Úsvit se brání rozchodu s Blokem proti islámu. Komunikujte s námi, vyzval je

ČTK ČTK
Aktualizováno 26. 4. 2016 15:14
Úsvit - Národní koalice vyzve Blok proti islámu k jednání kvůli výpovědi spolupráce. Chtějí s nimi dál spolupracovat. Navíc Blok proti islámu Úsvitu nepodal žádné oficiální vyjádření o ukončení spolupráce. Předseda Bloku proti islámu Martin Konvička v pondělí na facebookovém profilu uvedl, že Úsvit jednal neférově, neplnil své závazky a snažil se jen využít partnerství pro vlastní prospěch. Uzavření dohody označil za "zcela mylný politický krok", za který se členům svého hnutí omluvil.
Úsvit vyzve Blok proti islámu kvůli výpovědi spolupráce k jednání. (Ilustrační foto)
Úsvit vyzve Blok proti islámu kvůli výpovědi spolupráce k jednání. (Ilustrační foto) | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Opoziční Úsvit - Národní koalice vyzve iniciativu Blok proti islámuk jednání kvůli výpovědi smlouvy o spolupráci, oficiální zprávu o kroku bloku nemá. "Část bloku chce ve spolupráci pokračovat, stejný zájem má i Úsvit," řekl místopředseda strany Jan Zilvar po úterním jednání předsednictva. Důvody výpovědi označil předseda Úsvitu Miroslav Lidinský za lži.

Výpověď smlouvy oznámili v pondělí předseda a místopředseda bloku Martin Konvička a Petr Hampl. Zástupci Úsvitu poukazují na to, že všechny informace mají jen z internetu. Úsvit bude podle Zilvara čekat taky na výsledky nedělního jednání akční rady bloku. Konvička a Hampl neprojednali postup ve vedení bloku, podotkl Lidinský.

Zasedání předsednictva Úsvitu se účastnila taky místopředsedkyně bloku Jana Volfová. Na otázky novinářů k nynější situaci nechtěla odpovídat, podle zástupců Úsvitu ji Konvičkův a Hamplův krok rovněž překvapil. Nesouhlas s jejich postupem vyjádřili v úterním prohlášení zástupci čtyř pražských místních organizací bloku a vedení jeho divize v metropoli.

"Úsvit vyzývá všechny členy Bloku proti islámu, kteří si váží spolupráce a mají zájem na prosazování společného programu, aby pokračovali ve spolupráci s Úsvitem," řekl místopředseda Úsvitu Marek Černoch.

Úsvit je na začátku shromažďování škod, které hrozí

Konvička v pondělí uvedl, že Úsvit jednal neférově, neplnil své závazky a snažil se jen využít partnerství pro vlastní prospěch. Uzavření dohody označil za "zcela mylný politický krok". Zástupci Úsvitu naopak tvrdí, že dohodu plnili. Mluví o sedmi desítkách předvolebních debat s občany, pronájmech sálů, sedmi milionech výtiscích novin, organizaci demonstrací a o facebookové reklamě.

Černoch nařkl Hampla z toho, že žádal šest milionů korun na placené pracovníky. "Každá koruna, kterou na příspěvcích od státu dostaneme, musí skončit v plakátech, letácích, facebooku, v legislativě a ne v placených krajských sekretariátech," uvedl místopředseda Úsvitu.

Smlouva z loňského léta obsahuje podle vyjádření zástupců Úsvitu i ustanovení o tom, že strana, která ji vypoví, musí uhradit vynaložené peněžité náklady. Zilvar uvedl, že Úsvit je "na začátku shromažďování škod, které hrozí".

Blok proti islámu vystupuje proti údajné islamizaci Evropy a kritizuje příliv uprchlíků. Úsvit zdůrazňuje české národní zájmy a přímou demokracii, v současné Sněmovně má osm poslanců.

Vit Bárta byl již na počátku, když jsme kandidovali do poslanecké sněmovny, Tomio Okamura nás přesvědčoval o tom, že je to správně, říká Karel Fiedler | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

Aktualizováno před 11 minutami

V Indianapolis se střílelo. Osm lidí přišlo o život, útočník zřejmě spáchal sebevraždu

Při střelbě u logistického centra kurýrní služby Fedex v americkém městě Indianapolis přišlo o život osm lidí, další jsou zranění, uvedla podle agentury AP policie hlavního města státu Indidana. Policejní mluvčí uvedla, že útočník je mrtvý, zřejmě spáchal sebevraždu. Lidem podle ní nehrozí další nebezpečí.

Incident se stal nedaleko mezinárodního letiště u hlavního města státu Indiana asi půl hodiny před půlnocí místního času (asi 06:30 SELČ). Jeden ze svědků vypověděl, že na místě viděl muže se zbraní, z níž několikrát vystřelil. Jiný člověk řekl, že jeho neteř seděla v autě a strhla se u ní střelba. Se zraněním paže ji poté záchranáři odvezli do nemocnice.

Zdroj: ČTK
Další zprávy