Praha - Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR) oficiálně vystoupil z Platformy evropské paměti a svědomí. Platforma, kterou ÚSTR zakládal, mu pozastavila v lednu členství kvůli tomu, že v něm působí bývalí komunisté.
Podle dopisu ředitelky ústavu Pavly Foglové trvá ústav na tom, že platforma nepostupovala v souladu s vlastními stanovami a rozhodnutí o pozastavení členství je neplatné.
Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) řekl, že bude chtít po ústavu vysvětlení.
Platforma vyčítá ústavu mimo jiné to, že v něm působí bývalí komunisté a že nedokázal rozptýlit podezření na porušení etických kodexů platformy. Podle ÚSTR jde zřejmě o to, že někteří členové vědecké rady byli kdysi členy KSČ. Ti ale nejsou zaměstnanci ústavu.
Ústav od začátku žádal, aby se usnesení o pozastavení členství zrušilo, tvrdí, že své postoje opakovaně vysvětloval. Za politováníhodné považuje to, že vývoj dospěl až do tohoto stavu.
I po vystoupení z platformy ale věří, že jeho vzájemnou spolupráci s jednotlivými členy platformy to neovlivní. V dopise zdůraznil, že nikdy nerezignoval a nehodlá rezignovat na cíle, které obsahuje smlouva o založení platformy.
"Budou mě zajímat důvody, proč se ústav rozhodl z této evropské platformy vystoupit. Pokládal jsem vcelku za přirozené, že je součástí tohoto sdružení. Určitě požádám o vysvětlení, zda to byly skutečně důvody závažné, které se nedaly řešit jiným způsobem," reagoval řekl po jednání vlády Sobotka.
Rada ÚSTR žádala platformu, aby jí poskytla zápis z jednání její členské rady. Na něm se rozhodlo o pozastavení členství.
Platforma dodala ústavu jen úryvek zápisu z jednání
V polovině února však prý prezident platformy Göran Lindblad doložil ústavu pouze úryvek ze zápisu z jednání platformy s tím, že žádost o zrušení o pozastavení členství nemá důvod. Proto je ústav přesvědčen, že rozhodnutí platformy je neplatné.
"Dle zápisu členská rada pouze uložila prezidentovi vyšetřit podezření z domnělého porušení kodexu platformy, a až podle výsledku by mělo být členství pozastaveno," uvádí se v dopise ředitelky Foglové. Ústav proto míní, že o vlastním zrušení nebo pozastavení členství by opět musela rozhodnout pouze členská rada, nikoliv jiný orgán platformy.
V dokumentu rovněž odmítá námitky, že by s platformou nekomunikoval, a předpokládá, že její členové byli o situaci průběžně informováni.
Minulý týden ředitelka platformy Neela Winkelmannová Heyrovská řekla, že věří, že v novém personálním obsazení ústavu se situace změní.
V čele ústavu zůstává Foglová, ale jen do dubna
V ÚSTR nyní pokračuje konkurz na místo ředitele, uchází se o něj pět kandidátů. Jeho výsledek má hlavní rada oznámit do 30. dubna. Foglová vede ÚSTR do doby, než bude letos v soutěži vybrán nový ředitel.
Ústav je spoluzakladatelem platformy, která je sdružením několika desítek institucí z různých zemí, zabývá se koordinací studia a vyrovnáváním s totalitní minulostí. Platforma vznikla v roce 2011. Činnost ústavu, který má nestranně zkoumat dobu komunismu a nacismu, provázejí pře politiků i zaměstnanců.