Duka: Halík opakovaně napadá moje stanoviska, proto dostal napomenutí

Martina Heroldová Martina Heroldová
20. 12. 2018 15:25
Napomenutí, které udělil kardinál Dominik Duka katolickému duchovnímu a profesoru filosofie Tomáši Halíkovi, nesouvisí podle vyjádření Pražského arcibiskupství s debatou o Istanbulské úmluvě. Arcibiskupství to napsalo v prohlášení, které vydalo na svém webu. Podle něj je hlavním důvodem důtky to, že Halík "ve svých mediálních vystoupeních napadá stanoviska vydaná k různým aspektům veřejného života jeho biskupem".
Dominik Duka.
Dominik Duka. | Foto: DVTV

Spor Halíka a Duky se vyostřil především při diskusích o genderu a Istanbulské úmluvě 16. listopadu na posledním Kněžském dnu (o němž jsme psali zde), kde Halík kritizoval interpretaci úmluvy Petra Piťhy, kterou kněz prezentoval při kázání ve svatovítské katedrále o svátku svatého Václava. Duka, který se Piťhových postojů již dříve zastal, Halíkovu řeč přerušil a odebral mu slovo.

Arcibiskupství však popírá, že by důtka nějak souvisela s diskusí obou duchovních v rámci debaty o genderu či s Kněžským dnem jako takovým. "Napomenutí je datováno 12. listopadu 2018. Je třeba jej chápat v širších souvislostech, nejen v otázce takzvané Istanbulské úmluvy a debaty o ní. Toto napomenutí se netýká žádné diskuse na Kněžském dnu, jak je vidět z jeho datace," uvedlo na webu.

Zároveň zdůrazňuje, že se na důtce shodli všichni členové biskupské konference, ne pouze kardinál Duka, přestože důvodem byla právě Halíkova soustavná kritika arcibiskupových veřejných prohlášení.

Text napomenutí zatím arcibiskupství nezveřejnilo, neučinil tak ani Halík, který však Aktuálně.cz poskytl k celému sporu písemné prohlášení. "Vždycky jsem chápal různost našich společensko-politických stanovisek s Dominikem Dukou za příležitost, aby církev jako taková oslovila širší názorové spektrum společnosti," napsal.

"Po reakcích pana kardinála kolem posledního Kněžského dnu, o nichž jste patrně informováni, vidím, že naše pohledy na kulturu dialogu v církvi a výzvu papeže Františka, abychom se vyjadřovali svobodně a otevřeně, jsou odlišné," uvedl. Stojí si však za tím, že Piťhova dezinterpretace Istanbulské úmluvy při svátku svatého Václava byla krajně nevhodná.

"Považoval jsem za svou povinnost ukázat i veřejně, že takové proslovy, démonizující názorové oponenty a přičítající jim zločinné úmysly, včetně ‚zakládání vyhlazovacích koncentračních táborů‘, vyvolávající paniku místo naděje a předem diskreditující svou úrovní církev pro potřebnou seriózní debatu o vážných otázkách kolem sociologických teorií genderu, nejsou jediným hlasem v církvi," vysvětlil Halík.

Podle informací Aktuálně.cz Duka napomenul také teologa a kněze Tomáše Petráčka. Důvodem byl jeho listopadový rozhovor v Hospodářských novinách, v němž Petráček kritizoval Piťhovo kázání a kriticky se vymezil i vůči prohlášení českých biskupů proti Istanbulské úmluvě. 

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 minutami

Vláda o měsíc prodloužila termín pro podání daňového přiznání

Vláda o měsíc prodloužila termín pro podání daňového přiznání. V papírové podobě ho bude možné podat do 3. května, v elektronické verzi pak až do 1. června. Na Twitteru to uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Lhůtu pro podání přiznání k dani z příjmu stát prodlužoval kvůli koronavirové krizi už loni. 

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Vláda prodloužila nulovou sazbu DPH na respirátory o dva měsíce

Vláda prodloužila zrušení daně z přidané hodnoty (DPH) na respirátory kategorie FFP2 a vyšší. Nulová sazba bude platit další dva měsíce až do 3. června. Na Twitteru to uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Dočasné zrušení 21procentní daně vláda zavedla na začátku února a původně měla platit dva měsíce. Chtěla tím podpořit snížení cen respirátorů při jejich povinném zavádění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy