Praha - Na pražském Václavském náměstí v úterý protestovaly tisíce lidí proti připravované vládě Andreje Babiše (ANO) s podporou komunistů. Demonstranti zaplnili horní polovinu náměstí od sochy svatého Václava až k tramvajovým kolejím.
Na pódiu pronesli proslov nejen politici a umělci, ale i historici, lékař či kněz. Akce nazvaná Jednou provždy trvala tři hodiny, uspořádala ji iniciativa Milion chvilek pro demokracii. Protestní shromáždění se konala i v dalších městech. "Protest je proti svévolnému chování Babiše, (prezidenta Miloše) Zemana a komunistů," řekl na úvod jeden z řečníků.
Lidé si přinesli vlajky České republiky i Evropské unie a řada z nich transparenty proti Babišovi, na kterých měli nápisy "Už nás nebabíš", "Babiš musí před soudem stát, jinak nemáme právní stát" nebo "Pryč s tyrany a zrádci". Na dalších transparentech měli lidé fotografie s oběťmi komunistického režimu, mezi kterými byla třeba podobenka komunisty umučeného kněze Josefa Toufara.
Lidé zaplnili prostor pod sochou svatého Václava, kde stálo pódium, až po křížení Václavského náměstí s Jindřišskou a Vodičkovou ulicí. Horní část náměstí policisté pro auta uzavřeli. Počet účastníků nechtěli komentovat.
Na pódiu se vystřídalo několik opozičních politiků. Mezi nimi byli například Miroslava Němcová (ODS), Jiří Dienstbier (ČSSD), Vít Rakušan (STAN) a Mikuláš Ferjenčík (Piráti), který mluvil o rozdělování "trafik" mezi členy ANO.
Na náměstí přišla i bývalá poslankyně Kristýna Zelienková, která v minulosti z ANO na protest vystoupila. "ANO jde jen o plnění pokladny Agrofertu," řekla. Následně vyzvala další demokraticky smýšlející členy ANO, aby z hnutí také vystoupili. K lidem promluvili i neúspěšní kandidáti na prezidenta Marek Hilšer a Pavel Fischer.
"Hodnotím to jako mítink politiků, kteří neuspěli ve volbách a v prezidentské volbě," reagoval na demonstraci pro server iDNES.cz Babiš.
"Společnost je nemocná"
S proslovem přišel historik Petr Blažek či psychiatr Petr Pöthe. "Místo toho, abychom mluvili o tom, kdo je nemocný a kde sídlí, měli bychom mluvit, že společnost je nemocná," řekl Pöthe.
Demonstrantům zazpívali písničkáři Jiří Dědeček a Václav Koubek, který lidi vyzval, aby neskrývali svou hrdost a důstojnost. Promluvila i herečka Barbora Hrzánová a moderátorka Ester Janečková. Mezi posledními vystoupil kněz Marek Orko Vácha.
"Svoboda není nikdy a nikde vybojovaná jednou provždy. Je třeba se o ni starat. Tam, kde se zhroutí morálka, zhroutí se ekonomie. Stát nelze řídit jako firmu a peníze nelze dát na první místo," řekl. Na závěr zazpívala Dagmar Pecková státní hymnu.
Stovky demonstrantů v dalších městech
Protesty se nekonaly jen v Praze, ale i v dalších větších městech, podle organizátorů se zapojili lidé ve 200 obcích.
Na brněnský Zelný trh přišlo protestovat zhruba tisíc lidí. Měli transparenty s nápisy: "Nechceme trestně stíhaného premiéra", "Nechci premiéra Stbáka, lháře, sprosťáka, manipulátora, zločince", "Babiš je rakovina této země" nebo "Komunisty a stbáky ve vládě nechceme".
Průvodu centrem Hradce Králové a demonstrace u sochy prvního českého letce Jana Kašpara v Pardubicích se účastnily stovky lidí. "Nelíbí se nám, co se děje, předává se moc premiérovi, který spolupracoval s StB, a po 30 letech znovu komunistům. Chceme se ozvat, není nám to jedno," řekl pořadatel pardubického protestu Ondřej Müller.
Před českobudějovickým kulturním domem Slavie, kam Babiš přijel na debatu s občany, demonstrovala zhruba stovka lidí. Protestující, kteří při příjezdu Babiše skandovali Hanba nebo StB, přešli pak do sálu na diskusi, kde politiky překřikovali a hádali se i s příznivci premiéra. Babiš s ministry byl dnes na návštěvě Jihočeského kraje. Několik desítek lidí protestovalo i dopoledne před Jihočeským muzeem.
V Olomouci a Plzni se sešlo asi 500 lidí, v Jihlavě přibližně 400, v Ostravě a Liberci zhruba 300. Protesty byly i na dalších místech. V Olomouci zazněla kritika kvůli snaze komunistů zdanit církevní restituce, v Ostravě někteří řečníci vyzývali lidi, aby se podíleli na tvorbě politických programů stran, s nimiž sympatizují, a aby přišli k volbám. V Liberci od některých řečníků zaznívalo, že nechtějí prezidenta, který táhne republiku na Východ. "Věci se pohnuly někam, kde neměly být," řekl v Liberci bývalý poradce prezidenta Václava Havla Jan Šolc.
Pořádající iniciativa, která letos uspořádala už několik demonstrací, chtěla nasbírat milion podpisů pod petici Za slušného premiéra a slušnou vládu. K dnešku jich získala přes 254 000. "Jestli z těch 100 dní něco zůstane, tak je to, že občanská společnost žije," řekl na závěr úterní pražské demonstrace jeden z pořadatelů Ben Roll.
Babiš bude na Pražském hradě ve středu podruhé skládat premiérský slib. Poté, co jeho první kabinet nezískal v lednu důvěru, prezident Zeman využije podle ústavy svou druhou možnost jmenovat po volbách šéfa vlády a splní slib, že se jím opět stane předseda vítězného volebního uskupení. První Babišova vláda, která úřaduje v demisi, byla jednobarevná, nyní ANO domlouvá koalici s ČSSD a podporou komunistů.