reklama
 
 

Úsvit se brání rozchodu s Blokem proti islámu. Komunikujte s námi, vyzval je

Aktualizováno 26. 4. 2016 15:14
Úsvit - Národní koalice vyzve Blok proti islámu k jednání kvůli výpovědi spolupráce. Chtějí s nimi dál spolupracovat. Navíc Blok proti islámu Úsvitu nepodal žádné oficiální vyjádření o ukončení spolupráce. Předseda Bloku proti islámu Martin Konvička v pondělí na facebookovém profilu uvedl, že Úsvit jednal neférově, neplnil své závazky a snažil se jen využít partnerství pro vlastní prospěch. Uzavření dohody označil za "zcela mylný politický krok", za který se členům svého hnutí omluvil.

Praha - Opoziční Úsvit - Národní koalice vyzve iniciativu Blok proti islámuk jednání kvůli výpovědi smlouvy o spolupráci, oficiální zprávu o kroku bloku nemá. "Část bloku chce ve spolupráci pokračovat, stejný zájem má i Úsvit," řekl místopředseda strany Jan Zilvar po úterním jednání předsednictva. Důvody výpovědi označil předseda Úsvitu Miroslav Lidinský za lži.

Výpověď smlouvy oznámili v pondělí předseda a místopředseda bloku Martin Konvička a Petr Hampl. Zástupci Úsvitu poukazují na to, že všechny informace mají jen z internetu. Úsvit bude podle Zilvara čekat taky na výsledky nedělního jednání akční rady bloku. Konvička a Hampl neprojednali postup ve vedení bloku, podotkl Lidinský.

Zasedání předsednictva Úsvitu se účastnila taky místopředsedkyně bloku Jana Volfová. Na otázky novinářů k nynější situaci nechtěla odpovídat, podle zástupců Úsvitu ji Konvičkův a Hamplův krok rovněž překvapil. Nesouhlas s jejich postupem vyjádřili v úterním prohlášení zástupci čtyř pražských místních organizací bloku a vedení jeho divize v metropoli.

"Úsvit vyzývá všechny členy Bloku proti islámu, kteří si váží spolupráce a mají zájem na prosazování společného programu, aby pokračovali ve spolupráci s Úsvitem," řekl místopředseda Úsvitu Marek Černoch.

Úsvit je na začátku shromažďování škod, které hrozí

Konvička v pondělí uvedl, že Úsvit jednal neférově, neplnil své závazky a snažil se jen využít partnerství pro vlastní prospěch. Uzavření dohody označil za "zcela mylný politický krok". Zástupci Úsvitu naopak tvrdí, že dohodu plnili. Mluví o sedmi desítkách předvolebních debat s občany, pronájmech sálů, sedmi milionech výtiscích novin, organizaci demonstrací a o facebookové reklamě.

Černoch nařkl Hampla z toho, že žádal šest milionů korun na placené pracovníky. "Každá koruna, kterou na příspěvcích od státu dostaneme, musí skončit v plakátech, letácích, facebooku, v legislativě a ne v placených krajských sekretariátech," uvedl místopředseda Úsvitu.

Smlouva z loňského léta obsahuje podle vyjádření zástupců Úsvitu i ustanovení o tom, že strana, která ji vypoví, musí uhradit vynaložené peněžité náklady. Zilvar uvedl, že Úsvit je "na začátku shromažďování škod, které hrozí".

Blok proti islámu vystupuje proti údajné islamizaci Evropy a kritizuje příliv uprchlíků. Úsvit zdůrazňuje české národní zájmy a přímou demokracii, v současné Sněmovně má osm poslanců.

Vit Bárta byl již na počátku, když jsme kandidovali do poslanecké sněmovny, Tomio Okamura nás přesvědčoval o tom, že je to správně, říká Karel Fiedler | Video: Filip Horký |  06:51

autor: ČTK | 26. 4. 2016 13:57

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama