Rodina si koupila pozemek s chatou u Brněnské přehrady. O víkendech tam jezdit nesmíte, rozhodl soud

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
25. 1. 2017 19:30
Manželé Grimmovi v 80. letech odešli do Německa. Než se z emigrace vrátili, jejich pozemek, na němž mají postavenou chatu, propadl státu. Rozhodli se jej znovu koupit, jenže jako občanům cizího státu jim to zákon neumožňoval. Dohodli se tak se sousední rodinou Mrtvých, která pak pozemek Grimmovým přeprodala. Když se však rozhodli chatu zrekonstruovat, rodiny se dostaly do sporu o užívání příjezdové cesty, která vede přes pozemek Mrtvých. Soud nakonec rozhodl, že ji Grimmovi užívat mohou, ale pouze ve všední dny, tedy ne o víkendu a ve svátcích, kdy na chatu jezdí.
Chata rodiny Grimmových.
Chata rodiny Grimmových. | Foto: Archiv rodiny Grimmových

Brno – Manželé Grimmovi sice vlastní pozemek s chatou u Brněnské přehrady, hrozí jim ale, že se na ni o víkendech nedostanou. Městský soud v Brně jim totiž povolil užívat příjezdovou cestu, o niž vedou spor se sousedy, jen ve všední dny. Ve středu kauzu projednával odvolací krajský soud a ukázalo se, že dlouholetý spor může skončit dohodou – druhá strana totiž krátce poté, co se o případ začal deník Aktuálně.cz zajímat, navrhla smírné řešení.

"Zřizuje se právo nezbytné cesty spočívající v neomezeném právu průchodu a průjezdu vozidly o hmotnosti 3,5 tuny ve všední dny," napsal v prosinci 2015 v rozsudku soudce Jan Sedláček s tím, že Grimmovi mají rodině Mrtvých, kteří cestu vlastní, zaplatit 115 tisíc za její užívání. Soud tak rozhodl i přes to, že původně rodině umožňovalo přístup k pozemku věcné břemeno zapsané v katastru.

Podle právníka Grimmových Pavla France jde o absurdní situaci, rozhodnutí soudu označil za nestandardní. "A platilo by to i v případě, že by na chatě už byli. Podle soudního rozhodnutí by z pozemku nesměli po cestě ani odjet, což je absurdní," dodává právník. "V tuto chvíli na pozemek mohou, protože Krajský soud jim uznal předběžné opatření," říká Franc. 

Vše začalo tím, že matka Milady Grimmové koupila od rodiny Mrtvých na konci 70. let část pozemku u Brněnské přehrady na Sokoláku, na kterém následně postavila chatu. Matka pozemek převedla na dceru a chatu nechala napsanou na sebe.

Milada Grimmová však s manželem v 80. letech utekli do Německa, kde žena pracovala jako gynekoložka a její muž v antikvariátu. A nakonec se vzdali i československého občanství, aby mohli v Německu začít podnikat.

Když se manželé po pádu komunismu vrátili, zjistili, že pozemek pod chatou propadl státu a Brno jej prodává. "Ten pozemek s chatou nemohli koupit od brněnského magistrátu kvůli tomu, že byli cizí státní příslušníci," říká advokát Pavel Franc, který rodinu zastupuje. Ze stejného důvodu se o nemovitost nemohli přihlásit ani v restituci. Grimmovi se proto znovu dohodli s rodinou Mrtvých, aby za ně pozemek od města odkoupili a pak jim ho přeprodali. To se také stalo.

Problém nastal ve chvíli, kdy se Grimmovi rozhodli chatu zrekonstruovat. Katastr nemovitostí totiž zrušil věcné břemeno, které téměř 40 let rodině umožňovalo cestu používat.

"Přijde nám absurdní, abychom – když o víkendu přijedeme 600 kilometrů – na svůj pozemek po rozhodnutí soudu nemohli, i když věcné břemeno v minulosti platilo," dodává Grimmová.

Mimosoudní dohoda původně nevyšla

Grimmovi se s Mrtvými pokusili dohodnout mimosoudně, což potvrzuje i syn paní Mrtvé Bohuslav Musil. Po Grimmových tehdy chtěli 350 tisíc, aby jim umožnili cestu používat. "V té době jsme ale na to prostě neměli," tvrdí ale Milada Grimmová. "Nabídli jsme jim, že to můžeme vyřešit, nakonec to ale nevyšlo," řekl krátce Musil s tím, že se k ničemu dalšímu nebude vyjadřovat, protože to podle něj může celé situaci jenom uškodit. 

Spor se tak dostal až k brněnskému městskému soudu a soudce Sedláček rozhodl, že Grimmovi mohou příjezdovou cestu používat pouze v pracovní dny.

"Máte skoro 40 let cestu a máte s tou rodinou dohodnuté, že tam smíte jezdit a chodit. A nyní soud rozhoduje takhle? Soud si navíc musí uvědomit, jak bude veřejnost vnímat jejich rozhodování, což před časem prohlásil Ústavní soud," dodává advokát Franc.

Kauza nakonec po letech tahanic může skončit smírem. Případ ve středu projednával Krajský soud v Brně a rodina Mrtvých navrhla, že Grimmovým odprodá další část pozemku, přes nějž by mohli k chatě jezdit. Grimmovi s návrhem, k němuž se po sedmiletých soudních tahanicích dostali, předběžně souhlasili.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Brémy podlehly Frankfurtu 0:3, Pavlenka inkasoval po 342 minutách

Fotbalisté Brém v dohrávce 24. kola německé ligy podlehli Frankfurtu 0:3 a zůstali na předposledním místě tabulky. Brankář Jiří Pavlenka byl v bundeslize překonán po 342 minutách, celý zápas za domácí Werder odehrál i krajní obránce Theodor Gebre Selassie.

Brémy prohrály poprvé po třech ligových zápasech a ztrácí dva body na šestnáctý Düsseldorf, který drží barážovou pozici. Eintracht zvítězil podruhé za sebou a poskočil na 11. příčku.

Domácí si v úvodním poločase vytvořili víc nebezpečných šancí než soupeř, ale brankář Trapp zneškodnil dalekonosnou ránu Klaasena nebo Selkeho pokus z úhlu.

Druhé dějství jasně patřilo Frankfurtu. V 61. minutě si na Kostičův centr naskočil Silva a přesnou hlavičkou překonal Pavlenku. Reprezentační gólman podruhé inkasoval v 81. minutě z rohu od nepokrytého Ilsankera a hostující náhradník ještě v poslední minutě uzavřel skóre hlavou.

Hráči Werderu potvrdili pozici nejhoršího domácího týmu německé ligy, v aktuální sezoně na Weserstadionu ze 14 utkání získali pouhých šest bodů a vyhráli jen v září nad Augsburgem (3:2).

před 6 hodinami

V případě Maddie McCannové, jež zmizela před třinácti lety, je podezřelý Němec

Němečtí vyšetřovatelé podezřívají z vraždy britské dívky Maddie McCannové, která zmizela před 13 lety při rodinné dovolené v Portugalsku, 43letého muže z Německa. Vyšetřování otevřelo státní zastupitelství v Braunschweigu, informoval dnes Spolkový kriminální úřad. Podezřelý, který byl už v minulosti podle agentury DPA vícekrát trestán kvůli sexuálním deliktům i na dětech, si v současnosti odpykává víceletý trest ve vězení.

Tehdy tříletá Madeleine McCannová zmizela v květnu 2007 z apartmánu v turistickém komplexu v Praia da Luz u jihoportugalského města Lagos v regionu Algarve. Její rodiče byli tehdy na večeři v blízké restauraci. O osud dívenky se zajímala média na celém světě. 

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Anderson, Ozon, McQueen. Festival v Cannes zveřejnil výběr filmů pro letošní ročník

Nové filmy amerického režiséra Wese Andersona, francouzského Françoise Ozona či britského Steva McQueena jsou součástí oficiálního výběru 56 snímků pro letošní ročník mezinárodního filmového festivalu v Cannes. Filmový svátek se letos v květnu nekonal kvůli koronavirové pandemii, pro snímky je ale zařazení na jeho program prestižním oceněním, uvedla agentura AFP. Žádný český film se do výběru neprobojoval.

Na seznamu oficiálního výběru se nachází Andersonův film The French Dispatch (Francouzská spojka), Ozonův Eté 85 (Léto 85), britský filmař Steve McQueen má ve výběru snímky hned dva - Lovers Rock (Skála milenců) a Mangrove (Mangrovník).

Žádný český film v letošním oficiálním výběru festivalu nefiguruje. Ze zemí střední a východní Evropy zde mají své zástupce pouze Litva (film Soumrak režiséra Šarunase Bartase) a Bulharsko (snímek Únor od režiséra Kamena Kaleva).

Zdroj: ČTK
Další zprávy