Halík: Z arcibiskupství unikly důvěrné informace, hledáním viníka nebudu ztrácet čas

Domácí Domácí
24. 1. 2019 15:49
Pachatel úniku důvěrných informací udělal chybu, že do bulváru pustil opravenou verzi, komentuje pro Lidové noviny profesor a kněz Tomáš Halík zveřejnění dopisu, v němž mu kardinál Dominik Duka udělil napomenutí. Revidovaný text podle něj mohl vynést jen člověk z Dukova okolí, záměrem přitom bylo "nonkonformního" kněze poškodit. Pátrat po osobě, jež psaní vynesla, však Halík nehodlá a vyzývá k ukončení sporu - v době, kdy církev "atakují" komunisté, totiž nechce otevírat druhou frontu ve vlastních řadách.
Tomáš Halík.
Tomáš Halík. | Foto: DVTV

"Bulvární Parlamentní listy se pochlubily plným zněním kardinálova přípisu - ovšem v té verzi, kterou jsem ani já sám nedostal; byla v ní totiž už opravena původně zmatená citace kanonického práva, na kterou jsem kardinála upozornil," vysvětluje Halík v Lidových novinách, proč je přesvědčen, že text napomenutí musel vynést někdo z Dukova okolí.

"Netřeba být Poirotem, aby člověku došlo, že by se k (opravené verzi) někdo mimo arcibiskupství samé těžko mohl dostat," píše dále Halík, ale hned dodává, že pátráním po viníkovi nebude ztrácet čas. "Předpokládám, že nový arcibiskup si brzy přivede s sebou zcela jiné spolupracovníky."

Právě některý spolupracovník Duky - nebo kardinál sám - se však podle Halíka snaží rozdmýchat spor pomocí úniků a zkreslování informací. "Při bližším pohledu je patrné, že rozdíl mezi mnou a panem kardinálem není tak propastný, jak si to přeje bulvár: já nejsem bezvýhradný ‚vítač‘ uprchlíků a monsignore Duka zas není Okamura," upozorňuje kněz.

"Neotvírejme druhou frontu"

Halík v komentáři zároveň nabádá k ukončení sporu - nebo aspoň jeho veřejného probírání - kvůli debatě spojené se zákonem o zdanění církevních restitucí. "Rád bych touto krátkou sumarizací definitivně ukončil tuto veřejnost už jistě nudící sérii reportáží z českého katolického kolbiště a snad tím přispěl k obnově pokoje. Je-li dnes církev v České republice atakována soudruhem Grebeníčkem a jemu podobnými, neměla by asi nepopulárním napomínáním otevírat ‚druhou frontu‘ ve svých řadách," předsevzal si.

A také poznamenal, že proti napomenutí se nehodlá odvolávat. Ostatně přineslo mu prý víc dobrého než zlého - vlnu solidárních vzkazů, zvýšený prodej jeho knih a otevřenou cestu do všech médií.

Odvrácenou stranou je ovšem pro kněze pocit křivdy. "Asi není těžké si představit, co při takovém ‚napomenutí‘ jde hlavou člověku, který se pro českou katolickou církev nasazoval za totality v kruhu kolem kardinála (Františka) Tomáška, za poslední čtvrtstoletí do ní přivedl jistě více konvertitů než kterýkoliv jiný kněz v této zemi a dnes za 13 509 korun čistého měsíčního kněžského platu řídí jednu z nejživějších farností v Praze," dodává Halík.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Silný vítr zastavil horní úsek kabinové lanovky na Sněžku

Silný vítr dnes kolem poledne zastavil horní úsek kabinové lanovky z Pece pod Sněžkou na Sněžku. Spodní úsek lanovky z Pece na Růžovou horu zůstal v provozu. Lanovka na Sněžku může jezdit do rychlosti větru 60 kilometrů v hodině, uvedli vlekaři na webu lanovky. Z Růžové hory se turisté mohou na Sněžku vydat pěšky, trasa měří 2,5 kilometru. V provozu je lanovka denně od 08:00 do 19:00. Provoz ostatních lanovek v Krkonoších vítr neomezil.

Lanovka na Sněžku se rozjela do letní sezony ve středu 12. května, a to po více než třech měsících odstávky dané epidemickými restrikcemi. Následně se ve východních Krkonoších do letní sezony rozjely také lanovky ze Špindlerova Mlýna na Medvědín a na Pláně, z Janských Lázní na Černou horu, z Velké Úpy na Portášky a z Herlíkovic na Žalý.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 25 minutami

Kajakářka Galušková byla na Světovém poháru ve vodním slalomu v Praze devátá

Kajakářka Antonie Galušková obsadila na Světovém poháru ve vodním slalomu v Praze deváté místo. Jediná česká reprezentantka ve finálové desítce si připsala dotyky na třech brankách a zaostala 15 sekund za vítěznou Polkou Klaudií Zwolinskou.

Dvacetiletá Galušková ve svém prvním finále SP v kariéře zopakovala umístění ze semifinálové jízdy. Ve finále chyběla olympionička Kateřina Minařík Kudějová, jež v semifinále nadvakrát projížděla osmnáctou branku a skončila šestnáctá. Debutantka v seniorské reprezentaci Lucie Nesnídalová obsadila 23. příčku.

Zwolinská v Troji vyhrála už semifinále a nejlepší byla i v rozhodující jízdě. O necelé dvě sekundy za sebou nechala krajanku Natalii Pacierpnikovou, jež stejně jako ona předvedla čistou jízdu. Třetí skončila s odstupem 2,24 Australanka Jessica Foxová, která si připsala čtyři trestné sekundy.

Následuje finále kajakářů, do něhož postoupili z prvních dvou míst Jiří Prskavec s Vítem Přindišem a z devátého Vavřinec Hradilek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy