Velmi mne to překvapilo, reaguje Halík. Možný papežův nástupce ho citoval ve Vatikánu

Na summitu o ochraně mladistvých a nezletilých v církvi, který proběhl minulý týden ve Vatikánu na popud papeže, citoval jeden z kardinálů obsáhle slova českého kněze a teologa Tomáše Halíka. Ve svém projevu apeloval na to, abychom nezavírali oči před problémy tohoto světa, ale stavěli se jim čelem. Na summitu, který nemá v katolické církvi obdoby, Česko zastupoval kardinál Dominik Duka, který naopak Halíka za některá vyjádření kritizuje.
Možný papežův nástupce citoval Halíka ve Vatikánu | Video: Catholic Sat

"Nás svět je plný ran. Kdo zavírá oči před ranami tohoto světa, nemá právo vyznat: můj Pán, můj Bůh," to jsou slova z knihy Dotkni se ran Tomáše Halíka, která, mimo jiné, citoval ve čtvrtek na vatikánském summitu filipínský kardinál Luis Antonio Tagle.

Na setkání nejvyšších představitelů církve tak alespoň zprostředkovaně zazněla slova českého teologa, a to dokonce při kardinálově zahajovacím projevu k celému shromáždění. Hovořil hned po úvodním slově papeže Františka. Filipínský duchovní je v římskokatolické církvi uznávanou autoritou a hovoří se o něm právě jako o možném nástupci papeže.

"Velmi mne překvapilo a potěšilo, že mne kardinál Tagle, který je všeobecně považován za toho, kterého si papež František přeje za svého nástupce - a tak si mnozí vykládají i to, že právě jemu svěřil zahajovací projev na tak důležitém setkání předsedů biskupských konferencí z celého světa - při tomto projevu obsáhle citoval," řekl Aktuálně.cz Tomáš Halík.

Kardinál Tagle ve svém projevu hovořil nejprve o církvi jako Kristově těle, hluboce zraněném sexuálními skandály jejích členů a pastýřů, kteří se provinili tím, že nedokázali odpovídajícím způsobem zareagovat. Poté hovořil o novozákonní perikopě z Janova evangelia, v níž zmrtvýchvstalý Ježíš přichází za učedníky, kteří mu nevěří, a vyzývá jednoho z nich, aby se dotkl jeho ran.

Kardinál na základě Halíkových slov přirovnává Ježíšovy rány k ranám dnešního světa a církve. "Nemám právo vyznávat Boha, dokud neberu vážně problémy svých bližních. Víra, která chce zavírat oči před lidským utrpením, je pouze iluzí," píše Halík ve své knize s podtitulem Spiritualita nelhostejnosti, kterou vydal již v roce 2008. I tato slova na setkání zazněla.

Uznávaný kardinál ale nepoužil Halíkova slova poprvé, z jeho knih citoval v minulosti již několikrát. Například v roce 2016 na konferenci Social Mission v Singapuru. "Když jsem poprvé četl tyto řádky Tomáše Halíka, který získal Templetonovu cenu, strávil jsem několik bezesných nocí. Opravdu. Je mé povolání víry skutečné? ptal jsem se," řekl tehdy poté, co citoval podobnou pasáž jako ve Vatikánu.

"Ježíšovy rány připomínají, že mnoho ran bylo způsobeno slepou ambicí, legalismem a zneužitím moci, která odsoudila nevinné ke smrti zločinců," řekl kardinál a apeloval na to, že ani církve nesmí zavírat oči před zneužíváním nezletilých a přiznat chybu. "Každý z nás musí převzít osobní zodpovědnost za uzdravení těchto ran," dodal. Duchovní se ve chvíli, kdy mluvil o obětech, kterým bylo ze strany církve ublíženo, dokonce neubránil slzám.

Čtyřdenního zasedání, které nemá v katolické církvi obdoby, se účastnilo 190 představitelů církve ze všech kontinentů. České katolíky na summitu zastupoval kardinál Dominik Duka, který má s některými Halíkovými názory dlouhodobě problém a nedávno mu dokonce udělil napomenutí. O tom, že ve Vatikánu zazněla jeho slova, však informoval na Twitteru, kde na Tagleho projev poukázal a dokonce jeho plné znění zveřejnil na svých webových stránkách. 

Mezi účastníky jsou i lidé, kteří zveřejnili své, většinou mnoho let staré, traumatizující zkušenosti a hodlají přesvědčit Vatikán, aby mimo jiné zajistil potrestání viníků i duchovních, kteří jejich počínání kryli. Několik z nich v úvodu konference vystoupilo se svými příběhy. Papež během prvního dne summitu předal kněžím dokument s jednadvaceti body, které popisují, jak postupovat, aby byla pomoc obětem zneužívání co nejefektivnější, uvedlo Radio Vaticana.

Halík předal otevřený dopis papežovi

Tomáš Halík, který se summitu neúčastnil, tento týden společně s vídeňským teologem Paulem Zulehnerem předal papeži Františkovi otevřený dopis, v němž jemu a jeho reformnímu úsilí vyjádřilo podporu 75 tisíc signatářů z celého světa. Představil mu také mezinárodní výzkumný projekt "Víra a přesvědčení nevěřících", do nějž zapojil tisíce významných světových teologů.

"Ve Vatikánu se mám také setkat k poradám s celou řadou papežových blízkých poradců a spolupracovníků. Zdá se, že odhalení skandálů napomohlo odhodlání papeže k dalším významným reformám a tyto reformy vyžadují zázemí odborníků jak z řad teologů, tak sociálních věd," dodal Halík.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Letecké a pozemní jednotky Izraele útočí v Pásmu Gazy, uvedla izraelská armáda

Letecké a pozemní jednotky Izraele útočí v Pásmu Gazy. Ve čtvrtek před půlnocí SELČ o tom bez dalších podrobností informoval twitterový účet Izraelských obranných sil (IDF).

Agentura Reuters nicméně následně uvedla, že se zřejmě nejedná o pozemní invazi, ale pouze o dělostřelecký útok z izraelského území a další vlnu leteckých úderů. Odvolává se přitom na izraelské vojenské zpravodaje obeznámené se situací.

Také obyvatelé severní části Gazy poblíž izraelských hranic podle Reuters hlásí dělostřeleckou palbu, ale žádné pozemní jednotky nevidí.

Deník The New York Times naopak napsal, že mluvčí izraelské armády podplukovník Jonathan Conricus potvrdil, že "v Gaze útočí pozemní jednotky společně s leteckými silami".

Média už během čtvrtku informovala, že Izrael podél hranice s Pásmem Gazy soustředí pozemní jednotky a tanky a je možné, že se chystá na pozemní operaci.

Zdroj: Zahraničí
před 7 hodinami

Na sever Izraele dopadly tři rakety z Libanonu, nikdo nebyl zraněn

Na sever Izraele byly ve čtvrtek vypálené tři rakety z Libanonu, nikdo nebyl zraněn. Podle izraelské armády rakety dopadly do neobydlené oblasti na pobřeží, informoval zpravodajský server The Times of Israel.

Jelikož rakety z jihu Libanonu směřovaly do neobydlené oblasti, nespustily se varovné sirény a ani protivzdušný obranný systém. Izraelská armáda jako obvykle nekomentovala, kdo podle ní za útokem z Libanonu stojí. Libanonská televizní stanice MTV citovala zdroj z libanonské armády, podle něhož rakety vystřelila zřejmě palestinská skupina, nikoli libanonské radikální hnutí Hizballáh, podporované Íránem, úhlavním nepřítelem Izraele.

Zdroj: ČTK
Další zprávy