Duka: Halík opakovaně napadá moje stanoviska, proto dostal napomenutí

Martina Heroldová Martina Heroldová
20. 12. 2018 15:25
Napomenutí, které udělil kardinál Dominik Duka katolickému duchovnímu a profesoru filosofie Tomáši Halíkovi, nesouvisí podle vyjádření Pražského arcibiskupství s debatou o Istanbulské úmluvě. Arcibiskupství to napsalo v prohlášení, které vydalo na svém webu. Podle něj je hlavním důvodem důtky to, že Halík "ve svých mediálních vystoupeních napadá stanoviska vydaná k různým aspektům veřejného života jeho biskupem".
Dominik Duka.
Dominik Duka. | Foto: DVTV

Spor Halíka a Duky se vyostřil především při diskusích o genderu a Istanbulské úmluvě 16. listopadu na posledním Kněžském dnu (o němž jsme psali zde), kde Halík kritizoval interpretaci úmluvy Petra Piťhy, kterou kněz prezentoval při kázání ve svatovítské katedrále o svátku svatého Václava. Duka, který se Piťhových postojů již dříve zastal, Halíkovu řeč přerušil a odebral mu slovo.

Arcibiskupství však popírá, že by důtka nějak souvisela s diskusí obou duchovních v rámci debaty o genderu či s Kněžským dnem jako takovým. "Napomenutí je datováno 12. listopadu 2018. Je třeba jej chápat v širších souvislostech, nejen v otázce takzvané Istanbulské úmluvy a debaty o ní. Toto napomenutí se netýká žádné diskuse na Kněžském dnu, jak je vidět z jeho datace," uvedlo na webu.

Zároveň zdůrazňuje, že se na důtce shodli všichni členové biskupské konference, ne pouze kardinál Duka, přestože důvodem byla právě Halíkova soustavná kritika arcibiskupových veřejných prohlášení.

Text napomenutí zatím arcibiskupství nezveřejnilo, neučinil tak ani Halík, který však Aktuálně.cz poskytl k celému sporu písemné prohlášení. "Vždycky jsem chápal různost našich společensko-politických stanovisek s Dominikem Dukou za příležitost, aby církev jako taková oslovila širší názorové spektrum společnosti," napsal.

"Po reakcích pana kardinála kolem posledního Kněžského dnu, o nichž jste patrně informováni, vidím, že naše pohledy na kulturu dialogu v církvi a výzvu papeže Františka, abychom se vyjadřovali svobodně a otevřeně, jsou odlišné," uvedl. Stojí si však za tím, že Piťhova dezinterpretace Istanbulské úmluvy při svátku svatého Václava byla krajně nevhodná.

"Považoval jsem za svou povinnost ukázat i veřejně, že takové proslovy, démonizující názorové oponenty a přičítající jim zločinné úmysly, včetně ‚zakládání vyhlazovacích koncentračních táborů‘, vyvolávající paniku místo naděje a předem diskreditující svou úrovní církev pro potřebnou seriózní debatu o vážných otázkách kolem sociologických teorií genderu, nejsou jediným hlasem v církvi," vysvětlil Halík.

Podle informací Aktuálně.cz Duka napomenul také teologa a kněze Tomáše Petráčka. Důvodem byl jeho listopadový rozhovor v Hospodářských novinách, v němž Petráček kritizoval Piťhovo kázání a kriticky se vymezil i vůči prohlášení českých biskupů proti Istanbulské úmluvě. 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Saúdská Arábie povolí účast na pouti do Mekky jen 60 000 místních obyvatel

Saúdská Arábie letos povolí účast na tradiční velké náboženské pouti do Mekky jen 60 000 místních obyvatel očkovaným proti covidu-19. Země to oznámila prostřednictvím státní tiskové agentury SPA. Tradiční muslimský rituál nazývaný arabsky hadždž začne v polovině července.

"Těm, kteří budou chtít vykonat hadždž, musí být 18 až 65 let, nesmí trpět chronickou nemocí a musí být očkovaní," upřesnilo ministerstvo, které má v Saúdské Arábii organizaci náboženské pouti na starosti.

Už loňské pouti hadždž, jež je jedním z pěti pilířů islámu a má ji vykonat aspoň jednou za život každý věřící, jemuž to zdraví dovolí, se kvůli koronaviru mohlo zúčastnit jen 10 000 lidí, kteří v zemi žijí. Dvě třetiny tvořili místní usedlíci z řad 160 různých národností, zbytek byli zaměstnanci bezpečnostních složek a lékařský personál. Ještě v roce 2019 se na pouť vydalo 2,5 milionu věřících.

Zdroj: ČTK
Další zprávy