Halík: Z arcibiskupství unikly důvěrné informace, hledáním viníka nebudu ztrácet čas

Domácí Domácí
24. 1. 2019 15:49
Pachatel úniku důvěrných informací udělal chybu, že do bulváru pustil opravenou verzi, komentuje pro Lidové noviny profesor a kněz Tomáš Halík zveřejnění dopisu, v němž mu kardinál Dominik Duka udělil napomenutí. Revidovaný text podle něj mohl vynést jen člověk z Dukova okolí, záměrem přitom bylo "nonkonformního" kněze poškodit. Pátrat po osobě, jež psaní vynesla, však Halík nehodlá a vyzývá k ukončení sporu - v době, kdy církev "atakují" komunisté, totiž nechce otevírat druhou frontu ve vlastních řadách.
Tomáš Halík.
Tomáš Halík. | Foto: DVTV

"Bulvární Parlamentní listy se pochlubily plným zněním kardinálova přípisu - ovšem v té verzi, kterou jsem ani já sám nedostal; byla v ní totiž už opravena původně zmatená citace kanonického práva, na kterou jsem kardinála upozornil," vysvětluje Halík v Lidových novinách, proč je přesvědčen, že text napomenutí musel vynést někdo z Dukova okolí.

"Netřeba být Poirotem, aby člověku došlo, že by se k (opravené verzi) někdo mimo arcibiskupství samé těžko mohl dostat," píše dále Halík, ale hned dodává, že pátráním po viníkovi nebude ztrácet čas. "Předpokládám, že nový arcibiskup si brzy přivede s sebou zcela jiné spolupracovníky."

Právě některý spolupracovník Duky - nebo kardinál sám - se však podle Halíka snaží rozdmýchat spor pomocí úniků a zkreslování informací. "Při bližším pohledu je patrné, že rozdíl mezi mnou a panem kardinálem není tak propastný, jak si to přeje bulvár: já nejsem bezvýhradný ‚vítač‘ uprchlíků a monsignore Duka zas není Okamura," upozorňuje kněz.

"Neotvírejme druhou frontu"

Halík v komentáři zároveň nabádá k ukončení sporu - nebo aspoň jeho veřejného probírání - kvůli debatě spojené se zákonem o zdanění církevních restitucí. "Rád bych touto krátkou sumarizací definitivně ukončil tuto veřejnost už jistě nudící sérii reportáží z českého katolického kolbiště a snad tím přispěl k obnově pokoje. Je-li dnes církev v České republice atakována soudruhem Grebeníčkem a jemu podobnými, neměla by asi nepopulárním napomínáním otevírat ‚druhou frontu‘ ve svých řadách," předsevzal si.

A také poznamenal, že proti napomenutí se nehodlá odvolávat. Ostatně přineslo mu prý víc dobrého než zlého - vlnu solidárních vzkazů, zvýšený prodej jeho knih a otevřenou cestu do všech médií.

Odvrácenou stranou je ovšem pro kněze pocit křivdy. "Asi není těžké si představit, co při takovém ‚napomenutí‘ jde hlavou člověku, který se pro českou katolickou církev nasazoval za totality v kruhu kolem kardinála (Františka) Tomáška, za poslední čtvrtstoletí do ní přivedl jistě více konvertitů než kterýkoliv jiný kněz v této zemi a dnes za 13 509 korun čistého měsíčního kněžského platu řídí jednu z nejživějších farností v Praze," dodává Halík.

 

Právě se děje

Další zprávy