciální jednotky vojenské policie SOG. Při stejném incidentu byli zraněni ještě dva další čeští příslušníci vojenské policie.

Čtěte podrobnosti: Parkanová povýší in memoriam vojáka z Afghánistánu

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy