Už jsem vybíral rakev, říká muž. Nová léčba rakoviny zabrala

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
28. 4. 2015 12:40
Lékaři na pacientovi s rakovinou vyzkoušeli převratnou terapii, při které oprašují původní myšlenku: že rakovina je selháním imunitního systému. Do budoucna by mohli zachránit až 400 Čechů ročně.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Myslel jsem si, že je to moje poslední hodinka. Že bych si měl pomalu vybírat rakev, začíná svůj příběh sedmašedesátiletý Karel z Prahy.

Dva měsíce po šedesátých narozeninách si totiž jeho manželka všimla, že se mu ze znaménka na zádech spustila krev. Místo navíc začalo nebezpečně hnisat. "Rodina mě proto okamžitě vykázala k lékaři," vzpomíná elektromechanik.

Následovala série testů a vyšetření, po kterých slyšel děsivý ortel. "Máte zhoubný melanom kůže a k tomu metastázy na plicích," oznámila mi lékařka. Z novin a časopisů přitom věděl, že šance na přežití takové diagnózy je téměř nulová. "Začal jsem se proto chystat na nejhorší," popisuje těžké okamžiky Karel.

Měl ale štěstí, zabrala u něj revoluční léčebná metoda. Karel se totiž dostal do nemocnice právě v okamžiku, kdy tam začínala mezinárodní studie. Lékaři v rámci ní testovali, jak na nádor kůže působí nová cílená léčba. Šlo o unikátní imunologickou terapii, při níž se lékaři pokouší v těle člověka znovu nastartovat jeho vlastní imunitní systém, který předtím selhal.

Převratná léčba zastaví i pokročilý agresivní melanom

"Protože u mě chemoterapie nezabrala a jiná možnost už mi ani nezbývala, zařadila mě paní doktorka do tohoto programu," pokračuje Karel. Výsledek? Ani po třech letech nádor znovu nevyrostl. Nevrátily se ani metastázy. "Vypadá to, že jsem zatím v pořádku," usmívá se pacient.

Podle Ivany Krajsové, primářky Dermatovenerologické kliniky pražské Všeobecné fakultní nemocnice, kde se Karel léčí, se zřejmě opravdu našla převratná léčebná metoda, která zachrání tisíce lidských životů. "Výsledky dosavadních studií, kterých se zúčastnilo i dvě stě našich pacientů, totiž ukazují, že se doba přežívajících pacientů výrazně prodlužuje," říká.

Zatímco klasická léčba pokročilých melanomů pomůže přežít déle než tři roky sotva deseti procentům pacientů, imunologická terapie zabrání návratu choroby dokonce ve třetině případů. Výsledky léčby jsou navíc trvalé.

"Jediný problém je, že musí být pacient v relativně dobré kondici, protože imunologická léčba trvá poměrně dlouhou dobu. Než se imunitní systém znovu nastartuje, uplynou měsíce," doplňuje profesor Bohuslav Melichar z Fakultní nemocnice v Olomouci.

Lidem s prognózou přežití kratší než tři měsíce se proto tato terapie nedoporučuje. Stejně jako lidem, kteří nejsou plně soběstační.

Pacienti léčbu lépe snáší

Jinak má ale metoda podle lékařů jen samé výhody. Nejen že se ukazuje, že bude oproti klasické chemoterapii mnohem účinnější, pro pacienty je navíc daleko šetrnější. Lidé ji lépe snášejí.

"Když jsem prodělával chemoterapii, bylo mi špatně a zažíval jsem deprese. Vadily mi taky ty desítky injekcí, které jsem kvůli tomu musel protrpět. Naopak při imunoterapii jsem neměl vedlejší příznaky skoro žádné. Mohl jsem být navíc doma," potvrzuje sedmašedesátiletý Karel. V deníku, který si musel kvůli výzkumu vést, má prý občas zapsanou jen malátnost.

Unikátní metodu, při které se lékaři snaží využít vlastní imunitu člověka, zkoušejí odborníci na předních světových pracovištích. V Česku se v současnosti léčí 65 pacientů.

Terapie podle lékařů funguje tak, že se "vypne" kontrolní mechanismus člověka, který drží jeho imunitu na uzdě. "Znovu nastartovaná imunita pak dokáže v určitém počtu případů zabojovat proti zhoubnému bujení. Rakovinotvorný proces může lék zastavit či zcela zvrátit," vysvětluje profesor Melichar.

U části pacientů ovšem může terapie spustit některou z autoimunitních chorob, jako jsou alergie nebo snížená funkce štítné žlázy. Některým pacientům se proto podávají vedle imunologického léku také kortikoidy.

Metoda se prozatím vyzkoušela jen na zhoubných melanomech – tedy na nádorech kůže, oka nebo sliznic nosních dutin. Do budoucna ale lékaři doufají, že by se mohly účinky terapie využít také u jiných druhů rakoviny. "Dosavadní studie se totiž ukázaly jako velmi úspěšné a slibné," říká šéf České onkologické společnosti Jiří Vorlíček.

Odborná společnost proto také jedná se zdravotními pojišťovnami, aby lidem léčbu platily. "Cena jedné terapie je sice drahá, protože se pohybuje kolem dvou milionů korun. Na rozdíl od dosavadní léčby, jejíž cena je zhruba poloviční, jde ale o částku jednorázovou," podotýká Vorlíček. Pokud se pojišťovny léčbu hradit uvolí, mohlo by ji v budoucnu každoročně dostat asi 400 českých pacientů.

Maligní melanom je jedním z nejčastějších a nejagresivnějších nádorů. Přibývá ho hlavně u mladých lidí. Ročně na něj v Česku zemře kolem 450 lidí.

 

Právě se děje

Další zprávy