Mimořádná zpráva

Úsvit se brání rozchodu s Blokem proti islámu. Komunikujte s námi, vyzval je

ČTK ČTK
Aktualizováno 26. 4. 2016 15:14
Úsvit - Národní koalice vyzve Blok proti islámu k jednání kvůli výpovědi spolupráce. Chtějí s nimi dál spolupracovat. Navíc Blok proti islámu Úsvitu nepodal žádné oficiální vyjádření o ukončení spolupráce. Předseda Bloku proti islámu Martin Konvička v pondělí na facebookovém profilu uvedl, že Úsvit jednal neférově, neplnil své závazky a snažil se jen využít partnerství pro vlastní prospěch. Uzavření dohody označil za "zcela mylný politický krok", za který se členům svého hnutí omluvil.
Úsvit vyzve Blok proti islámu kvůli výpovědi spolupráce k jednání. (Ilustrační foto)
Úsvit vyzve Blok proti islámu kvůli výpovědi spolupráce k jednání. (Ilustrační foto) | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Opoziční Úsvit - Národní koalice vyzve iniciativu Blok proti islámuk jednání kvůli výpovědi smlouvy o spolupráci, oficiální zprávu o kroku bloku nemá. "Část bloku chce ve spolupráci pokračovat, stejný zájem má i Úsvit," řekl místopředseda strany Jan Zilvar po úterním jednání předsednictva. Důvody výpovědi označil předseda Úsvitu Miroslav Lidinský za lži.

Výpověď smlouvy oznámili v pondělí předseda a místopředseda bloku Martin Konvička a Petr Hampl. Zástupci Úsvitu poukazují na to, že všechny informace mají jen z internetu. Úsvit bude podle Zilvara čekat taky na výsledky nedělního jednání akční rady bloku. Konvička a Hampl neprojednali postup ve vedení bloku, podotkl Lidinský.

Zasedání předsednictva Úsvitu se účastnila taky místopředsedkyně bloku Jana Volfová. Na otázky novinářů k nynější situaci nechtěla odpovídat, podle zástupců Úsvitu ji Konvičkův a Hamplův krok rovněž překvapil. Nesouhlas s jejich postupem vyjádřili v úterním prohlášení zástupci čtyř pražských místních organizací bloku a vedení jeho divize v metropoli.

"Úsvit vyzývá všechny členy Bloku proti islámu, kteří si váží spolupráce a mají zájem na prosazování společného programu, aby pokračovali ve spolupráci s Úsvitem," řekl místopředseda Úsvitu Marek Černoch.

Úsvit je na začátku shromažďování škod, které hrozí

Konvička v pondělí uvedl, že Úsvit jednal neférově, neplnil své závazky a snažil se jen využít partnerství pro vlastní prospěch. Uzavření dohody označil za "zcela mylný politický krok". Zástupci Úsvitu naopak tvrdí, že dohodu plnili. Mluví o sedmi desítkách předvolebních debat s občany, pronájmech sálů, sedmi milionech výtiscích novin, organizaci demonstrací a o facebookové reklamě.

Černoch nařkl Hampla z toho, že žádal šest milionů korun na placené pracovníky. "Každá koruna, kterou na příspěvcích od státu dostaneme, musí skončit v plakátech, letácích, facebooku, v legislativě a ne v placených krajských sekretariátech," uvedl místopředseda Úsvitu.

Smlouva z loňského léta obsahuje podle vyjádření zástupců Úsvitu i ustanovení o tom, že strana, která ji vypoví, musí uhradit vynaložené peněžité náklady. Zilvar uvedl, že Úsvit je "na začátku shromažďování škod, které hrozí".

Blok proti islámu vystupuje proti údajné islamizaci Evropy a kritizuje příliv uprchlíků. Úsvit zdůrazňuje české národní zájmy a přímou demokracii, v současné Sněmovně má osm poslanců.

Vit Bárta byl již na počátku, když jsme kandidovali do poslanecké sněmovny, Tomio Okamura nás přesvědčoval o tom, že je to správně, říká Karel Fiedler | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

před 26 minutami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

před 47 minutami

Prováděcí zákon k brexitové dohodě prošel první zkouškou, poslanci ale odmítli projednávací plán

Britští poslanci posunuli prováděcí zákon k brexitové dohodě do další fáze legislativního procesu. Návrh prošel první zkouškou v dolní komoře britského parlamentu, když jej po druhém čtení podpořilo 329 zákonodárců, zatímco proti bylo jen 299. Britská média úvodní vítězství vlády očekávala. Poslanci ale později odmítli plán projednávání prováděcího zákona k brexitové dohodě. Vadí jim, že jim vláda na schvalování zákona vyhradila jen tři dny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy