Má Česko vystoupit z Evropské unie? Poslanci kývli na návrh Úsvitu, ale projednat ho nestihli

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
Aktualizováno 3. 5. 2016 20:05
Poslancům Úsvitu se díky opozičnímu okénku podařilo na program Sněmovny dostat návrh na referendum o vystoupení z Evropské unie. K dlouhé debatě o návrhu, který nepovšimnut leží ve Sněmovně několik měsíců, ale nakonec nedošlo, poslanci to nestihli.
Vedení hnutí Úsvit národní koalice na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.
Vedení hnutí Úsvit národní koalice na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně. | Foto: Úsvit národní koalice

Praha - Poslanci z hnutí Úsvit národní koalice se po několika měsících dočkali. Sněmovna svolila, že projedná jejich návrh na referendum o vystoupení Česka z Evropské unie. Kromě vystoupení z EU chtěl klub Úsvitu nechat Čechy hlasovat i o odmítnutí kvót na přijímání uprchlíků. Poslanci však nakonec nestihli v úterý návrh projednat, neboť schůze skončila v 19 hodin.

"Evropská komise podpoří souhlas Evropské unie s bezvízovým stykem s Tureckem a zároveň navrhne zavedení povinných kvót na přijímání uprchlíků. Proto považujeme nyní za nanejvýš aktuální následovat příkladu Maďarska a Velké Británie a obě tato referenda vypsat,“ řekl na tiskové konferenci Úsvitu válečný veterán a předseda Úsvitu Miroslav Lidinský.

Osmičlenný klub poslanců se svým návrhem na zařazení bodu do programu uspěl jen proto, že koalice před časem zavedla takzvané "opoziční okénko". V něm jednou za čas umožní opozičním stranám projednat některé z jejich návrhů.

Tam ale úspěch Úsvitu skončil. Většina stran, včetně těch nejsilnějších ČSSD a ANO, plánovala debatu rychle utnout. "Budeme hlasovat o zamítnutí v prvním čtení," uvedl šéf poslaneckého klubu ČSSD Roman Sklenák. Nakonec se poslanci v úterý k projednání vůbec nedostali.

"Je to scestný návrh, nepodpoříme ho. Nemáme jinou alternativu než EU a dobře to víme," myslí si předseda lidoveckého klubu Jiří Mihola.

 

Právě se děje

před 53 minutami

ME juniorských beachvolejbalistů v Brně bude až v září

O měsíc později oproti původnímu termínu se po koronavirové krizi uskuteční v Brně mistrovství Evropy v plážovém volejbalu v juniorské kategorii. Sokolské koupaliště bude poprvé dějištěm šampionátu pro hráče i hráčky do 20 let od 9. do 13. září.

"Vzhledem k celkové situaci po celém světě jsme velice rádi, že jsme jako organizátoři schopni splnit všechny podmínky pro úspěšný a bezpečný průběh tohoto šampionátu. Věříme, že to přinese pozitivní signál a že volejbalové zápasy se vrací zpět na kurty," uvedl předseda Marek Pakosta na svazovém webu.

Původně se brněnské ME mělo konat od 12. do 16. srpna. Domácí turnaje na písku se v Česku po pandemii covidu-19 rozběhly o minulém víkendu v Praze a v Litoměřicích.

Nové dějiště a možná i termín nicméně evropská konfederace CEV musí najít pro šampionát do 22 let, neboť v Nizozemsku jsou až do září zakázány hromadné sportovní akce. Mladí beachvolejbalisté měli o medaile hrát v přístavu Vlissingen.

Další zprávy